اثر قطعی بنزین بر سهام پالایشی

اثر قطعی بنزین بر سهام پالایشی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
روز گذشته به دنبال حمله سایبری به سامانه کارت سوخت توزیع بنزین، پمپ‌بنزین‌ها با مشکل مواجه شدند. به تدریج شاهد بازگشت پمپ بنزین‌ها به مدار هستیم. اما در این میان این سوال از سوی مخاطبان پرسیده شده است که آیا مشکل بنزینی کشور بر سهام پالایشی اثرگذر است یا خیر.

بورسان:‌ پالایشگاه‌ها تولیدکننده بنزین و نفت‌گاز کشور هستند و نگرانی سهامداران این مجموعه‌ها از اثر مشکلاتی که در توزیع بنزین کشور ایجاد شده است بر سهام و دارایی‌شان منطقی به نظر می‌رسد. اما در نگاه اول باید گفت اثر چندانی از این موضوع بر سهام پالایشی متصور نیستیم. در این خصوص مشکلات در عرضه بنزین در سراسر کشور اگر منجر به خللی در رویه تولید پالایشگاه‌ها شود می‌تواند بر فروش این شرکت‌ها و به دنبال آن بر سودآوری اثر بگذارد. البته این موضوع با این فرض است که مخازن کافی برای ذخیره فرآروده‌های نفتی مانند بنزین وجود نداشته باشد یا این‌که امکان فروش در بازار صادراتی با وجود مشکل در داخل کشور نیز مهیا نباشد. با توجه به اطلاعات موجود بعید به نظر می‌رسد که چنین رخدادی را شاهد باشیم.

چرا بنزین ۱۴ هزار تومان نمی‌شود؟

به عبارتی در سالیان اخیر که فروش نفت یک معضل اساسی برای کشور بوده، مساله فروش صادراتی فرآورده‌ها به مراتب ساده‌تر در حال انجام است. بنابراین اگر فرض کنیم که قطعی پمپ‌بنزین‌ها به درازا بکشد و ظرفیت مخازن سوخت در داخل نیز تکمیل شود در این صورت می‌توان به صادرات این محصولات فکر کرد. با این مبنا به نظر نمی‌رسد که قطعی بنزین بتواند درآمدزایی و سودآوری شرکت‌های پالایشی را چندان مختل کند.

ابهامی بزرگتر بر سر پالایشی‌ها

سوال اخیر سهامداران شرکت‌های پالایشی از نگرانی در خصوص دارایی‌شان حکایت دارد و با این حال باید توجه این افراد را ابهامی به مراتب بزرگتر جلب کرد. ابهام اصلی شرکت‌های پالایشی به نرخ‌گذاری محصولات آن‌ها توسط دولت باز می‌گردد. رویه مبهم قیمت‌گذاری محصولات و ماده اولیه (نفت) و مهمتر از آن تاخیر در اعلام قیمت‌ها از سوی شرکت ملی نفت و شرکت پالایش و پخش (به عنوان مرجع قیمت‌گذاری) سایه سنگینی بر بازار سهام ایجاد کرده است. اگر اعتراضی وجود دارد باید متوجه مرجع نرخ‌گذاری شود تا از برخورد سلیقه‌ای با سرمایه سهام‌داران پرهیز کنند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر