واکنش بورس به دامنه نوسان جدید

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️2164
  • 💬0

بورسان:‌ قصه دامنه نوسان در بورس تهران تبدیل به یک طنز تلخ شده و سیاستگذاران هر روز روشی جدید را برای از بین بردن نقدشوندگی سهام امتحان می‌کنند. آخرین تصمیمی که در این خصوص گرفته شده هم افزایش یک واحدب درصدی سمت پایین دامنه نوسان است. این تصمیم از امروز اجرایی شده است.

نقشه بازار بورس امروز

طی ۸۰ دقیقه نخست بازار امروز، شاخص کل بورس تهران در پی مسیری نزولی که از یک ساعت پایانی بازار دیروز شروع کرده بود، با افت ۸۵۰۰ واحدی (معادل ۰.۷ درصد) مواجه شده است. شاخص هم‌وزن هم امروز ۰.۵ درصد از ارتفاع خود را از دست داده است.

ارزش معاملات خرد در قیاس با روز گذشته افت شدیدی داشته، به‌طوری که تا اینجای کار حدود ۹۳۰ میلیاردتومان معامله خرد را شاهد بوده‌ایم. بانک‌ها، خودروسازان و فلزات صنایع پرمعامله و دارا یکم، پالایشی یکم و وبملت نمادهای پرمعامله بورس امروز هستند.

خروج پول حقیقی هم طبق معمول ماه‌های اخیر ادامه دارد. به‌طوری که تا ساعت ۱۰:۲۰ دقیقه شاهد خروج ۲۴۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام هستیم. باید دید در نیمه دوم معاملات اتفاقی خواهد افتاد که منجر به پایان خروج پول شود یا خیر.

تا اینجای کار ۹۳ درصدنمادها در مدار منفی معاملات قرار دارند. در این میان ۶۸ درصد نمادها با صف‌های فروشی به ارزش ۴۵۰۰ میلیارد تومان مواجه‌اند. در سمت مثبت بورس هم فقط ۲ درصد نمادها صف خرید دارند و ارزش این صف‌ها هم فقط ۱۲۵ میلیارد تومان است.

نکته جالب توجه در این میان افت نسبی صف های فروش است. در حالی که دامنه به شکل طنزآمیزی تنها یک واحد درصد افزایش یافته، اما همین میزان هم اثر محسوسی بر صف فروش‌ها داشته است. به‌طوری که با دامنه نامتقارن قبلی وقتی بیش از ۹۰ درصد نمادها در مدار منفی معاملات قرار می‌گرفتند، بیشتر از ۸۰ درصد نمادها هم با صف فروش مواجه می‌شدند. اما امروز کمتر از ۷۰ درصد به صف فروش رسیدند. همچنین ارزش صف‌های فروش هم با افتی نسبتا جدی از محدوده ۶ هزار میلیارد تومانی به حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

نقشه بازار بر اساس خرید حقوقی
اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر