صادرات ترکیه چند برابر ایران است؟

صادرات ترکیه چند برابر ایران است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
بررسی وضعیت تجارت کشور ایران و ترکیه با اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا در پنج ماه نخست امسال میلادی ۸۷ برابر صادرات ایران بوده است.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با بررسی وضعیت تجارت سه کشور ایران، ترکیه و عربستان با اتحادیه اروپا نشان داده است که صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا ۸۷ برابر صادرات ایران به این منطقه و صادرات عربستان به اتحادیه اروپا ۲۸ برابر صادرات ایران است.

صادرات ۴۶۴ میلیون یورویی ایران به اروپا در ۵ ماهه ابتدای ۲۰۲۲

در این بررسی، مجموع صادرات ایران در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۲ به اتحادیه اروپا معادل ۴۶۴ میلیون یورو عنوان شده است. ارزش صادرات ایران به اروپا در پنجمین ماه امسال میلادی (ماه می) معادل ۱۰۳ میلیون یورو بوده و در مقابل واردات کشور ما از اتحادیه اروپا در همین ماه سه برابر صادرات یعنی به میزان ۳۰۱ میلیون یورو برآورد شده است.

صادرات ۱۳ میلیارد یورویی عربستان به اروپا در ۵ ماهه ابتدای ۲۰۲۲

با این حال ارزش کالا و اقلامی که عربستان در پنج ماه نخست سال به مقصد اروپا ارسال کرده ۱۳ میلیارد یورو برآورد شده و این بدان معناست صادرات عربستان در این بازه پنج ماهه به این منطقه، ۲۸ برابر صادرات ایران به اتحادیه اروپاست.

از صادرات ۱۳ میلیارد یورویی عربستان به اتحادیه اروپا، ۱۰ میلیارد یورو به اقلام نفتی اختصاص داشته و ۳ میلیارد یورو نیز سهم کالاهای غیرنفتی است؛ ضمن آنکه، صادرات این کشور به اتحادیه اروپا طی سه ماه منتهی به ماه می‌۲۰۲۲ رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

صادرات ۴۰ میلیارد یورویی ترکیه به اروپا در ۵ ماهه ابتدای ۲۰۲۲

اما ارزش صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا بیش از صادرات ایران و عربستان بوده و این کشور طی ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۲ معادل ۴۰ میلیارد یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر کرده است. رقم صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا فقط در پنجمین ماه سال ۲۰۲۲ معادل ۸ میلیارد و ۲۷۲ میلیون یورو بوده و ارزش واردات این کشور از اتحادیه اروپا در این ماه، معادل ۸ میلیارد و ۲۹۵ میلیون یورو برآورد شده است.

بدین ترتیب صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا در پنج ماه نخست امسال میلادی ۸۷ برابر صادرات ایران بوده است.

هم‌چنین میزان تجارت ایران با اتحادیه اروپا در ماه می‌سال ۲۰۲۲ معادل ۴۰۴ میلیون یورو بوده است در حالی که این رقم برای عربستان سعودی ۳.۸ میلیارد یورو و برای ترکیه ۱۶.۵ میلیارد یورو بوده است. در واقع تجارت دو کشور عربستان و ترکیه با اتحادیه اروپا در این ماه به ترتیب ۹ و ۴۰ برابر تجارت کشور ما با اتحادیه اروپاست.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر