خبرنامه اقتصاد ایران - شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱

سقف‌های جدید برای نرخ سود بین بانکی؟

سقف‌های جدید برای نرخ سود بین بانکی؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

پازل انقباضی بازار پول تکمیل می‌شود؟

نرخ سود بین بانکی در آخرین به روزرسانی خود بالاخره خود را به ۲۱.۱۴ درصد رساند تا سقف ۲۰ ماهه خود را شکسته باشد. افزایش خزنده نرخ بهره شبانه در چهار ماه گذشته در حالی که اضافه برداشت بانک‌ها در دو ماه اول سال کاهش نسبی یافته و بانک‌ مرکزی نیز موضع سخت‌گیرانه‌تری در تزریق نقدینگی به بانک‌ها اتخاذ کرده، به معنای آن است که احتمالا اجازه افزایش این متغیر کلیدی توسط خود بانک مرکزی صادر شده و باید هدف‌های جدیدی برای نرخ بهره بین بانکی در نظر بگیریم. افزایش نرخی که پازل انقباضی بازار پول را تکمیل می‌کند؛ هر چند که تکمیل آن چندان کم‌هزینه هم نباشد.

نتیجه سفر بایدن به منطقه

اگرچه اسراییل و عربستان بر روی سفر بایدن به خاورمیانه مانور فراوانی داده بودند، اما تقریبا هیچ کس از نتایج این سفر راضی نبود. با این حال کارشناسان بر این باورند که هدف اصلی بایدن از سفر به عربستان ، فشار بر این کشور برای افزایش عرضه نفت به بازار و تامین امنیت انرژی در جهان است. از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران نیز می‌گویند که سفر بایدن به منطقه را باید در چارچوب رقابت قدرت‌های بزرگ با یکدیگر مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد. به عبارت دیگر رئیس‌جمهور ایالات‌متحده قصد داشت در این سفر ضمن اعلام حمایت از متحدان سنتی خود در خاورمیانه از آنان بخواهد در رقابت بین واشنگتن و پکن به سمت چین متمایل نشوند.

ریزش بورس در روز درخشش دارویی‌ها

بورس تهران در اولین روز هفته کاری جدید کار خود را با بازدهی منفی به پایان رساند تا روز سخت دیگری را نیز برای سهامداران و فعالان خود رقم بزند. شاخص کل بورس امروز در نهایت ۰.۶۷ درصد از ارتفاع خود را از دست داد تا رویای برگشت دوباره به کانال ۱.۵ میلیون واحدی دورتر شود. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن که در ابتدای معاملات روندی صعودی به خود گرفته بود، زیر فشار عرضه‌ها تاب نیاورد و نهایتا کاهش ۰.۳۵ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات امروز نیز بسیار پایین بود و ثبت عدد نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان نشان داد که همچنان انگیزه کافی برای بازگشت پول‌های بزرگ وجود ندارد. در چنین فضای بی‌رمقی نمای صنعت دارو کاملا متفاوت بود. اجرای طرح دارویار آخرین مرحله از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است که مستقیما بر بورس اثر می‌گذارد .

چرا املاکی‌ها بیشتر از نانوایی‌ها شدند؟

اخیرا خبری منتشر شد مبنی بر این که تعداد بنگاه‌های املاک در سراسر کشور به ۱۵۳ هزار واحد رسیده است که ۱.۸ برابر تعداد نانوایی‌ها محسوب می‌شود. همچنین تعداد مشاوران املاک دارای پروانه در شهر تهران به حدود ۱۲ هزار نفر رسیده است. بررسی‌های بورسان نشان می‌دهد که درآمد بنگاه‌های املاک از کمیسیون معاملات به حدود ماهی ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است. به نظر می‌رسد همین اتفاقات منجر شده تا سیاستگذار تصمیم به تغییر فرمول کمیسیون املاکی‌ها بگیرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر