خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۱

جذاب‌ترین بازار از نظر مردم برای سرمایه‌گذاری

جذاب‌ترین بازار از نظر مردم برای سرمایه‌گذاری
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

چرا مسکن بازار مورد علاقه ایرانیان است؟

هر چند بازار مسکن یکی از مهم‌ترین بازارهای دارایی در کل دنیا است اما به نظر می‌رسد اهمیت آن برای ایرانیان دو چندان است. به طوری که برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهم مسکن از سبد دارایی خانوار ایرانی بیش از ۸۰ درصد است. به نظر می‌رسد عدم دخالت دولت در این بازار، کوتاه مدت بودن سرمایه‌گذاری برای ساخت مسکن، فراوانی نیروی کار و مصالح، افزایش مدام هزینه اجاره‌نشینی، بیماری هلندی و در نهایت بازدهی بیشتر به واسطه هجوم سرمایه‌ها به سمت این بازار از جمله عوامل اصلی علاقه دو چندان ایرانی‌ها به مسکن باشد.

رئیس جمهور آمریکا در خاورمیانه به دنبال چیست؟

دولت‌های ایالات متحده از زمان اوباما تا امروز به دنبال خروج نیروهای نظامی خود از خاورمیانه و تمرکز بر مهار چین هستند. معنای این خروج چیست و آیا گرایش آمریکا به خروج نظامی از منطقه به معنای رها کردن این منطقه کلیدی و حساس در جهان است؟ آمریکا به دنبال اعمال سیاستی است که براساس آن، به جای اعزام نیروهای نظامی به خاورمیانه می‌تواند از متحدان منطقه‌ای خود با هدف ایجاد موازنه قوا در منطقه استفاده کند؛ موازنه‌ای که اگر بر هم بخورد خطر بروز جنگ وجود دارد. به‌عبارت ساده‌تر، واشنگتن باید بتواند با کمک به متحدانش مانع از شکست آنان شود، اما همزمان از اعزام نیروهای گسترده نظامی به این مناطق نیز خودداری کند. اکنون و در میانه مذاکرات برجام، سفر منطقه‌ای بایدن به عربستان معنای خاصی پیدا می‌کند . بایدن که قرار است به در جریان این سفر منطقه‌ای به فلسطین اشغالی نیز سفر کند، تلاش خواهد کرد تا با ایجاد اتحاد میان تل آویو و ریاض، توازن قوای آنان در برابر ایران را حفظ کند، موضوعی که شاید بتواند تا حدودی نگرانی این دو رژیم از برنامه هسته‌ای ایران را کاهش دهد تا بایدن بتواند با خاطری آسوده‌تر به مذاکرات احیای برجام بازگردد.

یورو ارزان‌تر از دلار شد

امروز قیمت فروش دلار و یورو در بازار تهران یکسان و حدود ۳۱۷۰۰ تومان بود. طی ۲۰ سال گذشته یورو همواره گران‌تر از دلار بوده است . اما حالا در بازار جهانی نسبت دو ارز به عدد یک رسیده است. ارزش یورو به دلیل نگرانی‌های مربوط به کاهش رشد جهانی، دغدغه اروپا در زمینه انرژی و تاخیر بانک مرکزی اروپا در افزایش نرخ بهره در حال کاهش است و از سوی مقابل، انتظارات برای افزایش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا، دلار را تقویت کرده و به سقف ۲۰ ساله رسانده است. پیش‌بینی اینکه یورو تا چه حد در برابر دلار تضعیف می‌شود چندان آسان نیست. اما برخی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که در صورت تشدید بحران توسط روسیه با خودداری از عرضه گاز به اروپا، قیمت هر یورو می‌تواند تا ۹۰ سنت آمریکا کاهش یابد.

پنج ریزش تاریخی بیت کوین

بیت کوین بارها شاهد سقوط‌های سنگین بوده است ، که در خلال سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ رخ داد. بیشتر این ریزش‌ها در این سال‌ها بین ۵۰ تا ۹۰ درصد بوده و قسمت قابل توجه این است که هر بار بیت کوین قوی‌تر از قبل برخاسته و نه تنها قله‌های قیمتی قبل را فتح کرده بلکه رشد چندین برابری را نیز ثبت کرده است. در حال حاضر ۷ ماه از آخرین روند نزولی قبلی گذشته و مشخص نیست که آیا این بازار می‌تواند مجددا رکوردهای جدیدی ثبت کند یا خیر.

جیمز وب و ثبت واضح‌ترین تصویر از عمق کهکشان

اولین تصویر از تلسکوپ فضایی ۱۰ میلیارد دلاری جیمز وب ، باجزئیات‌ترین تصویری است که بشر تاکنون از فضا دیده است. این تصویر به همراه چهار عکسی که امروز سه‌شنبه منتشر خواهد شد، تکمیل خواهد شد. لازم به ذکر است این تصاویر از سایت ناسا منتشر خواهند شد. این تصویر ترکیبی از تصاویر در طول موج‌های مختلف است که تولید آن در مجموع ۱۲.۵ ساعت طول کشیده است. با این حال زمان تولید تصاویر توسط این تلسکوپ بسیار سریع‌تر از تلسکوپ هابل است که تولید تصاویر آن هفته‌ها زمان می‌برد. این نوع تصویر که تحت عنوان «میدان عمیق» (Deep Field) شناخته می‌شود، دیروز در رویدادی در کاخ سفید در حضور جو بایدن منتشر شد. بخشی از این تصویر مربوط به زمانی نه چندان دور از وقوع انفجار بزرگ «بیگ بنگ» حدود ۱۳.۸ میلیارد سال پیش است. در پروژه جیمز وب ناسا تنها نیست و در جریان این پروژه با آژانس‌های فضایی اروپا و کانادا هم همکاری می‌کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر