شکست دوباره بازارها از تورم در تیر ۱۴۰۱

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 7 پسندیدن

بورسان: با رسیدن دومین ماه از تابستان، بورسان در گزارشی به بررسی کارنامه بازارها در تیر ۱۴۰۱ پرداخته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی که بازار رمزارزها بیش‌ترین بازدهی را در این یک ماهه ثبت کرده است، بورس تهران و سکه امامی بیشترین ریزش را در میان گزینه‌های سرمایه‌گذاری موجود تجربه کرده‌اند. لازم به ذکر است که نرخ تورم ماهانه تیر ۴.۶ درصد عنوان شده، که در این صورت باید گفت در این ماه هم تمامی بازارهای داخلی از تورم جا مانده‌اند.
در برنامه زنگ پایان امروز همراه با تعدادی از اعضای تحریریه بورسان به بررسی عملکرد بازارها در تیرماه ۱۴۰۱ پرداختیم.

علت دو نیمه متفاوت دلار در تیر

تیرماه هر چند با ثبات نسبی و بازدهی صفر برای دلار به پایان رسید، اما ابتدای ماه با نوسانات جدی برای شاخص ارزی کشور همراه بود. قیمت دلار در نخستین روزهای تابستان به شدت با اخبار برجام دستخوش تغییر شد. ابتدا با سفر بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران و اعلام آنکه مذاکره جدیدی بین تهران و واشنگتن در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام خواهد شد، دلار تا ۳۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد. اما افت دلار چندان به طول نینجامید و با پایان ناکام مذاکرات دو روزه قطر دلار به ۳۳ هزار تومان نزدیک شد.

افت قابل توجه دلار پس از رسیدن به سقف مذکور موجب گمانه‌زنی‌هایی در مورد عرضه بازارساز شد. به ویژه آنکه صرافی‌ها با دستور بانک مرکزی از اواخر خرداد فروش ارز به مردم با ارائه کارت ملی را دوباره ازسر گرفتند و این نوع عرضه که با نرخی ارزان‌تر از دلار آزاد موسوم به نرخ دلار توافقی انجام شد، پاسخگوی بخشی از تقاضای بازار ارز در تیر ماه شد. در همین حال، طبق ادعای بانک مرکزی فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما در تیر ماه رکورد زد که احتمالا این موضوع بی‌ارتباط با افزایش نرخ دلار نیما نبوده باشد. دلار نیمایی در موج صعودی پیشین نرخ ارز از رشد بازمانده بود. برخی عقیده داشتند که احتمالا به دلار نیما اجازه رشد داده نشده است چراکه با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اکنون نرخ نیمایی برای واردات کالاهای اساسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما دلار نیما در تیرماه ۴.۴ درصد رشد کرد که بیشترین بازدهی بین نرخ‌های دلار در بازارهای مختلف طی ماه گذشته بود.

فرار پول‌ها از بورس در ماه تیر

شاخص‌های کل و هم‌وزن بازار سهام در اولین ماه تابستان ریزش ۴.۵ درصدی را تجربه کردند. تصویر فاجعه‌بار بازار سرمایه هنگامی تکمیل می‌شود که به روند ورود و خروج پول‌های حقیقی به این بازار نگاه کنیم. در تیر ماه هیچ روزی نبوده که خالص ورود پول خرد به بورس مثبت شده باشد و این موضوع نشان می‌دهد که بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به این بازار تا چه اندازه‌ زیاد شده است. نمادهای با بیشترین و کم‌ترین بازدهی بورس در تیر ماه نیز نشان می‌دهد که عمده اتفاقات بزرگ در نمادهای کوچک و حاشیه‌ای در جریان است.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر