پیشنهاد فیلم و کتاب برای نوروز ۱۴۰۱ توسط ۶ کارشناس بازار سرمایه (بخش چهارم)

پیشنهاد فیلم و کتاب برای نوروز ۱۴۰۱ توسط ۶ کارشناس بازار سرمایه (بخش چهارم)
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان : در ادامه معرفی کتاب و فیلم در تعطیلات نوروز، امروز هم قصد داریم پیشنهادهای شش کارشناس را با شما به اشتراک بگذاریم.

امیر جوادی، کارشناس اقتصادی:

کتاب:

کافه اروپا، نوشته اسلاونکا دراکولیچ

با مطالعه این کتاب کوچک در اروپای شرقی کمونیستی قدم خواهید زد. نویسنده در این کتاب به روایت تجربه زیسته خود توسّل جسته، تا باورهایی که با تفکر عمیق طی سال‌های عمرش شکل داده است را در چارچوبی منسجم و سرگرم‌کننده در اختیار شما بگذارد. توصیف واکنش‌های همسر سوئدی نویسنده محشر است. احتمالاً بعد از مطالعه این کتاب نسبت به تاریخ و زندگی سوسیال‌دموکرات‌های فرنگستان امروز از زاویه دیگری نگاه خواهید کرد.

قدرت بی‌قدرتان، نوشته واتسلاو هاول

نویسنده کتاب نزد برخی قدیس است و نزد برخی شیطان؛ اما بعید است کسی توان این را داشته باشد که این کتاب را تحسین نکند. این کتاب هم بر اساس زندگی مردمان خطه‌ای معلوم در اروپای شرقی در یک بازه زمانی مشخص و تجربه زیسته نویسنده نگاشته شده است. نام کتاب کاملا بیانگر محتوای آن است. نویسنده خواسته است واقعیت ساده‌ای که جلوی چشمانمان است ولی کمتر می‌بینم، باور می‌کنیم و به کار می‌گیریم را در چشممان فرو کند. اما واژه‌ای کلیدی کتاب دروغ است. در این کتاب خواهید دید چگونه چیزی که همه افراد جامعه می‌دانند «دروغی بیش نیست» به‌عنوان رهبر ارکستر نظم اجتماعی پذیرفته می‌شود و چطور اسکلت پوشالی و توخالی قدرت مبتنی بر دروغ، ابهتش را به همه دیکته می‌کند، ولی نهایتا با شعله کبریت یک کودک می‌سوزد و محو می‌شود.

علیه مالکیت فکری، نوشته استفن کینسلا

نویسنده به شایستگی توانسته است تقریباً همه استدلال‌های موافق و مخالف را در صفحاتی بسیار محدود خلاصه و مقایسه کند. زبان ساده و روان کتاب سبب شده است مطالعه آن به هیچ مهارت و پیش‌زمینۀ تحصیلی نیاز نداشته باشد. مستندات و ارجاعات پرشمار کتاب احتمالاً خواننده را شگفت‌زده خواهد کرد. فارغ از این‌که با استدلال‌های کینسلا موافق باشیم یا مخالف باشیم، بدون تردید این کتاب مرجع جامعی برای آغاز پژوهش و آشنایی با همه اندیشه‌های این حوزه است. تردیدی وجود ندارد که اهالی اقتصاد بعد از مطالعه این کتاب و تامل در باب استدلال‌های آن، دیگر آن فرد سابق نخواهند بود.

Loading...
امیر جوادی

مهدی حیدری، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه خاتم:

کتاب:

صلحی که همه صلح ها را بر باد داد، نوشته دیوید فرامکین

در جستجوی امر قدسی، گفتگوی رامین جهانبگلو با سید حسن نصر

فیلم:

درخواست نهایی (Margin call)

رکود بزرگ (The Big Short)

در هر دو فیلم ساز و کارها، ابزارها و نهادهای مالی خیلی نزدیک به واقعیت تشریح شده‌اند و دید خوبی نسبت به بحران مالی به بیننده داده می‌شود. این فیلم مخصوصا برای کسانی که آشنایی اولیه با ابزارهای مالی دارند جذاب خواهد بود.

Loading...
مهدی حیدری

مرتضی کاظمی، اقتصاددان:

کتاب:

تئوری انتخاب، نوشته ویلیام گلاسر

این کتاب یک ایده روان‌شناختی را توصیف می‌کند، اما از نظر من می‌تواند برای اقتصاددانان و سیاست‌گذاران تاثیرگذار باشد. در این کتاب یک مفهوم کلیدی با عنوان روانشناسی کنترل بیرونی Psychology of external control توصیف می‌شود. از نظر من «کنترل بیرونی» عامل روان‌شناختی یا شاید روانکاوانه‌ای است که بر ناهشیار بسیاری از اقتصاددانان، نظریه‌پردازان و سیاست‌گذاران سایه افکنده است. من فکر می‌کنم بسیاری از ما اقتصاددانان نیاز به تراپی داریم.

نفحات نفت، نوشته رضا امیرخانی

من خوشحالم از اینکه در فضای چپ‌زدگی که بر داستان‌نویس‌های ایرانی مستولی است نویسنده‌ای مثل رضا امیرخانی داریم که در این مورد متفاوت فکر می‌کند و نفت‌زدگی و دولت‌محوری را نقد می‌کند.

راه بندگی به روایت کاریکاتور، ترجمه محمود صدری

این کتاب برداشت آزادی از کتاب راه بندگی (راه بردگی) نوشته فردریش فون هایک است. فهمیدن روایت کاریکاتور گونه از این کتاب بسیار مهم راحت‌تر فهمیده می‌شود در مقایسه با اصل کتاب. محمود صدری در مقدمه این کتاب گفته: «این کتاب نخستین نقد منسجم لیبرال‌ها از همه اشکال مداخله دولت در اقتصاد، اعم از مداخله فاشیستی و سوسیالیستی است که هنوز هم اعتبار خود را حفظ کرده است. مطابق تفسیری که هایک در این کتاب ارائه می‌کند بین فاشیسم و نازیسم و کمونیسم و دیگر اشکال مداخله دولت در زندگی شهروندان، تفاوتی نیست.»

فیلم:

بریکینگ بد (Breaking Bad)

شاید جالب‌ترین مفهوم اقتصادی است که به زبان ساده در این سریال به تصویر و توصیف آمده است.

رکود بزرگ (The Big Short)

فهم این فیلم برای کسانی که با مقدمات موضوعات مالی و ماجرای بحران ۲۰۰۷-۲۰۰۸ آمریکا آشنا نباشند شاید مشکل باشد ولی در هر حال فیلمی اثرگذار برای مواجه با موضوعات مالی و ماجرای بحران است.

خانه کاغذی (Money heist)

این سریال روایتی تهاجمی به این مفهوم است که جریان اصلی از پول ساخته است. صحنه‌ای که پروفسور با دست‌های بسته در حال مباحثه با فرمانده پلیس علیه بانک‌های مرکزی سخنرانی می‌کند؛ دیالوگی محوری از این سریال است.

Loading...
مرتضی کاظمی

علیرضا توکلی‌کاشی، معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری:

کتاب:

کتاب صوتی قوی سیاه، نوشته نسیم نیکلاس طالب

این کتاب به فعالان بازار سرمایه و تحلیل‌گرانی که برمبنای روش‌های آماری تحلیل انجام می‌دهند کمک می‌کند دید جامع‌تری داشته باشند.

کتاب اقتصاد در میدان عمل، ترجمه چیت ساز زاده، اتاق بازرگانی تهران

کتاب کم حجمی است اما تجربه‌های زیادی در حوزه سیاست‌گذاری در خود دارد، که نشان می‌دهد اصلاح سیاست‌های اقتصاد شیوه درست اجرای آن چگونه باعث رشد اقتصادی و کنترل فساد می‌شود.

فیلم:

خانه کاغذی (Money heist)

علاوه برجذابیت‌های داستانی سریال، به مفهوم ایجاد پول وپشتوانه پول به خوبی می‌پردازد.

Loading...
علیرضا توکلی‌کاشی

نوید خاندوزی، مدیر کانال خبری بتاسهم:

کتاب:

خاطرات عالیخانی، نوشته علیتقی عالیخانی

آنچه در اتاق اتفاق افتاد، نوشته جان بولتن

بادبادک باز، نوشته خالد حسینی

من به خواندن کتاب‌های تاریخی علاقه‌مندم، تقریبا اکثر کتاب‌هایی که خوانده‌ام در همین حوزه بوده است.

فیلم:

پدر خوانده (The godfather)

رستگاری در شاوشنگ (The Shawshank Redemption):

این فیلم را خیلی دوست دارم و برای من نماد امید در زندگی است.

جدایی نادر از سیمین:

این فیلم واقعا الهام‌بخش است و اهمیت جایگاه خانواده را می‌رساند.

Loading...
نوید خاندوزی

امیر سیدی، کارشناس بازار سرمایه:

کتاب:

فریب خورده با تصادف، نوشته نسیم طالب

این کتاب ن در مورد احتمالات است، که نشان می‌دهد درصد بالایی از اتفاقات زندگی و سرنوشت ما محدود به ظرف زمان و مکان است.

فیلم:

پدر خوانده (The godfather)

ظرایف رفتارهای انسان و تعامل افراد با یکدیگر با انگیزه‌های گوناگون به صورت وسیع در این فیلم با دقت بالا به نمایش گذاشته شده، هم‌چنین تفاوت تصمیمات هیجانی و عقلانی و سلسله تبعاتی که باعث می‌شوند از دیگر نقاط درخشان این فیلم است.

بریکینگ بد (Breaking Bad)

توانایی انسان در تغییر از خوب به بد در اثر حوادث زندگی، هم‌زمان با افزایش شیطانی توان حل مساله، تناقض جذابی در این سریال ایجاد کرده است. در نهایت نتیجه این نوع حل مساله جز فاجعه چیز دیگری نخواهد بود.

بازی‌های گرسنگی (The Hunger Games)

داستان دوران پسا تمدنی که نشان می‌دهد اختلاف طبقاتی وحشتناک و تجمع ثروت چگونه منجر به ایجاد طبقه الیگارش و ایجاد بی‌عدالتی سیستماتیک می‌شود.

Loading...
امیر سیدی

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر