نرخ بهره اروپا رکورد ۱۰ ساله را زد

نرخ بهره اروپا رکورد ۱۰ ساله را زد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بانک مرکزی اروپا با توجه به افزایش نرخ تورم به ۸.۶ درصد، برای اولین بار در بیش از یک دهه نرخ بهره را افزایش داد.

بانک مرکزی اروپا (ECB) پس از اینکه تورم منطقه یورو به بالاترین سطح خود رسید، نرخ بهره را برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته افزایش داد.

تورم سالانه در اتحادیه اروپا به ۸.۶ درصد رسید

تورم سالانه منطقه یورو در ژوئن به ۸.۶ درصد رسید که بسیار بالاتر از نرخ تورم دو درصدی بانک مرکزی اروپا بود.

شورای راهبری بانک تصمیم گرفت سه نرخ کلیدی را بیش از حد انتظار به میزان ۵۰ واحد افزایش دهد و ابزار حفاظت از انتقال (TPI) را نیز تصویب کرد.

بانک در بیانیه‌ای اعلام کرد که مناسب است، گام بزرگتری در مسیر عادی‌سازی نرخ سیاستی خود نسبت به آنچه در جلسه قبلی اعلام شده بود را بردارد.

افزایش نرخ سود تسهیلات در اروپا

بر این اساس، نرخ سود عملیات ریفاینانس اصلی و نرخ سود تسهیلات وام نهایی و تسهیلات سپرده به ترتیب به ۰.۵۰، ۰.۷۵ و ۰.۰۰ درصد از تاریخ ۲۷ جولای ۲۰۲۲ افزایش می‌یابد.

همچنین در جلسات آتی، عادی‌سازی بیشتر نرخ بهره مناسب خواهد بود.

از طریق ابزار حفاظت از انتقال، بانک تاکید کرد که از انتقال موثر سیاست پولی پشتیبانی خواهد کرد و تضمین می‌کند که موضع سیاست پولی به آرامی در تمام کشورهای منطقه یورو منتقل می‌شود.

ترکیش گزارش کرد، این بانک قصد دارد از طریق این ابزار جدید با «ضد تکه‌تکه شدن» مقابله کند تا خطر تجزیه منطقه یورو را مهار کند.

بانک سوئیس نرخ بهره را افزایش می‌دهد

یک روزنامه سوئیسی اعلام کرد که بانک ملی سوئیس در حال برنامه‌ریزی برای افزایش ۵۰ یا ۷۵ واحد پایه در اعلامیه سیاست پولی برنامه‌ریزی شده بعدی خود در ماه سپتامبر است.

بانک مرکزی ماه گذشته برای اولین بار طی ۱۵ سال گذشته نرخ سیاستی خود را افزایش داد و توماس جردن، رئیس این بانک بلافاصله پس از آن گفت که فشارهای تورمی ادامه‌دار به معنای تشدید بیشتر است.

افزایش تورم سوئیس به بالاترین میزان در ۲۹ سال گذشته

داده‌های منتشر شده در هفته گذشته نشان می‌دهد که تورم سوئیس در ماه ژوئن به بالاترین میزان در ۲۹ سال گذشته یعنی ۳.۴ درصد رسیده که بیش از انتظار اقتصاددانان بود و برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ از سه درصد فراتر رفته است. این پنجمین ماه متوالی بود که تورم بالاتر از رقم محدوده هدف بانک ملی صفر تا دو درصد است.

این روزنامه گزارش کرد که بانک مرکزی در حال برنامه‌ریزی برای افزایش نرخ بهره از منفی ۰.۲۵درصدی ۵۰ واحد پایه به ۰.۲۵ درصد در اعلامیه سیاست پولی برنامه‌ریزی‌شده بعدی خود در ۲۲ سپتامبر است، اگر چه وضعیت هنوز می‌تواند از هم اکنون تا آن زمان تغییر کند.

در صورت افزایش بیشتر تورم، افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره ممکن است.

بیزنس نوشت، برخی از تحلیلگران گفته‌اند که بانک مرکزی سوئیس می‌تواند نرخ‌ها را قبل از ۲۲ سپتامبر یعنی نزدیک به افزایش نرخ بهره برنامه‌ریزی شده توسط بانک مرکزی اروپا در نشست شورای حاکم در روز پنجشنبه افزایش دهد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر