شمارش معکوس

بازار مسکن به نیمه راه رسید

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 18 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بازار سهام آخرین روز کاری هفته گذشته را بر مدار مثبت سپری کرد تا مقداری از عقبگرد روزهای آغازین هفته را جبران کرده باشد. انتظار برای اخبار جدید از واگذاری بلوک خودروسازان و اخبار مثبت برجامی موجی از خوشبینی در بازار سهام را رقم زد که البته نتیجه آن رشد بیشتر شاخص هم‌وزن نسبت به شاخص کل بود.

در قسمت نخست برنامه شمارش معکوس امروز میزبان مهدی بهداد، کارشناس مسائل اقتصادی بودیم و از ایشان در رابطه با آخرین تحولات بازار مسکن در ماه تیر پرسیدیم. گزارش تیر ماه بانک مرکزی و مرکز آمار از بازار مسکن نشان می‌دهد میانگین قیمت آپارتمان در تهران به بیش از ۴۱ میلیون تومان در هر متر رسیده است. همچنین اگر چه تعداد معاملات نسبت به خرداد کاهشی بوده، نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.

به این ترتیب باید گفت هیچ بازاری در کشور طی سال ۱۴۰۱ توان رقابت با بازار مسکن را نداشته است. سوالی که در این‌جا مطرح می‌شود آن است که آیا روند بازدهی‌های مسکن در باقی سال جاری ادامه خواهد داشت؟

از جمله دیگر مواردی که در مصاحبه با کارشناس برنامه مورد بحث قرار گرفت آن است که تورم مسکن و اجاره‌بها چگونه بازار سهام را متاثر کرده است؟ در نهایت به این موضوع پرداختیم که آیا طرح نهضت ملی مسکن می‌تواند سمت عرضه را به صورت معناداری متحول کند و آیا این تحول در روند بازار تاثیر دارد؟

در قسمت دوم برنامه امروز مریم صفری نمایی کلی از صنعت شوینده در بورس تهران را به نمایش گذاشتند. بررسی‌ها نشان می‌دهد حاشیه سود خالص ۴ شرکت بزرگ این صنعت در بهار امسال به محدوده هشدار وارد شده و برای صرفه اقتصادی فعالیت در این صنعت دریافت مجوز افزایش نرخ ضروری به نظر می‌رسد. مساله‌ای که در این بین به آن پرداخته شد آن است که با چه میزان افزایش نرخ نمادهای این صنعت از لحاظ سرمایه‌گذاری موقعیت جذابی ایجاد می‌کنند؟

در نهایت باید گفت بورس تهران معاملات این هفته را با حال و هوای برجامی آغاز کرده است. صف خرید نمادهای بانکی در کنار سبزپوشی خودرویی‌ها این فرضیه را تایید می‌کند. امید به تعیین تکلیف برجام بر کلیت بازار نیز اثر مثبتی داشته است؛ به گونه‌ای که در ساعت نخست معاملات امروز بیش از ۸۵ درصد نمادها در محدوده مثبت قرار گرفته‌اند و بازار سهام شاهد ورود ۱۸ میلیارد تومانی پول‌های حقیقی بوده است.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
مرور مطبوعات صبح ایران و بازار روز گذشته
آخرین تحولات آماری بازار مسکن در تیر ۱۴۰۱
رابطه بین خروج نقدینگی از بازار سهام و تحولات بازار مسکن
سناریوهای برجامی بازار مسکن
عملکرد صنعت شوینده در بهار ۱۴۰۱
پیشنهاد سردبیر