ماجرای واردات روغن زیتون سرطانزا به ایران

ماجرای واردات روغن زیتون سرطانزا به ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون، واردات روغن «پومیس» را که از تفاله‌های زیتون تهیه می‌شود و سرطانزاست تکذیب کرد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون گفت: واردات روغن پومیس واقعیت ندارد و بیان مطالب خلاف واقع باعث تخریب صنعت غذا می‌شود.

مهدی عبدی اظهار کرد: روغن زیتون‌های وارداتی به صورت فرابکر و بکر و با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی و قانونی وارد کشور می‌شود.

وی در پاسخ به ادعای رئیس شورای ملی زیتون در خصوص واردات روغن پومیس و ضعف دستگاه‌های نظارتی خاطرنشان کرد: سازمان‌های نظارتی نظیر سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو در تمامی مراحل واردات، تصفیه، بسته‌بندی و توزیع روغن‌های زیتون تولیدی در کشور نظارت دارند و طی سال‌های اخیر هیچگونه گزارشی در زمینه واردات روغن پومیس، بسته‌بندی و توزیع آن در کشور وجود ندارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون تصریح کرد: اتهام زنی‌های بی‌اساس در زمینه روغن‌های زیتون وارداتی با هدف‌های خاص صورت می‌گیرد و عده‌ای با این بهانه‌ها به دنبال جلوگیری از واردات، افزایش قیمت روغن زیتون در کشور و سودهای هنگفت هستند.

عبدی متذکر شد: طی سال‌های اخیر برخی افراد با اظهاراتی غیرکارشناسی به صنعت غذا لطمه زده‌اند و باعث شدند تا مردم به صنعت غذا بدبین شوند که یک نمونه از این اظهارات نادرست در زمینه کیفیت روغن زیتون‌های وارداتی است.

بنابراین گزارش، روغن تفاله زیتون (پومیس)، روغنی است که از تفاله زیتون یا پومیس استخراج می‌شود. پس از اتمام استخراج مکانیکی روغن زیتون، تقریباً ۵–۸٪ روغن در تفاله باقی می‌ماند، که پس از آن باید با کمک حلالهایی نظیر هگزان استخراج شود، که تنها برای مصارف صنعتی کاربرد دارد.

چندی قبل رئیس شورای ملی زیتون ایران گفت: درحال‌حاضر روغن‌های زیتونی در بازار جولان می‌دهند که روغن‌های بکر و فرابکر نیستند و طبق استاندارد ۱۴۴۶ ایران واردات این روغن‌ها به ایران ممنوع است، ولی متاسفانه به اسم روغن بکر و فرابکر وارد کشور می‌شوند در صورتی که این محموله پومیس بوده و باعث تزریق سرطان به جامعه و مصرف‌کنندگان می‌شود.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر