پیش بینی قیمت سکه برای کانال جدید

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: همانطور که بورسان طی هفته‌های اخیر به احتمال رسیدن قیمت سکه به ۱۳ میلیون تومان اشاره کرده بود، امروز هم شاهد رشد سریع قیمت‌ها به سمت این مرز بودیم. بهای سکه طرح جدید امروز با رشد ۸۰ هزار تومانی در سطح ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار گرفت. این سقف ۳۶۴ روزه قیمت سکه است. دلار دقیقا ۲۲ آبان سال گذشته دلار در حول و حوش ۱۳ میلیون تومان بود. بورسان اخیرا در گزارش «آبان پرحاشیه دلار تکرار می‌شود؟ » به تکرار تلاطم قیمتی دلار و سکه در آبان‌های سال گذشته اشاره کرده بود.

این رشد عمدتا تحت تاثیر افزایش قیمت دلار در بازار تهران بود که امروز به ۲۸۷۵۰ تومان (سقف بیش از یک سال اخیر) رسید. البته طی یک هفته اخیر طلای جهانی هم به حمایت سکه آمده است. اونس از چهارشنبه گذشته به دنبال رسیدن تورم آمریکا به بیشترین سطح ۳۱ سال اخیر، رشد ۲.۲ درصدی را تجربه کرد.

صعود قیمت دلار و سکه علیرغم ازسرگیری مذاکرات وین تا حدود دو هفته دیگر و همچنین برخی اخبار مبنی بر دسترسی ایران به بخشی از ارزهای بلوکه‌شده و طلب‌های قدیمی اتفاق افتاده است. همین موجب شده تا برخی کارشناسان رسیدن دلار به ۳۰ هزار تومان را نیز با وضع انتظارات کنونی معامله‌گران محتمل بدانند.

ضمن آنکه فعالان اقتصادی برخی سیاست‌گذاری‌های اخیر دولت از جمله لغو ناگهانی آزادسازی قیمت خودرو یا دستوری کردن و اعلام روزانه قیمت کالاهای اساسی را نشانه‌ای از حرکت دولت در مسیری اشتباه می‌دانند و در همین راستا اخبار آزادسازی پول‌های بلوکه شده را نیز در جهت «حرف‌درمانی» بازارها تلقی می‌کنند. به ویژه آنکه ماه‌هاست وعده آزادسازی دلارهای مسدود داده می‌شود اما در عمل تحقق نمی‌یابد.

در سوی دیگر، سکه یک روزه در بورس کالا نیز با صف خرید مواجه شد و با رشد ۵ درصدی قیمت به ۱۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان رسید. در همین حال، معاملات بازار آتی طلا به گونه‌ای رقم خورده که گویی معامله‌گران انتظار دلار ۳۰ هزار تومانی را در ماه آینده و دلار بیش از ۳۳ هزار تومانی را در بهمن‌ماه دارند.

اما آیا این روند صعودی ادامه خواهد داشت؟ شاید پاسخ بیش از هر عامل دیگر به نتیجه مذاکرات برجامی وابسته باشد؛ اماهم‌اکنون هم دلار داخلی و هم طلای جهانی گارد صعودی دارند که می‌تواند از ادامه رشد قیمت سکه و عبور آن از مرز ۱۳ میلیون حمایت کند. تورم آمریکا و اروپا در حال پیش بردن فضا به طریقی است که ممکن است در فصل سرد و هفته‌های آینده طلای جهانی از ۱۹۰۰ دلار بر اونس عبور کند؛ گرچه مسیر سختی را در پیش دارد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر