میلیاردرهای جهان خسیس‌تر شده‌اند؟

میلیاردرهای جهان خسیس‌تر شده‌اند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
اگرچه ثروت میلیاردرهای جهان همانند جف بزوس و ایلان ماسک طی یک سال اخیر، با رشد محسوسی همراه شده، اما شواهد نشان می‌دهد که این افراد نسبت به قبل، خسیس‌تر شده‌اند.

فوربس با انتشار گزارشی به میزان بخشندگی میلیاردرهای جهان پرداخت و نوشت که به‌رغم افزایش ثروت ثروتمندان جهان در دوران همه‌گیری کرونا، اما میزان کمک‌های آنها به نهادهای خیریه و اقدامات بشردوستانه همگام با این افزایش ثروت نبوده است. تیم تحقیقات فوربس، میزان ثروت این افراد و اختصاص بخشی از آن به امور خیریه را مورد بررسی و سپس افراد را در گروه‌های مختلف تقسیم‌بندی کردند. نتیجه، تشکیل چهار گروه بود. گروه نخست، یک تا ۵‌درصد از ثروت خود را به امور خیریه اختصاص دادند؛ گروه دوم، ۵ تا ۱۰‌درصد و گروه سوم ۱۰ تا ۲۰‌درصد از دارایی خود را صرف کمک‌های بشردوستانه و خیرخواهانه کردند و بالاخره گروه چهارم، ۲۰درصد و بالاتر از کل ثروت خود را به این امور اختصاص دادند.

در این بررسی، کمک‌های ثروتمندان به نهادهای خیریه خصوصی و دیگر کمک‌هایی که به معافیت‌های مالیاتی اهداکنندگان ختم می‌شد، محاسبه نشد، با این حال از میان ۴۰۰ فرد ثروتمند در لیست امسال فوربس، تنها ۱۹ نفر بیش از ۱۰‌درصد از ثروت خود را به امور خیریه و کمک‌های بشردوستانه اختصاص دادند.

نکته جالب‌تر آنکه از این میان، ۱۵۶ نفر نیز کمتر از یک‌درصد از دارایی‌های خود را برای این امور صرف کردند. در حالی که جف بزوس و ایلان ماسک که جزو ثروتمندترین افراد جهان به‌شمار می‌روند، کمتر از یک‌درصد از ثروت خود را به کارهای خیرخواهانه اختصاص دادند، مکنزی اسکات، همسر سابق جف بزوس، با اختصاص ۱۳‌درصد از دارایی خود به امور خیریه، بیش از همه در کانون توجهات قرار گرفت. همچنین در این گزارش آمده که ثروت اسکات به‌رغم این حجم از بخشش، به نسبت سال گذشته، رشد داشته است.

مشکلات جدید خرید ملک در ترکیه برای ایرانی‌ها

در این میان، جف بزوس تابستان امسال حدود ۴۰۰میلیون دلار به بنیاد Smithsonian، وان جونز و خوزه‌اندرس و ۸۶۵ میلیون دلار نیز به مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی اختصاص داد که این میزان کمک و بخشش مالی، در مقایسه با ۲۲ میلیارد دلاری که او امسال به‌دست آورد و ثروت خود را به ۲۰۱ میلیارد دلار رساند، رقم ناچیزی به حساب می‌آید. طبق گزارش فوربس، وارن بافت، میلیاردر و اقتصاددان آمریکایی توانست عنوان بخشنده‌ترین میلیاردر جهان را از آن خود کند.

منبع: آی‌تی ایران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر