فرصت ها و تهدیدهای پیش‌روی رمزارزها

چرا سال 2022 برای بیت کوین خطرناک است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: اتفاقات سال ۲۰۲۱ زیربنای محکمی را برای بازار رمزارزها فراهم کرد و این تفاوتی است که در سال‌های قبل به اندازه امسال پررنگ نبوده است. سال 2022 به اعتباری که سال 2021 ایجاد کرده می‌تواند روند آرام و مطمئن‌تری داشته باشد و اگر بتواند این روند را ادامه دهد، افق‌های روشنی را می‌توان متصور بود. خبرها حاکی از این هستند که تعداد بالایی از شرکت‌ها تصمیم به سرمایه‌گذاری در فصل اول سال ۲۰۲۲ دارند. در صورت صحت این موضوع، این روند به معنی رشد این بازار نوپا و قدم‌های محکم‌تر در جهت پیشرفت است. به طور کلی تمام شرایط بیان شده منوط به این است که روند ورود شرکت ها به طور کلی سرمایه ادامه دار باشد.

۲۰۲۱ زیربنای جدید بازار رمزارزها

سال 2021 سال متفاوتی برای بیت کوین و به طور کلی بازار کریپتوکارنسی بود. نه فقط از این جهت که رشدهای نجومی را در این سال شاهد بودیم، بلکه بیشتر از این جهت که در این سال قدم‌های بزرگی برای افزایش پذیرش این بازار برداشته شد.

کریپتوکارنسی بازاری نوظهور و غیربالغی است که عقاید مخالف و ضد آن در سطح بالایی قرار دارد. اما خبر خوب این است که در سالی که گذشت این روند رو به کاهش رفت و بسیاری از افراد با آن همسو شدند.

در کل پذیرش یک ارز توسط افراد یک جامعه، کشور و دنیا است که به آن اعتبار می‌بخشد. به طور مثال اگر فردی تلفن داشته باشد اما دیگران نداشته باشند، علی‌رغم مفید بودن بالنفس آن، کارایی نخواهد داشت. بنابراین در صورتی تلفن کاربرد خواهد داشت که درصد بالایی از افراد از آن استفاده کنند. این موضوع در مورد ارزهای دیجیتال نیز صادق است.

موج تقاضای سال ۲۰۲۱ دوباره تکرار می‌شود؟

در سال 2021 شاهد ورود موج جدیدی از تقاضا در این بازار بودیم که اگر از سرمایه‌گذاران خرد صرف نظر کنیم، مهمترین آنها سرمایه‌گذاران نهادی، شرکت‌های بزرگ و کشورها هستند.

قسمت بالایی از رشد قیمت بیت کوین و دیگر رمزارزها مدیون ورود شرکت‌های بزرگ به این بازار است که در واقع می‌توان این موضوع را به عنوان مهمترین اتفاق سال 2021 توصیف کرد.

این موضوع از دو جهت اهمیت دارد. یک اینکه ورود و سرمایه‌گذاری این گروه، اعتماد و اعتبار بیشتری را به کریپتوکارنسی بخشید و انگیزه لازم برای ورود و سرمایه‌گذاری افراد بسیاری را فراهم کرد. ورود کاربران جدید به معنی افزایش تقاضا خواهد بود. از طرف دیگر سرمایه بالایی که این شرکت‌ها به تنهایی وارد این بازار کردند نیز بر قیمت‌ها تاثیر‌گذار بودند.

به طور مثال صندوق سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل در دسامبر سال ۲۰۲۱ تنها در حدود ۶۴۹ هزار دارایی بیت کوینی داشته است.

ورود کشورها از دیگر اتفاقاتی بود که تا قبل از این هرگز اتفاق نیافتاده بود. هرچند که این کشورها کوچک هستند و اقتصاد مهم و یا تاثیر‌گذاری ندارند ولی این اقدام بر اذهان عمومی و افزایش این اعتبار این بازار بی تاثیر نبوده است.

تهدیدها و فرصت‌ها بیت کوین چیست؟

رشد قیمت بیت کوین در سال 2017 و اوایل 2018 بیشتر به دلیل عرضه اولیه کوین‌هایی بود که هدف بیشتر آنها کلاه برداری بود. این موضوع سرانجام در کنار فروش هولدرهای بلندمدت و بزرگ، ریزش حدودا 80 درصدی بیت کوین را رقم زدند.

اما این روند در سال 2021 اندکی متفاوت بود و رشد قیمت بیت کوین بیشتر به دلیل ورود شرکت‌های مطرح اتفاق افتاد. حتی در ریزش ماه می هولدرهای بلندمدت اغلب تماشاگر بودند و همچنان به هولد کردن ادامه دادند.

عقب کشیدن تسلا به دلایل زیست محیطی، منع کردن معاملات رمزارزها در چین و اعمال مالیات بر رمزارزها توسط ایالت متحده از جمله مواردی بود که از لحاظ بنیادی و سنتیمنت بر بازار به شدت تاثیر گذار بودند.

هرچند این موارد بر ضد بیت کوین به نظر می‌رسد اما در کل تنها نوساناتی را برای کریپتوکارنسی سبب شد و در نهایت این بازار مجددا راه خود را ادامه داد.

تمام موارد اشاره شده دیر یا زود گریبان بیت کوین را می‌گرفت. مطرح شدن این موارد یک الزام بود که باید اتفاق می‌افتاد و در بلندمدت به نفع آن خواهد بود زیرا که سرمایه‌گذران از دیدگاه قانونی بر آن مطلع هستند و شفافیت در بعضی موارد ایجاد شده است.

در حال حاضر مهمترین چالش روبه روی کریپتوکارنسی بحث قانون‌گذاری است که مانند شمشیر دولبه عمل خواهد کرد.

آیا بازار رمزارزها ممنوع می‌شود؟

در صورت ممنوع شدن این بازار توسط اقتصادهای بزرگ مانند آمریکا قطعا تاثیرات منفی زیادی را بر این بازار شاهد خواهیم بود. اما نکته قابل توجه این است که این کشور با علم به تمام مشکلاتی که این حیطه ممکن است داشته باشد مانند پولشویی، فرار مالیاتی و یا حتی اثرگذاری بر سیاست‌های اقتصادی، دیدگاهی علیه آن مطرح نکرده است و این را می‌توان به نشانه پرچم سفید در نظر گرفت.

اما در آینده این کشور اقدام به قانون‌گذاری در این زمینه خواهد کرد و ممکن است که قانون بسیار محدود کننده‌ای وضع شود. در صورت وقوع این سناریو احتمال بسیار بالا بازار رمزارزها با نوسانات زیادی روبه رو خواهد شد. اما نکته مهم این است که به طور کلی یک دیدگاه قطعی در این حیطه مطرح شده و در بلند مدت به نفع بازار است. زیرا بسیاری از سرمایه‌های موجود، پول‌های قانونی هستند و تمایل دارند در چارچوب قانون به سرمایه‌گذاری بپردازند بنابراین گرچه شاید در کوتاه مدت به ضرر این بازار تمام شود اما در بلند مدت مزایای بیشماری را به همراه خواهد داشت و به آن اعتبار و اعتماد، دو عنصر ضرروی برای حفظ و بقای هر بازاری، خواهد بخشید.

از طرف دیگر دولت‌ها در حال ایجاد کوین‌های ملی خود هستند. این کوین‌ها توسط بانک مرکزی و دولت‌ها ردیابی و کنترل می‌شود و تفاوت زیادی با پول‌های رایج ندارد. ممکن است دولت‌ها برای دفاع و روایج ارزدیجیتال ملی مثل یوان دیجیتال، اقدام به ممنوع کردن این بازار کنند.

عوامل رشد بیت کوین در سال ۲۰۲۲ چیست؟

بلاکچین یک فناوری و تکنولوژی تقریبا جدید است که شفافیت و اطمینان بالایی را به ارمغان خواهد داشت. بیت کوین و دیگر رمزارزها از این سیستم استفاده می‌کنند. اغلب تراکنش‌های بیت کوین تا قبل از آپدیت ماه نوامبر بسیار کند و با هزینه بالایی همراه بود، که از معایب آن به شمار می‌آید. در آپدیت ماه نوامبر بیت کوین به نام تپ روت و به کمک شبکه لایتنینگ این مشکل تا حد بالایی بهبود یافت. به طور خلاصه بیت کوین از لحاظ بنیادی نیز در حال بهبود و در حال نزیک شدن به قرار دادهای هوشمند است. در حال حاضر اثرات این آپدیت به خوبی نمایان نشده است اما در بلندمدت می‌توان شاهد پیشرفت‌های آن خواهیم بود. این موضع در دیگر موارد نیز دیده می شود.

گرچه ارزهای دیجیتال در برطرف کردن یک نیاز در دنیای واقعی هنوز جایی را پیدا نکرده‌اند اما سرمایه‌گذاران این حیطه به استفاده از قراردادهای هوشمند در بسیاری از زمینه‌ها بسیار امیدوارند.

دیفای یکی از مواردی بود که در سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفت و خوش درخشید. سیستم مالی غیرمتمرکز شرایطی را فراهم می‌آورد که افراد بدون نیاز به بانک و موسسات اعتباری وهمچنین گذراندن مراحل سخت اعتبار سنجی قادر خواهند بود به منابع مالی دسترسی یابند و یا از سرمایه خود که به شکل بلااستفاده مانده است کسب سود کند. این موضوع را می‌توان یکی از بزرگترین دستاورد رمزارزها در دنیای واقعی عنوان نمود.

دیفای، گیم‌فای، متاورس، وب3 و NFT ها در سالی که گذشت توجه بالایی را به خود جلب کردند که در صورت ورود به دنیای واقعی تغییرات زیادی را ایجاد خواهند کرد.

پیوند کریپتوکارنسی و NFT با بازی دریچه و جامعه جدیدی را برای این بازار رقم زد. بازی همیشه طرفداران خود را داشته است. ملحق شدن رمزارزها به دنیای بازی و ایجاد درآمد برای گیمرها از این طریق محبوبیت این حوزه را افزایش داد.

حتی در صورت افت شدید قیمت ارزهای دیجیتال بحث گیم همیشه برای بسیاری از افراد جذاب خواهد بود لذا کوین‌های این گروه احتمالا اهمیت خود را حفظ خواهند کرد.

دیفای و گیم‌فای دو قطبی هستند که به نظر می‌رسد مانعی برای ریزش‌های شدید بیت کوین خواهند بود. هر چه این موارد گسترش یابند نوسانات شدید کمتر شده و بازار به بلوغ نزدیکتر خواهد شد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر