ایران در کجای جدول واکسیناسیون کرونا قرار دارد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️1377

بورسان: درحالی که جهان و حتی کشورهای منطقه پیش به سوی واکسیناسیون قدم‌های سریعی برداشته‌اند، ایران کماکان لاکپشتی در این مسیر قدم‌ می‌زند. براساس آخرین آمار ارائه شده در جهان، چین و آمریکا با تزریق روزانه بیش از سه میلیون دز واکسن در صدر لیست قرار دارند و حتی ترکیه در همسایگی ایران، روزانه ۲۱۰ هزار دز واکسن کرونا به شهروندانش تزریق می‌کند؛‌ حال آنکه براساس آمار واکسیناسیون استانی در کشور، خراسان رضوی با تزریق ۳۳ هزار دز واکسن کرونا از ابتدا تاکنون (و نه روزانه) در صدر لیست واکسیناسیون کرونا در ایران قرار گرفته است.

آمار واکسیناسیون در تمام استان‌ها

خراسان‌رضوی، خوزستان و اصفهان در حالی پیشتاز واکسیناسیون در کشور هستند که برخی استان‌ها از جمله تهران آمار دقیقی از میزان تزریق واکسن‌ها ارائه نکرده‌اند

فاز اول واکسیناسیون کرونا با اولویت کادر بهداشت و درمان، سالمندان و پاکبان‌ها همچنان ادامه دارد و براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا در هفته اول اردیبهشت به پایان خواهد رسید. به گزارش گروه ایرانشهر همشهری، بررسی‌ وضعیت تزریق واکسن در استان‌ها حاکی از آن است که خراسان رضوی، خوزستان و اصفهان پیشتاز هستند که البته با توجه به نبود آمار از میزان واکسیناسیون انجام شده در تهران، احتمالا پایتخت هم عدد قابل‌توجهی از این جدول را به‌خود اختصاص می‌دهد؛ هر چند آمارهای واکسیناسیون اعداد قابل اعتمادی را نشان نمی‌دهد؛ آن هم درحالی‌که براساس اعلام سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نمودار ابتلا و بستری روزانه به‌علت کوویدـ۱۹ در کشور همچنان شیب تند صعودی دارد و همه استان‌‌ها با افزایش جدی بیماران بستری و موارد سرپایی مواجه هستند. داده‌های جدول این گزارش براساس نتیجه پیگیری همشهری از دانشگاه‌های علوم پزشکی استا‌های کشور است.

در هفته گذشته ایلام، همدان، چهارمحال و بختیاری و مازندران دارای بیشترین میزان بروز موارد بستری و البرز، همدان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و مرکزی دارای بیشترین میزان بروز موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری بوده‌اند. استان‌های سمنان، فارس، خراسان جنوبی و تهران آمار شفافی از میزان تزریق ندارند و آمارهای کهگیلویه و بویراحمد هم در حالی پنهان مانده و حاکی از آغاز واکسیناسیون دیرهنگام است که این استان بیشترین میزان بروز را به‌خود اختصاص داده است.

میزان تزریق واکسن کرونا در ایران

واکسن کرونا و جبر جغرافیایی

این در حالی است که تحلیل آمارهای رسمی درمورد وضعیت واکسیناسیون کرونا حاکی از آن است در کشورهای آمریکا و چین، میزان تزریق روزانه بالاتر از ۳میلیون دز است. همچنین در کشورهای همسایه ایران نظیر ترکیه این میزان بالاتر از ۲۱۰هزار دز در روز است. این در حالی است که در کشور ما به‌طور میانگین ۱۷هزار و ۵۰۰ دز واکسن به‌صورت روزانه تزریق می‌‏شود.

به گزارش دنیای اقتصاد، بررسی آمارهای رسمی حاوی چند نکته مهم است؛ نخست اینکه گرچه سرعت واکسیناسیون نسبت به قبل افزایش داشته و از سطح 5 هزار دُز در 26 فروردین به سطح 33 هزار دُز در 30 فروردین رسیده، اما همچنان در مقایسه با آمار کشورهای دیگر در سطح پایینی است.

میزان واکسیناسیون در جهان

در بورسان بخوانید:

همه چیز درباره ثبت‌نام نوبت واکسن کرونا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر