واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس لغو شد

واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس لغو شد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از عرضه سهام خود انصراف داد.

حسین قربانزاده، رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی، در نامه‌ای به ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، از انصراف سازمان خصوصی‌سازی از عرضه سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس خبر داد.

با استناد به نامه‌ای که در اختیار اقتصادآنلاین قرار گرفت، به دلیل انقضای مهلت مقرر جهت ارسال تقاضا و بررسی اهلیت متقاضی، واگذاری سهام این غول پتروشیمی از سوی سازمان خصوصی‌سازی ملغی اعلام شده است.

در این نامه به وصول تنها یک تقاضا برای واگذاری سهام هلدینگ خلیج‌فارس اشاره شده که امکان وصول رقابت جهت تامین منافع دولت و بیت‌المال را مخدوش می‌سازد.

Loading...
نامه لغو واگذاری سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس

جزئیات واگذاری سهام دولت در هلدینگ پتروشیمی خلیج‌ فارس

حسین قربانزاده در نشست خبری که ۸دی به مناسبت واگذاری سهام دولت در هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس برگزار شد، با اشاره به واگذاری ۱۸ درصد از سهام دولت در هلدینگ خلیج‌فارس، گفته بود: سهم دولت در این هلدینگ در فهرست واگذاری‌ها قرار دارد و بر اساس مصوبه هیات واگذاری در قالب سه بلوک یک، دو و ۱۵ درصدی عرضه می‌شود.

طبق گفته او برای عرضه این سهام جلسات متعددی در سازمان خصوصی‌سازی نزد وزیر اقتصاد، نزد معاون اول ریاست جمهوری و نزد رئیس‌جمهوری برگزار شد و در نهایت دستور واگذاری آن از سوی رئیس‌جمهوری صادر شد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه شیوه کارشناسی بعد از بررسی‌های کارشناسی تعیین شد، توضیح داده بود: بلوک و دو درصدی به صورت نقدی عرضه می‌شود، بلوک یک درصدی بدون اضافه ارزش و بلوک دو درصدی با پنج درصد اضافه ارزش، در ۱۱ و ۱۲ دی ماه عرضه می‌شود.

قربانزاده تاکید کرده بود: بلوک ۱۵ درصدی هم با ۳۰ درصد اضافه ارزش عرضه خواهد شد، اقساط آن چهارساله و هر شش ماه یکبار خواهد بود. قیمت پایه هر بلوک نیز قیمت تابلوی بورس است به شرطی که قیمت روز از قیمت مصوبه هیات واگذاری پایین‌تر نیاید.

این روزها موضوع واگذاری‌ها بسیار پر اهمیت‌تر از سال‌های گذشته مطرح شده است. دستکم در شعارها، مردمی شدن اقتصاد ایران اهمیت بالایی پیدا کرده و از این جهت به نظر می‌رسد به نتیجه رساندن آن، در دستور کار مردان اقتصادی دولت سیزدهم نیز قرار گرفته است.

آنچه در این‌باره با اهمیت به نظر می‌رسد کیفیت واگذاری با توجه با میزان شفافیت آنهاست.

کارشناسان اقتصادی طی سال‌های گذشته تاکنون بارها تاکید کرده‌اند که برای رسیدن به این هدف باید کار کارشناسی و حرفه‌ای انجام شود.

باید منتظر ماند و دید در سال ۱۴۰۱، چه تصمیمی برای واگذاری سهام برخی شرکت‌ها به بخش خصوصی گرفته خواهد شد.

منبع: اقتصاد آنلاین-ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر