کدام صنایع بیشترین میزان یارانه پنهان را دریافت می‌کنند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
یارانه‌ای که در قالب انرژی ارزان به صنایع مختلف داده می‌شود ارقام قابل توجهی است. همان هزینه‌ای که دولت برای حمایت از صنعت انجام می‌دهد به امید داشتن تولیدی بهره ور و قابل رقابت.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور کل ارزش سوخت مصرفی حقیقی سه سال صنایع منتخب کشور یک هزار و ۳۰۱ میلیارد ریال برآورد می‌شود. این عدد محاسبه شده برای سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ است.

مقایسه رقم اشاره شده با میزان سوخت مصرفی این صنایع در سه سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ نیز نشان می‌دهد که میزان مصرف ۳۸ درصد افزایش یافته است. به طوری که ارزش سوختی که در خلال سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ استفاده می‌شد؛ ۹۴۳ میلیارد ریال گزارش شده است.

اصلی‌ترین دریافت‌کنندگان یارانه

گزارش سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد در بین اصلی‌ترین دریافت‌کنندگان یارانه، ساخت فلزات اساسی بزرگ‌ترین سهم را دارد. این بخش با ۲۵ درصد سهم گیری از یارانه‌های تخصیص یافته به سوخت، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی ارزان به شمار می‌رود.

البته سهم فلزات اساسی نسبت به دوره ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴، ۸ واحد درصد کاهش یافته است و از ۳۳ درصد سهم قابل ذکر برای این صنایع به ۲۵ درصد سهم رسیده است.

پس از گروه فلزات، دومین بخشی که بیشترین یارانه انرژی را دریافت می‌کند ساخت مواد و محصولات شیمیایی است. این بخش سهم ۲۱ درصدی دارد اما نکته قابل توجه اینکه سهم این بخش از ۱۲ درصد به ۲۱ درصد افزایش یافته است.

سایر محصولات کانی غیرفلزی نیز با سهم ۲۱ درصد همطراز محصولات شیمیایی هم از یارانه انرژی دارد. سهم محصولات کانی غیرفلزی نسبت به سه سال مورد اشاره قبل تغییر چندانی نداشته و برای دوره قبل این سهم ۲۲ درصد ذکر شده است.

تولید کک و فرآورده‌های حاصل از نفت نیز ۱۵ درصد از یارانه‌های این بخش سهم گیری کرده است. سهم این بخش نسبت به دوره محاسبه شده قبل بیش از ۲ برابر افزایش داشته است.

به جز موارد ذکر شده باقی صنایع سهم گیری‌های کمتری داشته‌اند. به طوری که سهم صنایع مواد غذایی و آشامیدنی، ساخت منسوجات و وسایل نقلیه موتوری و تیلر به ترتیب ۶، ۲ و ۳ درصد بوده است.

صنایعی که سهم یک درصدی از مصرف یارانه انرژی داشته‌اند نیز کاغذ و محصولات کاغذی، محصولات فلزی فابریکی، ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات دیگر، محصولات از لاستیک و پلاستیک و ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی هستند.

در لیست تهیه شده از سوی سازمان برنامه و بودجه صنایعی نیز با سهم صفر وجود دارد که عبارتند از: تولید پوشاک، چرم، کیف، کفش و چمدان، تولید چوب و محصولات چوبی، انتشار و تکثیر و چاپ، ابزار پزشکی و اپتیکی، تولید سایر تجهیزات حمل‌ونقل و تولید مبلمان و مصنوعات دیگر.

در محاسبات سازمان برنامه و بودجه متوسط انرژی بر پرداختی نیروی کار در صنایع اشاره شده نیز ۰.۵۱ درصد گزارش شده است.

دلیل رشد سهم در برخی صنایع چه بود؟

سهم انرژی مصرفی صنایع انرژی بر در سال‌های اخیر افزایش یافته است. صنایع انرژی بر در این تحلیل به صنایعی گفته شده که پرداختی انرژی نسبت به پرداختی به نیروی انسانی آنها بزرگ تر از میانگین کل است. بر اساس این معیار، صنایع تولید «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت»، «ساخت فلزات اساسی»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی» و «ساخت فلزات اساسی» صنایع انرژی بر هستند.

سهم انرژی مصرفی در صنعت تولید کک و فرآورده‌های حاصل از نفت از کل انرژی مصرفی در صنعت در سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ از رقم ۶ درصد به آستانه ۱۵ درصد در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ افزایش یافته است.

مقایسه مشابه برای صنعت ساخت مواد و محصولات شیمیایی نیز نشان می‌دهد این رقم از ۱۲ درصد به ۲۱ درصد افزایش داشته است. این افزایش شدید در سهم انرژی مصرفی صنعت در این بخش ناشی از افزایش تولید و سرمایه‌گذاری بالا در این ۲ بخش است. در حالی که ۲ صنعت کک و شیمیایی به ترتیب ۸ درصد و ۱۱ درصد ارزش افزوده بخش صنعت را در سال ۱۳۸۲ داشتند، سهم این ۲ صنعت در سال ۱۳۹۰ به ۳۵ درصد و ۱۵ درصد افزایش یافته است. این آمار به وضوح نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در صنایع انرژی بر اتفاق افتاده است.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر