بورسان - Bourseon

اکتبر ماه طلایی برای بیت کوین

آیا صعود تاریخی بیت کوین نزدیک است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری : قیمت بیت کوین در روز گذشته به بالاترین سطح خود در ۶ ماه گذشته رسید و توانست به ۵۷ هزار دلار دستیابد. با جهش قیمت اخیر، این ارز دیجیتال به مقاومت نهایی و قیمت ۶۴ هزار دلار بسیار نزدیک شده است.

بیت کوین اکنون در بهترین شرایط ماه‌های اخیر است و تنها کمتر از ۱۵ درصد با سقف تاریخی خود فاصله دارد.

به نظر می‌رسد بیت‌کوین راه خود را از عوامل اقتصادی و دلار آمریکا جدا کرده است و اکنون به عنوان جایگزین طلا برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. با این وجود شرایط برای آلت‌کوین‌ها چندان مساعد نیست.

بیت کوین در ماه اکتبر (مهر و آبان) معمولا با افزایش قیمت همراه بوده است و باید دید که روزهای باقی مانده از این ماه چه تغییری بر قیمت آن ایجاد می‌کند.

چند عامل اساسی و مهم در آخرین فصل سال وجود دارد که سیکل قیمتی فوق را با سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۳ مقایسه می‌کند که در زیر به آنها خواهیم پرداخت:

ریزش آلت کوین‌ها

در حالی که شرایط بیت‌کوین مطلوب است، اما عملکرد آلت کوین‌ها ضعیف بوده و این می‌تواند نشانی از شروع فصل رونق بیت‌کوین و افزایش قیمت آن باشد. معمولا بعد از بیت‌کوین نوبت رشد آلت کوین‌ها می‌رسد. هر چند این موضوع نشانه‌ای مثبت برای بازار محسوب می‌شود اما ممکن است همراه با رشد این ارز دیجیتال مهم، :«جفت ارز آلت کوین‌ها با بیت کوین»‌ افت ۱۰ تا ۲۰ درصدی داشته باشند.

این موضوع در مورد اتریوم نیز صدق می‌کند. اتریوم بزرگترین حجم بازار را در بین آلت کوین‌ها دارد و با رشد قیمت بیت‌کوین، جفت ارز اتریوم-بیت‌کوین افت خواهد داشت. زیرا اتریوم در ابتدا به اندازه بیت‌کوین افزایش قیمت نخواهد داشت.

گرچه احتمالا اتریوم نسبت به بیت‌کوین عملکرد ضعیف‌تری داشته باشد اما پیش‌بینی می‌شود قیمت این ارز در فصل ابتدایی ۲۰۲۲ به ۲۰ هزار دلار افزایش یابد.

اقدامی دیگر از سمت گوگل برای رمزارزها

انتظارات

وزن انتظارات از بیت کوین در سال ۲۰۲۱ و یک‌سال‌ونیم پس از هاوینگ به شکل ملموسی افزایش یافته است.

این که قیمت بیت کوین تا کجا می‌تواند افزایش یابد، موضوع بحث‌های زیادی است. با وجود اینکه برخی کارشناسان پیش بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین به ۲۰۰ هزار و یا حتی ۳۰۰ هزار دلار خواهد رسید اما کارشناسان دیگری، اعتماد خود را نسبت به بیت‌کوین از دست داده‌اند و ادعا می‌کنند که این چرخه نمی‌تواند مانند دو دوره گذشته باشد.

اما به نظر می‌رسد کفه ترازو به نفع افزایش قیمت بیت‌کوین، ناشی از آخرین هاوینگ سنگین‌تر است. تحلیلگران اعتقاد دارند کاهش قیمت بیت‌کوین به زیر ۴۰ هزار دلار در واقع آخرین اصلاح تا پیش از رالی صعودی است.

بین اتفاق‌های سال ۲۰۲۱ و ۲۰۱۷ همپوشانی زیادی وجود دارد. و به نظر می‌رسد اتفاق جدیدی روی نداده است. داده‌ها از شباهت رویدادهای بعد از هاوینگ ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ خبر می‌دهند.

حجم معاملات ۳۱ میلیارد دلاری در روز

در روند صعودی اخیر بیتکوین، بیشتر توجه‌ها به شرایط بنیادی بوده است. اکنون که هش‌ریت بیت‌کوین به سمت سقف تاریخی حرکت می‌کند، اما توجه‌ها به سمت سایر عوامل معطوف شده است.

یکی از این مسائل مربوط به شبکه لایتینگ است که عملکرد بیت‌کوین را به شدت بهبود خواهد بخشید و از نظر بنیادی آن را تقویت خواهد کرد.

درحال‌حاضر ارزش معاملات بیت‌کوین به ۳۱ میلیارد دلار در روز رسیده و این یک رکورد جدید محسوب می‌شود که ۴۰ برابر سال ۲۰۲۰ است. این تحول چشمگیر با ثبات هزینه همراه بوده و هزینه‌های تراکنش آن را پایین آورده است.

از صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین ETF استقبال می‌شود

شمارش معکوس برای تصمیم گیری در مورد صندوق قابل معامله بیت کوین (ETF)شروع شده و سوال اصلی این است که آیا تاییدیه نهایی صادر خواهد شد؟

که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مهلت تصمیم گیری در مورد سرنوشت ETF‌های مبتنی بر بیت کوین را تا ماه نوامبر به تعویق انداخته است.

سوال اساسی درحال‌حاضر این است که آیا مردم همچنان تمایل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مثل گری‌اسکیل دارند یا خیر؟

تحلیلگران معتقدند ETF‌ها سرمایه‌هایی بیشتری نسبت به گری اسکیل به خود جلب خواهند کرد. یکی از دلایل رشد قیمت بیت‌کوین وجود صندوق‌هایی مانند گری اسکیل بوده است.

آنها با سرمایه‌گذاری سنگین در بازار رمز ارز باعث افزایش اعتبار بیشتری ارزهای دیجیتال شدند تقاضا برای بیت‌کوین را نیز افزایش دادند.

شاخص حرص و طمع پایدارتر شد

به نظر می‌رسد در رشد اخیر بیت‌کوین اشتیاق و طمع در بازار به شکل پایدار و ریشه داری وجود داشته است. در وضعیت نرمال با نزدیک شدن قیمت به سقف تاریخی، این شاخص به شرایط طمع شدید تغییر خواهد کرد. معمولا در این گونه شرایط بازار با ریسک بیشتری همراه خواهد شد.

شاخص فوق اکنون در سطح عدد ۷۰ است و با طمع شدید در محدوده ۹۰ اندکی فاصله دارد. این درحالی است که این عدد در سپتامبر تا حدود عدد ۲۰ نیز کاهش پیدا کرده بود.

جمع بندی

مجموع عوامل گفته شده در مواردی با سال ۲۰۱۷ شباهت زیادی دارد، لذا می‌توان نتیجه‌گیری کرد که رشد بیشتر قیمت بیت‌کوین بسیار محتمل است. دیگر موارد اشاره شده مانند افزایش ارزش معاملات و ورود صندوق‌ سرمایه‌گذاری بیت‌کوین، از دیگر فاکتورهایی است که بر روند بازار تاثیر گذار خواهند بود. بنابراین به نظر می‌رسد اکنون شرایط به نفع بیتکوین پیش می‌رود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر