ریسک انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا برای مذاکرات وین

منابع بلومبرگ: بعید است سفر مورا موجب احیای برجام شود

منابع بلومبرگ: بعید است سفر مورا موجب احیای برجام شود
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: بلومبرگ نوشت:

دو ماه پس از خروج مذاکره‌کنندگان از وین، امیدها برای بر احیای توافق هسته‌ای ایران کمرنگ می‌شود و جهان با بقایای توافقی که هیچ‌کس حاضر به اعلام مرگ آن نیست باقی می‌ماند.

انریکه مورا، فرستاده اتحادیه اروپا این هفته برای آخرین تلاش برای احیای توافق در تهران است. حاکم قطر که از روابط غیرمعمول خوبی با ایران برخوردار است نیز پنجشنبه وارد کشور شد تا به این روند شتاب جدیدی بدهد. اما امیدها زیاد نیست.

چهار مقام که خواستند نامشان فاش نشود تا بتوانند آزادانه صحبت کنند، گفتند که دیدار مورا بعید به نظر می‌رسد که پیشرفتی داشته باشد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که زمانی خوشبین بود می تواند توافق چندملیتی را که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ رها کرده بود احیا کند، اکنون با این احتمال مواجه است که این مهم را محقق نکند - حداقل نه قبل از برگزاری انتخابات میان دوره‌ای شش ماهه دیگر، جایی که جمهوری‌خواهان در آن حضور خواهند داشت و مطمئناً هر توافقی را به عنوان تسلیم در برابر ایران به تصویر می‌کشند.

به گفته دو دیپلمات اروپایی، پیش از حمله روسیه به اوکراین، مذاکره‌کنندگان به طرز وسوسه‌انگیزی به موفقیت نزدیک شدند.

از آن زمان مذاکرات بر سر درخواست ایران مبنی بر حذف سپاه پاسداران ایران از فهرست سازمان‌های تروریستی از سوی ایالات متحده متوقف شده است.

اکثریت دو حزبی کنگره آمریکا هفته گذشته به کاخ سفید هشدار دادند که کنگره با لغو تحریم‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مخالف است. این پیامی است که بایدن به سختی می‌تواند نادیده بگیرد زیرا دموکرات‌ها با احتمال از دست دادن اکثریت کنگره مواجه هستند.

برای ایران، نفت ۱۰۰ دلاری فوریت برای تضمین لغو تحریم‌ها را کاهش داده است. قیمت نفت خام از زمان آغاز مذاکرات یک سال پیش تقریباً دو برابر شده است.

بر اساس گزارش شرکت اطلاعات کالایی کپلر، ایران همچنین صادرات نفت و سوخت پالایش شده را تقریباً یک سوم افزایش داد و به ۸۷۰ هزار بشکه در روز طی سه ماهه اول سال میلادی رساند. این نفت بیشتر به متحدانی مانند چین و ونزوئلا می‌رسد که نیازی به نگرانی در مورد تحریم‌های ثانویه ایالات متحده ندارند.

در ماه گذشته، ایران یک قرارداد همکاری نظامی با چین و یک قرارداد طولانی مدت تامین غذا با روسیه -هر دو طرف توافق هسته‌ای- را اعلام کرد.

مقامات ایرانی ماه گذشته گفتند که آنها فقط برای نهایی کردن توافقنامه در وین گرد هم می‌آیند - چیزی که بعید به نظر می‌رسد مگر اینکه دو طرف بتوانند بر سر تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تعداد انگشت شماری از مسائل سیاسی دیگر که بخشی از متن نیستند به توافق برسند.

با به بن‌بست رسیدن مذاکرات، دیپلمات‌ها می‌گویند که تمدید وضعیت برزخ بهترین امید آنها برای جلوگیری از تشدید تنش است.

در حال حاضر، طرف‌های اروپایی توافق چندجانبه آن را مرده اعلام نخواهند کرد زیرا این امر می‌تواند سازمان ملل را مجبور کند که تحریم‌های بین‌المللی را لغو کند و نفت بیشتری از ایران را از بازار خارج کند، درست در شرایطی که افزایش قیمت انرژی تهدیدی برای از بین بردن بهبود اقتصاد جهانی است.

این به نوبه خود می‌تواند منجر به از سرگیری حملات به خطوط کشتیرانی خاورمیانه و زیرساخت‌های انرژی شود - در حالی که جهان همچنان با پیامدهای جنگ روسیه علیه اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند.

تاجران و تحلیلگران نفتی که پیش‌بینی می‌کردند یک توافق، نفت ایران را به بازارهای جهانی بازگرداند، دیگر این بشکه‌ها را در محاسبات خود دخیل نمی‌کنند. جی‌پی‌مورگان برآورد خود از عرضه جهانی را برای امسال ۴۰۰ هزار بشکه در روز و برای سال آینده یک میلیون بشکه در روز کاهش داد. تحلیلگرانی از جمله ناتاشا کانوا در یادداشتی در چهارم ماه می نوشتند: «اکنون انتظار داریم تولید و صادرات نفت خام ایران برای آینده قابل پیش‌بینی در سطح فعلی باقی بماند».

یک مقام آمریکایی گفت که برای لغو مذاکرات زود است، اما اذعان کرد که روند گفت‌وگوها در مسیر درستی پیش نمی‌رود. او گفت که دولت بایدن تا زمانی که بازگرداندن توافق در راستای منافع آمریکا باشد، مسیر دیپلماتیک را با ایران دنبال خواهد کرد. زمانی فرا می‌رسد که دیگر چنین نیست، اما بایدن هنوز در مورد آن تصمیم نگرفته است.

با این توافق که در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، ایران به غنی‌سازی اورانیوم فراتر از محدودیت‌های توافق شده ادامه داد و دانش مجموعه‌ای از فناوری‌هایی را به دست آورد که زمانی این پیمان از دسترسی به آنها جلوگیری می‌کرد. این انباشت دانش باعث شده است که مقامات ایالات متحده از ماه ژوئیه هشدار دهند که عدم احیای سریع برجام می‌تواند مفاد اولیه را منسوخ کند.

امیلیا خوزه پنیا روئیز، مشاور سیاسی اسپانیایی که به طور گسترده در مورد اینکه چگونه ذخایر انرژی ایران به قدرت مذاکره آن وزن می‌افزاید، مدعی شده است: «جامعه بین‌المللی نمی‌تواند توافق هسته‌ای با ایران را نبندد. اگر چنین توافقی حاصل نشود، می‌توانیم بازیگر هسته‌ای دیگری از نوع کره شمالی داشته باشیم.»

در حالی که ایران همیشه تاکید کرده است که نمی‌خواهد مسیر پیونگ یانگ به سمت سلاح‌های هسته‌ای را دنبال کند، توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ برای رفع تردیدهای بین‌المللی تدوین شد.

یکی از دیپلمات‌های اروپایی گفت که تهران ممکن است محاسبه کند که اعمال برخی محدودیت‌های داوطلبانه می‌تواند به او اجازه دهد تا به کار هسته‌ای فراتر از محدوده توافق ادامه دهد و در عین حال آن را در حمایت زندگی حفظ کند.

ایران در ماه دسامبر اعلام کرد که اورانیوم را تا حد لازم برای ساخت بمب غنی‌سازی نمی‌کند. متعاقباً بخشی از موجودی اورانیوم بسیار غنی شده خود را برای این منظور نامناسب کرد. ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بررسی فعالیت‌ها و ذخایر در تاسیسات غنی‌سازی اولیه ایران ادامه می‌دهند.

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل قرار است ماه آینده نتایج تحقیقات دو ساله در مورد منبع ذرات اورانیوم شناسایی‌شده در چندین سایت اعلام‌نشده را گزارش دهد. تا زمانی که این تحقیقات به نتیجه نرسد، توافق بعید است.

علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین المللی بحران مستقر در واشنگتن، گفت: «خوشبین بودن سخت است. گزینه بین توافق اکنون یا توافق شش ماه آینده نیست. این بین یک توافق در حال حاضر یا یک توافق در شش سال بعد است.»

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر