شمارش معکوس

سنجش کیفیت سیاستگذاری در بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 44 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

شاخص کل بورس و اوراق بهادار دیروز بیش از یک درصد مثبت شد. ارزش معاملات سهام بیش از ۴ هزار میلیارد تومان و شاهد خالص فروش اشخاص حقیقی در بورس بودیم.

مصوبات مهمی در مورد بازار سرمایه از طرف ریاست بانک مرکزی دولت و نمایندگان مجلس تصویب شد که البته برای تصویب نهایی باید در جلسه سران قوا مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد. برخی از این مصوبات شامل:

نرخ تسعیر ارز بانک‌ها اصلاح خواهد شد، حدود ۵ هزار میلیارد تومان به بازار تزریق خواهد شد، هلدینگ‌ها میتوانم منبعد وام بگیرند و خرید سهام داشته باشند، ۸۰ درصد مالیات دریافتی معاملات سهام به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز می شود، بانک‌ها می‌توانند سهام غیر مدیریتی خریداری کنند و فعلاً قانون رفع موانع تولید را به مدت دو یا سه سال نادیده بگیرند و صندوق توسعه و تثبیت بازار می توانند تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با تصمیم دولت برای خرید سهام منتشر کنند.

این‌ها تصمیماتی بود که در مجموعه بانک مرکزی و دولت اخذ شده که البته برای برخی مصوبات سران قوا را لازم دارد.

مذاکرات برجام همچنان ادامه دارد و آقای عراقچی نماینده ایران در این مذاکرات خبر داده اند که در مسیر درست مذاکره هستیم ولی در جزئیات فرآیند سختی در انتظارمان است و همچنان پافشاری می‌کنیم برای برداشتن همه تحریم ها.

نفت برنت در بازارهای جهانی ۶۶ دلار، فلز مس ۹۷۵۷، روی ۲۸۹۶، طلا ۱۷۷۱ و بیت‌کوین ۵۵ هزار و ۴۱۰ دلار در حال معامله هستند.

از همایون دارابی کارشناس ارشد بازار سرمایه در مورد بررسی کیفیت سیاست گذاری در بورس سوالات زیر پرسیده شد:

دیروز مصوبات و تصمیمات ای از طرف برخی مسئولان برای به تعادل رساندن بورس داشتیم، به نظر شما بازار با این تصمیمات به تعادل می رسد؟

در مورد کیفیت این تصمیمات می‌خواهیم صحبت کنیم. همه این تصمیمات به نوعی یارانه دادن به بورس است ولیکن اصل کار یعنی خروج از قیمت‌گذاری محصولات و بازشدن دامنه نوسان در این تصمیمات نبود. به نظر شما این تصمیمات با نگاه مردم پسند اتخاذ نشده؟

هر زمان سیاست گذار تحت فشار افکار عمومی بوده تصمیم گرفته این وسط بحث بازوهای کارشناسی و مطالعات علمی و شفافیت تصمیم گیری چه جایگاهی دارند؟

مرتضی کلهری کارشناس بازار سرمایه در مورد نرخ تورم فروردین ۱۴۰۰ اطلاعاتی ارایه کردند.

در این دقایق شاخص کل مثبت در حال پیگیری است. صنعت بانکی، فلزی، خودروی و پالایشی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
مهمترین اخبار صبح با بهزاد بهمن‌نژاد
سنجش کیفیت سیاستگذاری در بورس با همایون دارابی
بررسی تورم فروردین ماه با مرتضی کلهری
پیشنهاد سردبیر