دو برداشت از بازگشایی شستا ؛ بت خودساخته بازار سهام

دو برداشت از بازگشایی شستا ؛ بت خودساخته بازار سهام
 • اشتراک‌گذاری
 • ❤️6
 • 👁️747
 • 💬0

بورسان: امروز پنجمین روز مثبت بورس را در حالی پشت سر می‌گذاریم که پس از حدود ۷۰ روز بالاخره ناظر صلاح دید نماد شستا را بازگشایی کند. توقف طولانی‌مدتی که با اصل نقدشوندگی بورس کاملا در تضاد است و اکنون در فضای خوش‌بینی سهام برداشت‌های متفاوتی را میان فعالان ایجاد کرده است. بازگشایی که ابتدا بدون دامنه نوسان حدود ۲۰ درصد کاهش یافت و پس از آن با تعیین محدودیت دامنه نوسان صف خریدی را در محدود ۱۵ درصد منفی تجربه می‌کند.

 

کاهش التهاب در فضای مثبت سهام؟

یک گروه معتقدند با توجه به اهمیت سهام شستا برای بازار و فعالان متعددی که در این سهم حضور دارند، بازگشایی در فضای مثبت می‌تواند مانع از غلبه جو منفی بر دیگر سهام شود. بازارگردانی این سهم نیز در دستور کار است و ممکن است بتوانند کمی از فضای مثبت این روزها در این جهت استفاده کنند. به هر حال طرفداران این دیدگاه مستقل از آنکه ذی‌نفع این شرکت محسوب می‌شوند یا خیر معتقدند کاهش نه چندان زیاد شستا می‌تواند به آرامش بازار سهام بیانجامد. 

 

ترس از افت عمومی بورس؟

با این حال برخی بررسی‌ها نشان می‌داد که حتی اگر در بدترین روزهای بازار نیز بازگشایی صورت می‌گرفت ضمن آزادسازی منابع محبوس در این سهم، افت شاخص کل چندان بیش از آنچه طی این ۷۰ روز رخ داده صورت نمی‌گرفت. بنابراین، دیدگاه دوم معتقد است که بازگشایی این سهم بدون آنکه اصلاح لازم را مشابه کلیت بازار تجربه کند باعث افزایش فشار فروش در روزهای آتی خواهد شد. مساله‌ای که ممکن است به سایر سهم‌ها نیز تسری یابد و اثر معکوسی از بازگشایی در این محدوده شاهد باشیم. 

 

سیگنال غلط به سرمایه‌گذاران سهام

اما شاید مهم‌ترین مساله این باشد که توقف این سهم در اوج منفی‌ها و بازگشایی در فضای مثبت می‌تواند دو سیگنال در پی داشته باشد. از یک سو، نوعی بت‌سازی و بزرگنمایی از اثر این سهم بر کلیت بازار ایجاد شود که در ادامه به نفع کارایی بازار نیست. از سمت دیگر، برای برخی این‌گونه القا شده که این سهم نورچشمی است و از ریزش سنگین آن جلوگیری می‌شود. هرچند البته بارها نیز اثبات شده که نمی‌توان با دستور و تقاضای اجباری قیمت‌ها را حفظ کرد، اما رفتارهای این‌چنینی این سیگنال را به برخی افراد می‌دهد که به جای تحلیل واقعی شرکت‌ها، سهام دیگر را فروخته و به سمت نمادهای مورد حمایت حرکت کنند. یا حتی اگر سهم دیگری دارند، زمان خرید و فروش آن را بر اساس لیدرهای ساختگی تعیین کنند. اتفاقی که پیش از این در مورد نمادهای ETF دولتی رخ داد و البته در نهایت به بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران منجر شد.  

 

سخن آخر

جمع‌بندی اما آن است که مستقل از ارزش واقعی شستا که می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر باشد، وقتی خلاف قواعد یک بازار با سلیقه شخصی رفتار می‌شود طبیعی است که بازار دچار سردرگمی می‌شود و هرگونه اقدامی به دلیل هزینه‌های احتمالی در نهایت منجر به بی‌عملی خواهد شد. اتفاقی که بارها در بازار سهام کشورمان رخ داده و گره کور خودساخته‌ای را در شرایط مختلف ایجاد کرده‌ایم. امید است با تقویت تحلیل‌پذیری بازار سهام طی مدت اخیر، هیجان منفی از سمت این سهام به کل بازار منتقل نشود. 

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
 • علی محمدی

  شستا از قله و پیکش بیش از ۵۰ درصد ریخت برید فولاد رو ببینید فملی رو ببینید و سهام های دیگه با nav درست درمون بانک ملت بدهکارترین بانک به بانک مرکزیه برید ببینید بعدشم شستا اصلاحشو خورد دو ماه حبسشم کشید بعدش هنو افتاب ازادی نخورده تو صورتش ۲۰ تا منفی خورد دیگه چی می خواید الانم زیر nav هستش بورسی و غیر بورسی
 • علیرضا ساسولی نژاد

  این سهم سوگولی در روزهای آتی خلاف جهت بازار شنا میکنه! توی قیمت 1700-1800 خریدارشم نه بیشتر.
 • سید سیاوش وفا

  از نظر من در حال حاضر سهم های ارزنده تری نسبت به شستا هست اما چه کنیم متاسفانه سهام نور چشمی که رانت دولت به سرمایه گذاران و سفته بازان بازار تازه وارد می باشند معمولا نقدینگی بیشتری را جذب میکنند و حباب قیمتی در آن ها ایجاد میشود.
 • مرتضی محمودی

  شستا در روزهای آینده منفی بیشتری از بازار دارد.اینها از مردم نوسان گرفتن.
 • مهرداد مهرپور

  به نظر من منطقی باز شد و صف خرید همسو با بازار پس از بازگشایی این را نشان داد و در روزهای آتی همسو با بازار حرکت خواهد کرد.
 • Hosein Abaskhani

  با توجه به وضعیت بنیادی با این قیمت هم سهم ارزدندس
 • داود اکبرزاده

  مطمئنن دیگاه شما قابل احترام هست ولی خدایی دیگه به سهام دیگه توهین نکن اگه شستا با 3000 تومن ارزنده هست وبملت 500 تومنی با سود پیشبینی 107 تومنی چیه؟؟؟؟
 • Hosein Abaskhani

  57 درصد اصلاح کرد بد نیست یه سری میخواستن 70 درصد بیاد پایین
 • محمد کاخکی

  شستا از اوج قیمتش با همه این بسته بودن ها بازم بیش از 50 درصد ریخته ، بقیه سهم هایی که باز بودن هم همین حدود اصلاح کردن، اینکه همه میگن نذاشتن شستا اصلاح کنه رو نمیفهمم
 • arman bordbar

  لجن میباره ازین بورس