اسپرسو بورسان یکشنبه ۲۸ شهریور؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

کدام خبر مسیر بورس امروز را تعیین می‌کند؟

کدام خبر مسیر بورس امروز را تعیین می‌کند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان: بورس دیروز هم دوباره به مدار منفی رفت و شاخص‌ها نزولی شدند . به طوری که در پایان معاملات شاخص کل بورس با افت ۳۸ هزار واحدی (معادل ۲.۶ درصد) مواجه شد و شاخص هم‌وزن هم عقب‌گرد ۲.۳ درصدی را ثبت کرد.

ارزش معاملات خرد سهام تنها ۶۲۰۰ میلیارد تومان بود. در بین صنایع شیمیایی‌ها، فلزات و خودروسازان و در بین نمادها هم پالایشی یکم، آریان و شستا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها به شدت در سمت فروش فعال بودند و خروج پول حقیقی ۸۷۰ میلیارد تومانی را رقم زدند که با توجه به ارزش معاملات خرد، رقم بسیار سنگینی محسوب می‌شود. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای آریان و مدیریت بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات، پالایشی و شیمیایی و نمادهای شپنا، رمپنا و شتران داشتند.

چرا بورسی‌ها از طیب‌نیا می‌ترسند؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام ۸۰ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند که از این میان ۳۸ واحد درصد نمادها با صف‌ فروش‌هایی به ارزش ۸۳۸ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مثبت بازار هم ۸ درصد نمادها صف خریدهایی به ارزش ۱۵۱۵ میلیارد تومان را تجربه کردند. البته ۱۱۸۰ میلیارد تومان از این مبلغ سهم صف خریدهای ۵ نماد تازه وارد بازار یعنی فجهان، کیمیاتک، حآفرین، فسبزوار و توسن بود.

از نظر تکنیکالی شاخص کل حمایت خط کیجنسن که حمایت معتبری محسوب می‌شود و همچنین میانگین متحرک ۲۵ روزه را از دست داده است. از طرفی اندیکاتور RSI نیز در یک روند نزولی در حال حرکت است و بعد از برخورد با این خط روند در شکست آن ناکام مانده و مجددا کاهش یافت. اندیکاتور MACD نیز نشانی ادامه روند نامساعد شاخص کل را منعکس می‌کند.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به نقش ذوب آهن در برنامه ساخت یک میلیون مسکن در سال توسط دولت گفت: ذوب این برنامه را فرصت مناسبی برای توسعه سازه های فولادی می داند و با تمام توان برای تحقق آن تلاش خواهد کرد. با این حال از مسئولان انتظار می‌رود همان گونه که انتظار دارند محصولات فولادی با کیفیت و ارزان قیمت تحویل بگیرند در جهت تامین مواد اولیه و انرژی با قیمت مناسب هم اقدام کنند.

روز گذشته شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر این که علی طیب‌نیا شانس بالایی برای رئیس کلی در بانک مرکزی دارد. این شایعه منجر به ایجاد نگرانی در بورس‌بازان برای اجرای سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره بانکی شد.

گفته می‌شود، در الگوی جدید تنظیم بازار دولت جدید قرار است از نهاد بورس کالا به‌عنوان تنها مرجع کشف قیمت کالاها در کشور حمایت شود و حتی بخشی از وظایف کمیته تنظیم بازار نیز به این نهاد واگذار و از طریق آن رصد و نظارت شود.

بانک ملی ایران برای اولین بار صورت‌های مالی خود را منتشر کرد. در سال ۹۹ که اغلب بانک‌ها سودده بودند، بانک ملی زیان ۶۵۰۰ میلیارد تومانی شناسایی کرده است. مجموع زیان انباشته این بانک به عدد ۶۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که با توجه به سرمایه ۹۲ همتی، برای خروج از شمولیت ورشکستگی نیاز به افزایش سرمایه دارد.

مپنا بلوک دوم نیروگاه سیکل ترکیبی گل‌گهر را دو ساله می‌سازد. این قرارداد تاثیری در سود سال جاری مپنا ندارد و شرکت در سال‌های آتی سود شناسایی خواهد کرد.

سقف دریافت وام خرید مسکن و وام جعاله از طریق خرید اوراق دو برابر شده و به ۴۸۰ میلیون تومان رسیده است. با دو برابر شدن سقف دریافت این وام، اوراق تسه به صف خرید رسیدند.

اپال از عرضه پارس فولاد سبزوار نزدیک به ۱۶۰۰ میلیارد تومان سود شناسایی کرد که این مبلغ معادل ۷۶ تومان سود به ازای هر سهم است.

نرخ سود بازار بین بانکی با افزایش ۰.۲۴ درصدی نسبت به آخرین نرخ هفتگی این بازار، به ۱۸.۷۴ درصد افزایش یافت.

قیمت دلار با افت ۳۵۰ تومانی به ۲۷۳۳۰ تومان رسید و دیروز کف قیمتی ۲۷۲۷۰ تومان را نیز تجربه کرد.

قیمت سکه طرح جدید با افت ۷۰ هزار تومانی به ۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان رسید.

برخی منابع از احتمال برگزاری نشست ۱+۴ با موضوع برجام در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبر می‎دهند. موضوعی که هنوز قطعی نیست اما سالن شورای امنیت برای این نشست در چهارشنبه آینده رزرو شده است.

رئیسی: عضویت در سازمان همکاری شانگهای موفقیت دیپلماتیک است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر