آمریکا: مذاکرات قطر اتلاف وقت بود

آمریکا: مذاکرات قطر اتلاف وقت بود
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
نماینده آمریکا در امور ایران درباره مذاکرات دوحه گفت: متأسفانه در این دور نتوانست پاسخی به ما بدهد و به نوعی این دور از مذاکرات اتلاف وقت بود. با این حال او در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه ایران حالا مواد کافی را برای ساخت بمب در اختیار دارد، اعلام کرد: هنوز برای توافق هسته‌ای وقت هست.

نماینده آمریکا در امور ایران درباره مذاکرات دوحه گفت: اتحادیه اروپا خواهان یک تلاش دیگر (برای ازسرگیری مذاکرات) بود و از هر دو هیأت (ایران و آمریکا) دعوت کرد به این امید که ایران تمایل داشته باشد چیزی را به ما عرضه کند و اراده خود را نشان دهد اما متأسفانه در این دور نتوانست پاسخی به ما بدهد و به نوعی این دور از مذاکرات اتلاف وقت بود.

«راب مالی» در پاسخ به این سؤال که مقام‌های ایرانی گفته‌اند آمریکا مواضع قبلی را در پیش گرفت، گفت: اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده، طرح بسیار مفصلی از آن‌چه گمان می‌کرد برآیند منصفانه‌ای خواهد بود روی میز قرار داد و ما گفتیم برای آن توافق آمادگی داریم. طرفی که پاسخ مثبت نداد ایران بود.

مالی بار دیگر توپ را در زمین ایران انداخت و گفت: ایران زمانی‌که گفت ما با مواضع خود آمده‌ایم، شفاف‌سازی نکرد. ما به نقطه‌ای رسیدیم که برای بازگشت به برجام سازگاری داشت و طرفی که باید پاسخ دهد، ایران است و اگر آمادگی ارائه پاسخ را ندارد، مشخص نیست به چه دلیل به مذاکرات آمدند.

ایران تقاضای جدیدی در دوحه مطرح کرد

او در خصوص موافقت آمریکا با پیشنهاد درباره جدول زمانی برای انجام شروط ایران و آمریکا درباره رفع تحریم‌ها و بازگشت به پایبندی به مفاد برجام گفت: بله درست است. ۱۰۰ درصد نهایی نشده اما آمریکا ایده‌های زیادی درباره توافق نهایی دارد. زمانی‌که این پیشنهاد روی میز قرار داده شد، ما گفتیم آماده‌ایم توافق را بر آن اساس امضا کنیم. منتظریم ببینیم ایران آماده عبور از خط پایانی هست یا خیر.

مالی مدعی شد: ایران در دوحه تقاضاهای جدیدی داشت که ارتباطی به توافق هسته‌ای نداشت و بخشی از آن قبلاً به ما و اتحادیه اروپا مطرح شده بود و اعلام کرده بودیم این موضوعات بخشی از مذاکرات هسته‌ای نیست. ایران هنوز تصمیم نگرفته قصد بازگشت به برجام را دارد یا نه اما دیر یا زود باید تصمیم‌گیری کند.

ایران مواد کافی برای ساخت بمب اتم دارد

مالی ادعا کرد: ایران برنامه تسلیحات اتمی را از سرنگرفته‌ اما مواد کافی را برای ساخت بمب در اختیار دارد. بازگشت به برجام نه تنها در راستای منافع عدم اشاعه است بلکه به نفع ایران هم هست زیرا تحریم‌ها برداشته می‌شود اما ایران باید تصمیم‌گیری کند. هنوز زمان برای بازگشت به برجام وجود دارد و امیدواریم ایران چنین مسیری را برگزیند.

ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت بمب را در اختیار دارد و می تواند ظرف چند هفته این کار را انجام دهد اما دولت بایدن آمادگی دارد در صورت آمادگی ایران، به توافق بازگردد. هنوز زمان برای بازگشت به برجام وجود دارد و امیدواریم که ایران چنین مسیری را برگزیند

این مقام آمریکایی در ادامه با اشاره به این موارد تصریح کرد: «در حال حاضر مذاکرات بین ما و ایران نیست بلکه بین ایران با خودش است تا به این نتیجه برسد که آیا برای بازگشت به پایبندی و توافق هسته‌ای آمادگی دارد یا خیر. ما آمادگی داریم و آمادگی خود را اعلام کرده‌ایم».

مالی ادامه داد: «ایران هنوز تصمیم نگرفته که قصد بازگشت به برجام را دارد یا خیر اما دیر یا زود باید تصمیم‌گیری کند».

مالی در پایان تأکید کرد: آمریکا همزمان با پیشبرد مذاکرات هسته‌ای به طور موازی مسئله زندانیان بازداشتی در ایران را نیز مطرح می‌کند و امیدوار است که بتواند این موضوع را حل کند. ما به دنبال راههایی برای تسهیل این مسئله هستیم».

بورل: دوباره تلفنی با امیرعبداللهیان گفت‌وگو کردم

Loading...
توییت بورل درباره تماس تلفنی با امیرعبداللهیان

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی توییتری: دوباره با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کردم. اگر خواستار انعقاد قراردادی هستیم، اکنون نیاز به تصمیم‌گیری است. این هنوز ممکن است اما فضای سیاسی برای احیای برجام ممکن است به زودی محدود شود.


منابع: فارس و ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر