بورسان - Bourseon

توافق برای ادامه رایزنی‌ها در بروکسل

در دیدار باقری و مورا چه گذشت؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان در ملاقات با انریکه مورا، معاون سرویس اقدام اتحادیه اروپا (که هماهنگ‌کننده مذاکرات وین برای احیای برجام نیز هست) با تاکید بر این که ایران همواره ثابت کرده که یک بازیگر مسئول در عرصه بین‌المللی است، در حالی که رفتار طرف مقابل نشان می‌دهد که با مسوولیت‌پذیری فاصله معناداری دارد ، تصریح کرد: هر طرف که مسئولیت‌پذیری بیشتری از خود نشان دهد، به میز مذاکره نزدیکتر است.

باقری با اشاره به این که برای ایران دستیابی به نتایج ملموس موضوعیت دارد، تصریح کرد: ایران برای مذاکرات جدی که نتیجه آن توافق عملی و نه توافق کاغذی باشد، همواره آماده است.

وی با اشاره به این موضوع که تردید جدی در مورد اراده واقعی آمریکا برای انجام تعهداتش وجود دارد، از بی‌عملی طرف‌های اروپایی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام انتقاد و بر ضرورت مسؤولیت‌پذیری آن‌ها تاکید کرد.

انریکه مورا نیز بر آمادگی خود به منظور همکاری با کشورمان و سایر طرف‌ها در جهت ادامه مذاکرات برای دستیابی به نتیجه‌ای که مورد پذیرش همه طرف‌ها باشد، تاکید کرد.

در پایان مقرر شد رایزنی‌های دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین در روز‌های آینده در بروکسل ادامه یابد.

تیم مذاکره‌کننده ایران چقدر تغییر کرده است؟

از تصاویری که امروز از دیدار باقری کنی و انریکه مورا منتشر شد به نظر می‌رسد که ترکیب تیم سیاست خارجه در حوزه برجام ممکن است تغییرات چندانی نداشته باشد. چنانکه بهزاد صابری و سیامک ره‌پیک دو تن از اعضای تیم قبلی در کنار باقری دیده می‌شوند. اگرچه همچنان باید برای مشخص شدن ترکیب نهایی این تیم صبر کرد.

باقری کنی به همراه ره‌پیک (سمت راست تصویر) و صابری (سمت چپ تصویر)

محور سفر مقام ارشد اتحادیه اروپا به ایران چه بود؟

باقری پیش از این دیدار موضوع گفت‌وگو با مورا را «مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله روابط ایران و اتحادیه اروپایی، موضوع افغانستان و نیز مذاکرات برای برداشتن تحریم‌های ظالمانه» اعلام کرده بود.

دیپلمات‌های تروئیکای اروپایی دیروز در یادداشتی عنوان کردند که سفر دبیرکل سیاسی و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، «حیاتی» است و این بازدید همان «کسب‌وکار مرسوم» نیست. وزارت خارجه فرانسه نیز مدعی شد: توافق در مرحله‌ای بحرانی قرار دارد و سفر مورا به تهران در لحظه‌ای حیاتی برای آینده توافق هسته‌ای رخ می‌دهد.

انریکه مورا
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر