داستان عجیب خروج مک‌دونالد از روسیه پس از ۳۰ سال

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: افتتاح نخستین شعبه مک دونالد در روسیه واقعا توافق بزرگی بود. روس‌ها در زمان سیاست گلاسنوست به تمام چیزهای غربی و فرهنگ آنها علاقمند بودند. ولی ۳۰ سال بعد، به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین، فشاری از سوی مصرف‌کنندگان آمریکایی شکل گرفت و به همین دلیل مک دونالد اعلام کرد موقتا تمام ۸۵۰ مرکز خود در روسیه که ۹ درصد درآمد جهانی این شرکت را تشکیل می‌دهند، می‌بندد. سهام مک دونالد از زمان شروع حمله در ۲۴ فوریه به طور مداوم افت کرد و به دنبال اخبار خروج آن از روسیه به کف ۲۲۲ دلار رسید. در یک حرکت غیرمنتظره، بیش از ۷۵۰ شرکت تاکنون از فعالیت در روسیه بیرون رفته‌اند. اما داستان مک دونالد در روسیه چه بود و از زمان شروع به کار و تا رفتن از روسیه چه ماجراهایی داشت؟

نخستین شعبه مک دونالد روسیه در مسکو و در تاریخ ۳۱ ژانویه ۱۹۹۰ افتتاح شد، مدت کوتاهی قبل از فروپاشی شوروی. این اتفاق لحظه بزرگی برای آن کشور بود و این رستوران جمعیت بزرگی را به سوی خود کشاند.

این غذاخوری زنجیره‌ای فست فود در نخستین روز کارش ۳۴ هزار همبرگر فروخت. اما برای شوروی، مک دونالد معنای بیشتری از صرفا چند همبرگر داشت. دو ماه بعد از سقوط دیوار برلین، معرفی نخستین رستوران آمریکایی مک دونالد در آنجا، نمادی از سرمایه‌داری و دریچه‌ای به سوی غرب بود.

منبع: CNBC

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر