شمارش معکوس

سرنوشت بورس در عید ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 39 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

شاخص کل بورس و اوراق بهادار در آخرین چهارشنبه سال ۹۹ ۱.۴ دهم درصد مثبت بود. ارزش معاملات سهام کمتر از ۷ هزار میلیارد تومان و خالص فروش اشخاص حقیقی نیز کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان بود. مجموع خالص خرید اشخاص حقیقی در سال ۹۹ به بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان رسید. این عدد در سال ۱۳۹۸، ۲۶ هزار میلیارد تومان بود. میانگین ارزش روزانه معاملات سهام در سال ۹۹ کمتر از ۱۵ هزار میلیارد تومان شد.

در ایام عید اتفاقات مهمی در فضای اقتصادی و سیاسی ایران افتاد. برنامه ۲۵ ساله چین و ایران در حال تفاهم برای امضا می‌باشد که البته به نظر می‌رسد که صرفاً تفاهمنامه است و هنوز قراردادی برروی آن منعقد نشده است.

در بازارهای جهانی قیمت نفت به محدوده ۶۵ دلار و فلز مس در آستانه ۹ هزار دلاری قرار گرفت.

مسائلی مانند شیوع مجدد کرونا و همچنین بسته شدن کانال سوئز باعث نوسانات در بازار نفت و کالاها در بازارهای جهانی شدند.

وحید عباسیون کارشناس بازار سرمایه اعتقاد دارند که عید امسال به مانند سال‌های گذشته شرایط مساعدی در بازار سرمایه خواهیم داشت. بازدهی ۴۰ درصد بورس در سال ۱۴۰۰ را دست یافتنی دانسته و همچنین در مورد نقش بورس در تحقق شعار امسال یعنی تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها مطالبی را عنوان کردند.

مرتضی کلهری در مورد نرخ تورم سالانه سال ۹۹ که محدوده ۴۹ درصد بود توضیحاتی ارائه دادند. اقلام تشکیل‌دهنده تورم نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۰ حداقل تورم ۳۰ درصدی را در اقتصاد انتظار داریم که متاسفانه می‌تواند باعث آسیب بر دهک‌های پایین درآمدی جامعه شود.

شاخص کل بورس در ابتدای صبح از منفی شروع کرد ولیکن الان شرایط مساعدتری را در بازار سرمایه داریم. ارزش معاملات محدوده ۱۳۰۰ میلیارد تومان و اندک خالص فروش اشخاص حقیقی را در بورس شاهدیم.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
پیشنهاد سردبیر