تزلزل دولت؛ ریسک جدید بازار سرمایه

پیش بینی بورس فردا ۲۳ آبان ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بازار سرمایه امروز درحالی کار خود را به پایان رساند که ضعف تصمیم‌گیری سیاست‌گذاران، شوک سنگینی را به بازار وارد کرده بود. معاملات امروز با صف فروش سنگین گروه خودرو شروع شد؛ اگرچه بزرگان این گروه یعنی خودرو و خساپا به دلیل اتفاقات پیش آمده تعلیق شده بودند. در دیگر صنایع نیز با توجه به جو منفی ایجاد شده در کل بازار، شاهد معاملات سرخ رنگی بودیم.

بورسان:‌ اما نکته مهم دیگری که ناجی بورس امروز شد، قیمت دلار بود که توانست سقف یک ساله خود را پشت سر بگذارد و در حال حاضر حوالی قیمت ۲۸۷۵۰ تومان در حال معامله است. دلار به تنهایی می‌تواند بهانه قدرتمندی برای رونق بورس و افزایش قیمت اکثریت سهام باشد.

باز شدن بازار ارز با قیمت بالاتر از روز گذشته در طول معاملات بورس باعث برگشت بسیاری از سهام به خصوص سهام دلارمحور شد. به طوری که نقشه بازار از قرمز یکدست به سمت رنگ سبز در برخی از صنایع چرخید.

نمود خودزنی دولت در بورس

برای پیش بینی بورس روز آینده می‌توان سه عامل مهم را در نظر گرفت. در ابتدا بهتر است به کلمه "اعتماد" بپردازیم. کلمه‌ای که به نظر در بازار سرمایه گم شده است و اتفاقت رخ داده در یک شب تمام تلاش‌ها برای برگشت بورس را نقش برآب کرد.قیمت‌گذاری دستوری در اقتصاد ایران سر درازی دارد اما با روی کار آمدن دولت جدید و تیم اقتصادی آن، شاید انتظار می‌رفت که اشتباهات دولت‌های قبلی تکرار نشود. اما با اتفاقی که برای صنعت خودرو به وقوع پیوست، به نظر می‌رسد که ژست دولت منسجم و فکر شده و قابل‌اعتماد همگی پوشالی بوده و نباید چندان به عقلانیت، شفافیت و کارایی آن اتکا کرد.

احتمال عقب نشینی دولت در لغو قیمت‌های جدید شرکت‌های خودروساز می‌تواند تا حدی شرایط بازار را بهبود ببخشد اما مشکل اصلی تغییر ذهنیت فعالان به دولت است که می‌تواند شرایط را در وضعیت بحرانی نگه دارد.

سنگر تکنیکالی شاخص بورس

وضعیت تکنیکالی شاخص نیز می‌تواند تا حد خوبی معاملات فردا را قابل پیش‌بینی‌تر کند. شاخص بورس پس از دو هفته خوبی که پشت سر گذاشت، از لحاظ تکنیکالی وضعیت نستبا مناسبی را رقم زد. شاخص کل در روند نزولی دو سه ماه گذشته خود، دو خط روند نزولی مهم را پشت سر گذاشته است (خط آبی و قرمز). بازگشت امروز شاخص به محدوده منفی را می‌توان پولبک به خط روند نزولی آبی در نظر گرفت. در صورت تحقق این اتفاق انتظار می‌رود که فردا در شروع معاملات، شاخص بورس کمی عقب نشینی کند و سپس با برخورد به خط ذکر شده در حوالی 1.426 میلیون واحدی، با افزایش تقاضا نسبی مواجه شود و کمی از ریزش خود را جبران کند.

نکته منفی در نمودار شاخص در صورت ریزش فردا، نزول کندل‌ها به زیر ابرکومو است که می‌تواند معاملات روزهای آتی را با نوسان همراه کند اما فضای بهتری برای عبور شاخص از این مقاومت مهم ایجاد می‌شود.

تحلیل شاخص کل بورس

عبور دلار از سقف یکساله

روند قیمت دلار در معاملات امروز و فردا بسیار بر وضعیت بورس روز آینده تاثیرگذار است. با توجه به اتفاقات پیش آمده، دلار می‌تواند تنها سنگر بنیادی بورس برای برگشت باشد.

قیمت دلار در بازار آزاد امروز از سقف یکساله خود عبور کرد و هم‌اکنون به حوالی 28750 تومان رسیده است. ورود دلار به کانال 29هزار تومان می‌تواند شروع یک روند افزایشی پرقدرت برای دلار در روزهای آتی باشد و همین عامل می‌تواند در کل سهام بورس، تقاضای تورمی را ایجاد کند.

همانطور که در تصویر پیداست، دلار بازار آزاد امروز پس از گذشت سه ماه که بین قیمت 27هزار تا 28470 تومان درحال نوسان بود، توانست مقاومت مهم خود را پشت سر بگذارد و با سرعت بالایی درحال پیشروی به سمت کانال 29هزار تومان است.

در صورتی که دلار بتواند از سد 29هزار تومان عبور کند، در مرحله اول به قیمت 30هزار و سپس 32هزار تومان خواهد رسید.

روند معاملاتی در روزی که گذشت

با نگاهی به وضعیت صف‌های خرید و فروش و همچنین روند تغییر یک روزه شاخص کل، می‌توان غلبه عرضه را بر تقاضا از نیمه دوم معاملات امروز مشاهده کرد.

به طور کلی به نظر می‌رسد که فردا در ابتدای بازار شاهد شروع منفی در اکثریت سهام باشیم و سپس از اواسط معاملات، با افزایش تقاضا به سمت تعادل حرکت کنیم.

روند صف‌های خرید و فروش
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر