امکان تدریس زبان آلمانی و فرانسه به جای انگلیسی در ایران

امکان تدریس زبان آلمانی و فرانسه به جای انگلیسی در ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش درباره آموزش‌ سایر زبان‌ها به جز انگلیسی در مدارس توضیح داد.

دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش گفت: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برای زبان فرانسه و آلمانی کتاب‌های درسی را هم آماده کرده است. مصوبه شورای‌عالی آموزش‌وپرورش در این زمینه صریح است، زبان‌های مجاز خارجی برای تدریس فقط انگلیسی نیست بلکه مجوز تدریس چند زبان دیگر هم وجود دارد.

وی افزود: در صورت وجود متقاضی برای یادگیری سایر زبان‌ها، امکان و مجوز ارائه و تدریس در مدارس وجود دارد.

دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش ادامه داد: در کنکور هم یکی از گزینه‌های انتخابی دانش‌آموزان زبان‌های دیگر مانند فرانسه و آلمانی است، همچنین اگر مقرره جدید کنکور آماده شود، دروس عمومی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی آنها ارزیابی می‌شود و دیگر در این مصوبه جدید درس زبان خارجه در آزمون کنکور لحاظ نمی‌شود.

امانی طهرانی یادآور شد: تنها مسئله این بخش وجود دانش‌آموزان متقاضی در سایر زبان‌هاست، زیرساخت‌ها برای تدریس زبان‌های دیگر فراهم است.

تقریباً زبان‌های دیگر متقاضی ندارد

وی همچنین درباره وجود معلمان سایر زبان‌ها در آموزش‌وپرورش اظهار کرد: اگر دانش‌آموزان متقاضی یادگیری سایر زبان‌های خارجه وجود داشته باشند، معلم را هم می‌توان برای آنها فراهم کرد.

دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش ادامه داد: قالب‌های بسیاری برای انتخاب معلم وجود دارد، حتی برای این درس از معلم حق‌التدریس را هم می‌توان استفاده کرد اما مسئله عمده‌ای که در کشور در مقام عمل اتفاق افتاده است، این است که تقریباً زبان‌های دیگر متقاضی ندارد.

امانی طهرانی خاطرنشان کرد: سایر زبان‌ها در کشور در دوره‌ای متقاضی داشتند، به همین دلیل گروه‌های زبان آلمانی و فرانسه داشتیم اما به‌تدریج که تقاضا کم شد، این گروه‌ها هم حذف شدند.

وی افزود: تقاضا از احساس نیاز دانش‌آموزان و خانواده‌ها ایجاد می‌شود و یک چیز تحمیلی از بیرون نیست، امروز فضای رسانه‌ای و بین‌المللی در حول زبان انگلیسی شکل‌گرفته، بنابراین افراد نسبت خود را با آن می‌سنجند و به این دلیل تقاضا برای سایر زبان‌ها کاهش‌یافته است.

دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش ادامه داد: پیش‌ازاین مدارسی برای ارائه زبان‌های خارجی وجود داشت اما به‌تدریج متقاضی زبان‌های دیگر از بین رفت.

امانی طهرانی خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر پیشنهاد در حال بررسی این است که اگر دانش‌آموزانی تقاضای زبان‌های دیگر را داشتند، بتوانند از آموزشگاه‌های مجازی مانند کانون زبان ایران که مورد تأیید آموزش‌وپرورش و وابسته به کانون پرورش و فکری هستند، از بسترهای آموزش سایر زبان‌ها استفاده کنند و ما هم بر مدارک و نمرات مراکز مهر تأیید بزنیم.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر