بورسان - Bourseon

پیشنهاد مهم بازنشستگان برای اجرای همسان‌سازی حقوق

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران، ضرورت پیگیری تصویب دائمی شدن قانون متناسب‌سازی حقوق و مزایای بازنشستگان، مستمری‌بگیران و از کار افتادگان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی به وزیر رفاه متذکر شد و پیشنهاداتی را ارائه کرد.

کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران اصفهان، در نامه‌ای به حجت الله عبدالملکی وزیر رفاه، با یادآوری وضعیت معیشتی بازنشستگان حداقلی‌بگیر، به دنبال اجرای دو مرحله متناسب‌سازی حقوق، نوشت: متأسفانه با اجرای این طرح تعداد زیادی از افراد حداقلی‌بگیر در بهره‌مندی از حلاوت آن ناکام مانده و از عدم توجه به وضعیت معیشتی خویش به شدت گلایه‌مند هستند.

نویسندگان نامه با اشاره به تورمِ لجام گسیخته موجود در کشور، نوشتند: تورم از افزایش حقوق سایر سطوح جامعه هم پیشی گرفته و دوباره شرایط ناپایدار قبل از اجرای طرح را برای تمامی بازنشستگان و مستمری‌بگیران به ویژه افراد حداقلی‌بگیر و از کار افتاده ایجاد نموده و از نظر اقتصادی و معیشتی آسیب‌های سنگینی به آنان وارد نموده است.

زمان بررسی لایحه همسان‌سازی بازنشستگان اعلام شد

کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران اصفهان از عبدالملکی خواست: درخواست می‌شود ترتیبی اتخاذ فرمائید تا لایحه دائمی شدن قانون متناسب‌سازی حقوق و مزایای بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی که در نیمه اول مرداد ماه سال ۱۳۹۹ توسط دولت دوازدهم با قید فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده، همانند بازنشستگان سایر صندوق‌های بیمه‌ای (کشوری و لشگری) تصویب و به یکی از روش‌های پیشنهادی زیر اجرایی گردد؛ تا امکان بهره‌مندی عادلانه تمامی آنان (به‌ویژه افراد حداقلی‌بگیر و متوسط‌بگیری که دارای بیشترین سابقه پرداخت حق بیمه می‌باشند) از افزایش حقوق و مزایا، متناسب با نرخ تورم موجود و هزینه‌های واقعی زندگی فراهم گردد.

شرایط بازنشستگی زودتر از موعد چیست؟

الف - روش پیشنهادی اول:

۱. به ازای هر سال بازنشستگی از زمان صدور حکم بازنشستگی فرد تا پایان امسال، یک امتیاز، و حداکثر تا سقف ۳۵ امتیاز در نظر گرفته شود. به عنوان مثال افرادی که در سال ۱۳۹۰ بازنشسته شده‌اند، ۱۰ امتیاز و افرادی که در سال ۱۳۶۵ بازنشست شده‌اند ۳۵ امتیاز از این عامل کسب خواهند نمود.

۲. به ازای هر سال پرداخت حق بیمه فرد به سازمان تأمین اجتماعی یک امتیاز و تا سقف ۳۵ امتیاز در نظر گرفته شود. (به عنوان مثال افرادی که ۱۰ سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، ۱۰ امتیاز و افرادی که ۳۵ سال بیمه پرداخت کرده‌اند ۳۵ امتیاز از این عامل کسب خواهند نمود).

۳. به ازای هر واحد حق بیمه پرداخت شده توسط هر نفر به سازمان تأمین اجتماعی یک امتیاز و حداکثر تا سقف ۳۰ امتیاز در نظر گرفته شود. هر واحد حق بیمه در این عامل می‌تواند سقف حق بیمه در زمان بازنشستگی افراد باشد و برای محاسبه این عامل لازم است کل حق بیمه واریز شده توسط افراد (اعم از سهم کارگر، سهم کارفرما، بیمه بیکاری و حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور) در طول سال‌های اشتغال، با در نظر گرفتن نرخ تورم مورد تایید بانک مرکزی تا پایان سال ۱۴۰۰ محاسبه و از تقسیم این عدد بر سقف پرداخت حق بیمه امتیاز این عامل تعیین گردد.

۴. مجموع امتیازات هر شخص از عوامل سه‌گانه فوق و مجموع کل امتیازات بازنشستگان محاسبه و با تقسیم کل بودجه مصوب بر مجموع کل امتیازات ضریبی حاصل می‌شود که چنانچه این ضریب در مجموع امتیازات هر فرد ضرب شود، مبلغ متناسب‌سازی مشخص و معین می‌شود.

ب - روش پیشنهادی دوم:

نسبت نخستین حقوق بازنشستگی فرد بازنشسته به نسبت حداکثر حقوق مشمول پرداخت حق بیمه در همان سال محاسبه و این نسبت برای کل دوران بازنشستگی حفظ شود.

به عنوان مثال:

چنانچه فردی در سال ۱۳۸۴ بازنشسته شده و حقوق بازنشستگی وی در آن زمان ۸۰٪ از حداکثر حقوق و مزایای مشمول بیمه بوده، و بر اثر عدم اجرای صحیح و دقیق ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی به مرور زمان کاهش یافته، در سال ۱۴۰۰ و سال‌های بعد نیز باید ۸۰٪ از حداکثر حقوق و مزایای مشمول بیمه در همان سال را دریافت تا قدرت خرید وی در طول دوران بازنشستگی ثابت و محفوظ بماند.

در خاتمه کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران اصفهان آمادگی خود جهت رایزنی و تبادل نظر با کارشناسان محترم سازمان تأمین اجتماعی در جهت بهره‌مندی و توزیع عادلانه بودجه مصوب و رضایتمندی حداکثری بازنشستگان، مستمری‌بگیران و از کار افتادگان از قانون را اعلام می‌دارد.

منبع: ایلنا

یارانه ۲۳ میلیون نفر قطع می‌شود؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر