بورسان - Bourseon

بنی گانتز: توافق هسته‌ای جدید را می‌پذیریم

تغییر موضع برجامی اسرائیل درمورد ایران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: «بنی گانتز» وزیر دفاع اسراییل در مصاحبه با نشریه فارن پالیسی با کناره‌گیری از موضع دیرینه رژیم صهیونیستی، اقرار به پذیرفتن برجام کرد. اما او در عین حال مدعی شد می‌خواهد برنامه جایگزین (گزینه B) هم داشته باشند که می‌تواند شامل حمله نظامی نیز باشد. با این حال هنوز باید صبر کرد تا دید این یک تغییر اساسی در موضع اسرائیل است یا گانتز سهوا چنین پیامی داده است.

وزیر دفاع رژیم صهیونیستی در این مصاحبه گفت: « رویکرد فعلی دولت ایالات متحده آمریکا در قرار دادن مجدد برنامه هسته ای ایران درون یک جعبه (مهار کردن برنامه هسته‌ای ایران) است و من این را می‌پذیرم

گانتز با اشاره به تقویت روابط اقتصادی ایران با شرق دور گفت: «ما باید چین را هم به کارزار فشار علیه ایران وارد کنیم وآسیا هم باید نقشی ایفا کند. اسرائیل توانایی رهبری یک طرح واقعی B را ندارد، ما نمی توانیم یک رژیم تحریم اقتصادی بین المللی ایجاد کنیم. این امر باید توسط آمریکا هدایت شود. ما آمریکا نیستیم، اما توانایی‌های خود را داریم و اگر تحت فشار قرار بگیریم، به گزینه C (اقدام نظامی یکجانبه) هم می‌رسیم

وی افزود: «ایران باید از اینکه آمریکا و شرکایش جدی هستند هراس داشته باشد.»

وی در ادامه هشدار داد که اگر قدرت‌های جهانی نتوانند مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شوند، این امر منجر به رقابت تسلیحات هسته‌ای در منطقه می‌شود. او مدعی شد: «دولت‌های دیگر در برابر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ساکت نمی‌نشینند. آنها هم در این صورت می‌توانند مستقیما از پاکستان یا هر طرف دیگری سلاح هسته‌ای بخرند.»

اظهارات گانتز درباره پذیرش احیای برجام، موضعی بی‌سابقه محسوب می‌شود. مقامات اسراییلی از جمله «نفتالی بنت» نخست وزیر این رژیم بارها بر ناسازگاری خود با احیای برجام تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر