اسپرسو بورسان دوشنبه ۲۴ آبان؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

تهدید جدید برای سهام خودرویی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: ارزش معاملات خرد به ۴۹۰۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودروسازی، شیمیایی‌ها و فلزات و در بین نمادها بیشترین ارزش معاملات را پالایشی یکم، دارا یکم و خبهمن داشتند.

حقیقی‌ها روز گذشته در سمت فروش فعال‌تر بودند و خروج پول ۲۸۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین ورود پول حقیقی به صنعت سرمایه‌گذاری و نمادهای وصنعت و فخوز بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات و پالایشی و نمادهای غکورش و شپنا داشتند.

در پایان بازار دیروز ۵۶ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند که از این میان ۹ واحد درصد نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۲۶۰ میلیارد تومان مواجه بودند. ۱۲ درصد نمادها هم صف خریدهایی به ارزش ۲۹۰ میلیارد تومان را تجربه کردند.

شب گذشته اطلاعیه‌ای منتشر شد مبنی بر این که در صورتی که خپارس تا هنگام انتشار صورت‌های مالی سال ۱۴۰۰ از مشمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج نشود، در بورس لغو پذیرش خواهد شد.

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس این هفته به بررسی وضعیت بورس با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌پردازد.

طبق اطلاعیه فرابورس ایران، ۲۰ آذر ماه هلدینگ سیمان غدیر وارد بازار سهام خواهد شد. در این عرضه اولیه ۱۶۷.۵ میلیون سهم، معادل ۵ درصد از کل سهام سغدیر به روش حراج برای صندوق‌های قابل معامله و مشترک در فرابورس ایران عرضه خواهد شد.

افزایش مصرف گاز در برخی از مناطق کشور موجب شد تا، گاز چند واحد سیمانی در مناطق شمالی و شمال شرقی کشور قطع شود.

خاندوزی: در نامه رسمی به بانک مرکزی خواستم که بانکها هرسه ماه فهرست ابربدهکاران را در سایت خود منتشر کنند تا به جای اشخاص معدود، دسترسی به تسهیلات برای طیف وسیعتری از تولیدکنتدگان و مردم فراهم آید.

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس: دولت ممکن است مجبور شود برخی کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ را از شمول آن خارج کند البته در مورد گندم و دارو قطعی است که تا پایان سال، ارز ۴۲۰۰ به آنها تعلق می‌گیرد.

مجلس دو فوریت و یک فوریت لایحه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را رد کرد و این لایحه به صورت عادی در صحن مجلس اعلام وصول شد.

محمدی، رئیس انجمن قیر ایران: به دلیل اینکه سازمان بورس انجام معاملات قیر تهاتری را نپذیرفت، مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت تا این معاملات را خارج از بورس انجام دهد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: آزاد سازی ۳.۵ میلیارد دلاری که از آن صحبت شده مربوط به عراق نیست و احتمالا مربوط به کره جنوبی باشد. البته پیش‌تر هم رئیس اتاق ایران کره گفته بود که ۳.۵ میلیارد دلار آزاد شده مربوط به پول‌های بلوکه شده ایران در کره نیست.

طبق آمارهای مرکز زلزله‌نگاری دانشگاه تهران، دو زلزله با شدت‌های ۶.۳ و ۶.۴ ریشتر در اعماق ۱۸ و ۱۰ کیلومتری بندر لافت واقع در جزیره قشم رخ داده است.

قیمت دلار اگرچه دیروز معاملات را صعودی و در محدوده ۲۸۷۵۰ تومان آغاز کرد، اما از حوالی ظهر تغییر مسیر داد و حدود ۲۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرد.

معاملات سکه یک‌روزه و صندوق طلا که دیروز متوقف شده بود، از ساعت ۱۳:۲۷ با تاخیر، آغاز شد. احتمالا روند کاهشی نرخ دلار و قیمت سکه در بعدازظهر در این تصمیم اثرگذار بوده است.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با «یائیر لاپید» وزیر خارجه، «بنی گانتز» وزیر جنگ، «دیوید بارنیع» رییس سازمان جاسوسی موساد و «ایال هولاتا» مشاور امنیت داخلی رژیم‌صهیونیستی دیدار خواهد کرد اما وی درخواستی برای نشست با بنت، نخست‌وزیر صهیونیست‌ها نکرده است.

ایبنا در خبری که بعدا از این سایت برداشته به نقل از صالح آبادی، رئیس ‌کل بانک مرکزی نوشت: مشکلات و موانع یک سری از وجوهی که در خارج از کشور محدودیت استفاده داشت، رفع می‌شود و تا کنون وضعیت خوبی در این زمینه وجود دارد. باز شدن این موضوع هم توانسته به میزان عرضه ارز ما در بازار کمک کند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر