شمارش معکوس

سیگنال تغییر دلار بورس کالا برای سهام

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 17 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بورس تهران در هفته گذشته عملکرد کم‌نظیری از خود به نمایش گذاشت و توانست بیش از ۱۰ درصد رشد کند. این سومین رشد بیش از ۱۰ درصدی شاخص بورس طی یک هفته از زمان ریزش تاریخی سال ۹۹ است. عمده این رشد نیز به دلیل رشد ۴.۵ درصدی روز چهارشنبه بود که چهارمین افزایش تاریخی در طول عمر بورس تهران بوده است. ارزش معاملات نیز در آخرین روز هفته با ثبت عدد بیش از ۱۱۵۰۰ میلیارد تومانی، رکورد خود از شهریور ۹۹ را جابجا کرد و ورود پول ۱۱۱۴ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی، از آبان ماه ۹۹ تاکنون تکرار نشده بود.

عصر پنجشنبه بنابر تصمیم هیئت دولت، علی صالح آبادی از ریاست بانک مرکزی کنار گذاشته شد و محمدرضا فرزین به عنوان سکاندار جدید بانک مرکزی انتخاب شد. فرزین در اولین صحبت‌های خود به عنوان رئیس جدید، از ثبات نرخ دلار نیما در قیمت ۲۸۵۰۰ تومان به مدت یکسال خبر داد و عنوان کرد که بازار آزاد نیز به صورت مستمر رصد خواهد شد تا نرخ آن به نیما نزدیک شود.

در شمارش معکوس امروز همراه با روح‌الله فرهادی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی تاثیر تغییر دلار بورس کالا در بازار سهام و تورم پرداختیم. او در ابتدا عنوان کرد که تغییر نرخ دلار در فرمول قیمت پایه محصولات عرضه شده در بورس کالا از نیما به توافقی، نمی‌تواند تاثیر چشمگیری در وضعیت فروش و صورت سود و زیان شرکت‌ها داشته باشد زیرا هم‌اکنون اکثر محصولات رقابت‌های بالاتری از اختلاف دلار نیما و توافقی دارند. در ادامه گفتگو، نمودارهای مختلفی از وضعیت رقابت در تالارهای مختلف بورس کالا و محصولات متنوعی که عرضه می‌شوند مورد بررسی قرار گرفت. اعداد و ارقام نشان می‌دهد که شرایط برای تمامی محصولات یکسان نیست و در برخی موارد شاهد رقابت‌های حتی نزدیک به ۱۰۰ درصدی هستیم و در برخی هیچگونه رقابتی شکل نمی‌گیرد. فرهادی اعتقاد داشت که دلیل رقابت بالا برای برخی محصولات، نشان از وجود یک مشکل در قیمت پایه دارد و زمانی که کالایی ۵۰ درصد رقابت می‌شود، نمی‌تواند از افزایش قیمت پایه به میزان ۲۳ درصد (فاصله دلار نیما و توافقی) تاثیر بپذیرد. اما اینکه چرا این محصول خاص به جای ۲۳ درصد با ۵۰ درصد رقابت می‌شود، از شرایط مبهم و نبود چشم‌انداز مناسب از فضای اقتصادی کشور ناشی می‌شود. وی ادامه داد که در برخی موارد و محصولات اساسی، مدیریت قیمت در بورس کالا رخ می‌دهد و مدیران بورس کالا تحت فشار زیادی قرار دارند که به ناچار برای حفظ کالا در بازار، به این فشارها تن می‌دهند. فرهادی در انتها به بررسی موضوع نرخ واقعی دلار پرداخت و پیشنهادهایی را در این مورد ارائه داد.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شرع برنامه
پیشنهاد سردبیر