سود خریداران پالایشی یکم چقدر می‌شود؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️433
  • 💬0

بورسان: شنیده‌ها حاکی است نماد پالایشی یکم به پرتفوی سهامداران در بعضی کارگزاری‌ها اضافه شده است. پس از یک بار تغییر، تخفیف پالایشی یکم برای خریداران به ۳۰ درصد نسبت به قیمت روز ۴ شهریور نمادهای این ETF دولتی رسید. از آن تاریخ اما بازار سهام در مسیر اصلاح بوده و شاخص کل بیش از ۵ درصد افت داشته. بر این اساس و طبق آخرین قیمت نمادهای پالایشی، تخفیف خریداران پالایشی یکم به ۲۳ درصد محدود شده.

 

تا قابل معامله شدن پالایشی یکم هنوز چند روز باقی است (اوایل آبان) و اگر همین قیمت‌ها حفظ شود می‌توان گفت خریداران پالایش توانسته‌اند در فضای منفی اخیر، سهامی ارزان‌تر از قیمت بازار بخرند. اما دو نکته نگران‌کننده وجود دارد: ۱) قابل معامله شدن سهام پالایشی یکم، فروشندگان بالقوه‌ای را ایجاد کند و اثر منفی بر پالایشی‌ها بگذارد ۲) تجربه دارا یکم (اولین ETF دولتی) نشان می‌دهد قیمت این صندوق از NAV ابطال (بر اساس ارزش بازاری سهام زیرمجموعه) ۲۰ درصد پایین‌تر است. اگر در نبود بازارگردانی مناسب این اتفاق برای پالایشی یکم نیز تکرار شود، ممکن است سود خریداران این ETF در خطر قرار گیرد. 

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • علیرضا ساسولی نژاد

    اگر روند این چهار سهم صندوق پالایش طبق هفته قبل خوب پیش برود، احتمالا از ریزشش در مقابل عرضه زیاد صاحبان، کاسته خواهد شد