خواسته بازنشستگان از دولت رئیسی چیست؟

خواسته بازنشستگان از دولت رئیسی چیست؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
دولت تنها تا پایان هفته وقت دارد تا مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان را اصلاح کند، در این رابطه یک فعال صنفی بازنشستگان می‌گوید: خواسته‌ بازنشستگان احیای افزایش ۳۸ درصدی مستمری سایر سطوح است.

شامگاه سی و یک تیرماه، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، از اصلاح مصوبه‌ افزایش مستمری بازنشستگان خبر داد؛ خبری که موجی از خوشحالی میان بازنشستگان به وجود آورد؛ گرچه خبر همان شب اصلاح شد: فعلاً تصمیمی اتخاذ نشده است.
یدالله فرجی (فعال صنفی بازنشستگان و رئیس سابق شورای اسلامی کار جنرال استیل) در این رابطه می‌گوید: خواسته‌ بازنشستگان احیای افزایش ۳۸ درصدی مستمری برای بازنشستگان سایر سطوح است؛ در چند ماه گذشته نیز بازنشستگان برای تحقق همین خواسته مطالبه گری کردند.
او ادامه می‌دهد: بازنشستگان اعتراض کردند؛ نامه نوشتند و دست به دامان هیات تطبیق قوانین مجلس شدند تا خوشبختانه در بیست و نهم تیرماه، نامه‌ رئیس مجلس خطاب به رئیس جمهور صادر شد؛ در این نامه به صراحت از دولت خواسته شده به دلیل تغایر مصوبه دولت با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، ظرف یک هفته اصلاحات به انجام برسد؛ بنابراین دولت همین هفته را تا پایان هفته وقت دارد تا مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان را اصلاح کند.

خواسته بازنشستگان قانونی است؟

این بازنشسته تاکید می‌کند: خواسته‌ بازنشستگان منطبق با قانون است و اگر قرار باشد ماده ۹۶ طبق نامه‌ رسمی رئیس مجلس اجرایی شود، باید حتماً همان پیشنهاد قبلی سازمان تامین اجتماعی که در آن افزایش مستمری سایر سطوح، ۳۸ درصد به اضافه‌ مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار تومان بود، ابلاغ و اجرایی شود.
به گفته فرجی، بازنشستگان منتظر اصلاحات در همین هفته هستند؛ ضمن اینکه انتظار دارند مابه‌التفاوت ماه‌های قبل نیز به حساب‌شان واریز شود: «چندین ماه است که اجرای قانون معطل مانده؛ حالا با نامه‌ رئیس مجلس، باید مسیر اجرای قانون به سرعت هموار شود.»

اتمام حجت مجلس با دولت بر سر حقوق بازنشستگان

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر هیئت تطبیق مجلس درباره تعیین حداقل مستمری بازنشستگان گفت: دولت هر چه سریع‌تر ایراد قانونی را رفع و تصمیم لازم را اتخاذ کند.

محمد باقر قالیباف در ادامه نطق پیش از دستور خود ضمن گرامیداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان تصریح کرد: مجلس یازدهم از زمان آغاز به کار، رسیدگی به مطالبات بازنشستگان را در چارچوب وظایف و اختیارات خود در دستور کار قرار داده است.

قالیباف افزود: از مهم‌ترین اقدامات مجلس در راستای پاسخ به مطالبات بحق بخشی از بازنشستگان عزیز و ارجمند، تعیین تکلیف وضعیت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بود که با پیگیری‌های ویژه مجلس پس از سال‌ها به نتیجه رسید.
وی ادامه داد: همچنین در بودجه ۱۴۰۱ نیز، قریب به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای استمرار همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و لشکری در نظر گرفته شد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به اهتمام ویژه دولت در پیگیری مطالبات بازنشستگان و با توجه به نظر هیئت تطبیق مجلس درباره «تعیین حداقل مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان در سال ۱۴۰۱»، ضروری است دولت محترم هر چه سریع تر به رفع ایراد قانونی و اتخاذ تصمیم لازم برای رفع دغدغه‌های بازنشستگان محترم مبادرت ورزد.

منبع: ایلنا- صداوسیما

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر