معاملات اوراق سلف مسکن در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود

معاملات اوراق سلف مسکن در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: راه اندازی معاملات اوراق سلف مسکن و معاملات املاک و مستغلات بدون نیاز به تشریفات در بورس کالا در دستور کار قرار دارد.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین همایش تجلیل از برترین‌های بورس کالا با تاکید به مسیر روبه توسعه بورس کالای ایران اظهار کرد: مسیر فعلی بورس کالا با بهره‌گیری از ابزار‌های مالی و زنجیره خدمات تداوم می‌یابد که با تمرکز عرضه تمام کالا‌های مورد استفاده در بستر بورس کالا شاهد رضایت همزمان بخش عرضه (فروشندگان) و بخش تقاضا (خریداران) هستیم.

عشقی تاکید کرد: یکی از راهبرد‌های اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار، بحث رشد عرضه محصولات در بورس کالا و تسهیل ورود خریداران و فروشندگان است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره اینکه به دنبال ورود دارایی‌های جدید به بازار مالی بورس کالا هستیم، گفت: راه اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در دستور کار بورس کالاست که بحث‌های فقهی آن در مرحله پایانی قرار دارد و علاوه بر آن، توسعه معاملات مصالح ساختمانی و سلف فرآورده‌های نفتی را نیز در برنامه داریم.

او با اشاره اینکه در بازار املاک و مستغلات، معاملاتی شفاف بدون نیاز به تشریفات را در بورس کالا اجرایی خواهیم کرد، اظهار کرد: با اجرای اصلاحات اقتصادی همچون واقعی شدن قیمت‌ها از تولید تا توزیع که در جریان است، فرصت بی‌نظیری پیش آمده تا اقتصاد کشور بیش از گذشته از بستر بورس کالا بهره ببرد.

عشقی با اشاره اینکه یکی از ابزار‌های جذاب و راهگشا در مسیر توسعه بورس کالا، معاملات گواهی سپرده کالایی است، افزود: با مصوبه مجلس مبنی بر معافیت مالیات بر ارزش افزوده معاملات گواهی سپرده کالایی و عملیاتی شدن این معافیت، امسال شاهد رونق بازار گواهی سپرده کالایی، ورود کالا‌های جدید و کمک به معاملات خرده فروشی در بورس کالا خواهیم بود.

تسهیلات اعتباری از ابزارهای تامین مالی در بورس کالا

او گفت: بحث تسهیلات اعتباری به عنوان یکی از ابزار‌های تامین مالی در بورس کالا که در قانون نیز این موضوع پیش بینی شده، امسال می‌تواند کمک بزرگی به زنجیره تامین مالی کند.

عشقی همچنین تصریح کرد: موضوع واگذاری مجوز‌های معادن در بورس کالا نیز در قوانین پیش بینی شده و این اتفاق نیز در دستور کار بورس کالا است و می‌تواند به شفافیت مطلوب در این حوزه کمک شایانی کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: سازوکار عرضه و تقاضا در بورس کالا علاوه بر آنکه به کاهش دخالت‌های مستقیم سیاست‌گذاران در اقتصاد و بازار منجر می‌شود در نهایت به تعادل بازارها، منصفانه شدن قیمت‌ها و جلوگیری از اجحاف در حق تولیدکننده و مصرف کننده می‌انجامد.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر