جزئیاتی از گفت‌وگوی 50 دقیقه‌ای بایدن و پوتین

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روسیه را به تحریم‌های گسترده‌ای درخصوص اقدامات مرزی با اوکراین تهدید کرد.

بایدن و پوتین در تماسی تلفنی درباره اوکراین هشدارهایی را رد و بدل و ابراز امیدواری کردند که مذاکرات دیپلماتیک در ژانویه می‌تواند تنش‌ها را کاهش دهد.

تنش‌های میان روسیه و اوکراین جدی می‌شود؟

در این تماس تلفنی ۵۰ دقیقه‌ای که دومین گفت‌وگو در ماه جاری میلادی بین ولادیمیر پوتین و جو بایدن، روسای جمهوری روسیه و آمریکا بود، بایدن گفت که به دنبال کاهش حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین است و پوتین نیز گفت که تهدید تحریم‌ها از سوی واشنگتن و متحدانش می‌تواند به قطع روابط منجر شود. این تماس تلفنی به درخواست پوتین بود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفت: بایدن بار دیگر تاکید کرد که پیشرفت اساسی در این گفت‌وگوها تنها در شرایط کاهش تنش به جای تشدید می‌تواند رخ دهد.

یوری اوشاکف، معاون پوتین نیز گفت که این گفت‌وگو یک پیش‌زمینه خوب برای مذاکرات آتی ایجاد کرد.

وی همچنین افزود، پوتین سریعا پاسخ گفت که هرگونه تحریم علیه روسیه چه اکنون و چه بعدا می‌تواند به قطع روابط کامل بین کشورها منجر شود و به این نکته هم اشاره کرد که این یک اشتباه و به منزله خطایی بزرگ است.

کرملین اعلام کرد بایدن ظاهرا با این نظر پوتین که مسکو نیاز به برخی ضمانتهای امنیتی از سوی غرب دارد، موافقت کرد.

گفت‌وگو و تبادل نظرات بین روسای جمهوری آمریکا و روسیه فضایی را برای توافق بین دو کشور از جمله نشست امنیتی نهم و دهم ژانویه ۲۰۲۲ در روسیه پیش از جلسه روسیه-ناتو در ۱۲ ژانویه و همچنین کنفرانسی با حضور مسکو، واشنگتن و سایر کشورهای اروپایی برای تاریخ ۱۳ ژانویه سال آتی میلادی در پی داشته است.

با وجود این گفت‌وگو، لحن آن از سوی مقام‌های دو کشور جدی بود و هیچیک از مقام‌های دو کشور پیشرفت جدی و چشمگیری را درباره راه‌حل یا خط مشی توافق بین دو طرف مطرح نکردند.

واشنگتن با گزارشی که اخیرا منتشر شد مبنی بر اینکه روسیه حدود ۱۰ هزار سرباز خود را عقب می‌کشد، قانع نشده است و مقام‌ها می‌گویند که شواهد کمی از این عقب‌نشینی دیده‌اند.

جزئیات هشدار آمریکا به روسیه

بایدن در این باره به تهدیدش برای اعمال تحریم‌های غیرمنتظره علیه روسیه در صورتی که این کشور به اوکراین حمله کند، تاکید کرد.

یکی از مقام‌های ارشد دولت واشنگتن گفت: بایدن دو راه را پیش روی پوتین گذاشت که شامل دیپلماسی و بازدارندگی بود که بها و پیامدهای جدی خواهد شد.

وی ادامه داد: هر دو رئیس‌جمهوری اذعان داشتند که احتمالا زمینه‌هایی وجود دارد که می‌توانند پیشرفت معناداری داشته باشند و همچنین زمینه‌هایی وجود دارد که ممکن است توافق‌ها غیرممکن باشد.

اوشاکوف همچنین گفت: مذاکرات دوجانبه آتی در مورد تضمین‌های امنیتی بین ایالات متحده و روسیه نباید به گفت‌وگوهای بی‌معنی تبدیل شود، بلکه باید به عنوان یک اولویت کلیدی به نتایج معنادار دست یابد. پوتین گفت که ما برای مذاکرات اهمیت زیادی قائل هستیم، اما نباید یک گفت‌وگوی بی‌معنی و بی‌حاصل تبدیل شود. ما منتظر فرآیند مذاکره نیستیم، بلکه منتظر نتایج آن هستیم.

معاون پوتین ادامه داد: بایدن بارها در جریان گفت‌وگوی تلفنی خود به ولادیمیر پوتین گفته که نبرد هسته‌ای نباید آغاز شود چون برنده‌ای ندارد.

در این میان یکی از مقام‌های ارشد واشنگتن نیز درباره گفت‌وگوی تلفنی انجام شده بین پوتین و بایدن گفت: ایالات متحده طی یک هفته تا ۱۰ روز آینده به رایزنی‌های فشرده با متحدان و شرکای خود در مورد تنش در مرز اوکراین ادامه خواهد داد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر