بورسان - Bourseon

نتایج یک نظرسنجی نشان داد:

نظر ایرانی‌ها درباره طالبان چیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : تحولات اخیر افغانستان و سلطه دوباره گروه طالبان به این کشور، در هفته‌های اخیر جز سرخط خبرهای مهم رسانه‌های ایران بوده است. اما نظر مردم ایران در خصوص این تحولات چیست و اصولا چند درصد جمعیت بزرگسال کشور خبرهای مربوط به افغانستان را دنبال می‌کنند؟

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در این خصوص در تاریخ ۲۱ تا ۲۵ شهریورماه از ۱۵۸۱ نفر بزرگسال (بالای ۱۸ سال) به طور تلفنی نظرسنجی کرده است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که نزدیک به ۷۸ درصد بزرگسالان اخبار افغانستان را دنبال می‌کنند و تنها ۳.۷ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند نسبت به طالبان حس خوبی دارند.

مردم ایران در مورد طالبان چه فکر می‌کنند؟

در این نظرسنجی از شهروندان سوال شد: «شما نسبت به گروه طالبان چه احساسی دارید؟» ۵۶.۴ درصد مردم گفته‌اند احساس بدی نسبت به گروه طالبان دارند. ۲۸.۳ درصد احساس خاصی نسبت به طالبان ندارند. تنها ۳.۷ درصد گفته‌اند نسبت به گروه طالبان احساس خوبی دارند. ۱۱.۵ درصد شهروندان نیز در پاسخ به این سوال گزینه نمی‌دانم را انتخاب کرده‌اند.

جالب اینجاست که احساس منفی نسبت به طالبان در بین مردان (۵۹.۲ درصد) بیشتر از زنان (۵۴.۷درصد) بوده است؛ این در حالی است که یکی از بارزترین ویژگی‌های این گروه زن‌ستیزی و اعمال مقررات سختگیرانه در خصوص زنان است. البته این آمار می‌تواند به این موضوع که زنان کمتر از مردان اخبار را دنبال می‌کنند، ارتباط داشته باشد.

اما احساس بد نسبت به گروه طالبان، در بین افراد دانشگاهی (۶۵.۶ درصد) بیشتر از افراد غیردانشگاهی (۵۲.۲ درصد)، در بین افراد ۱۸ تا ۲۹ سال (۵۷.۴درصد) و ۳۰ تا ۴۹ سال (۶۰.۸درصد) بیشتر از افراد ۵۰ سال به بالا (۴۹.۶درصد) و در بین ساکنان شهری (مراکز استان‌ها ۶۳ درصد و شهرهای کوچکتر ۵۹.۶درصد) بیشتر از ساکنان روستایی (۴۴.۴ درصد) است.

نظرسنجی: نظر ایرانی‌ها نسبت به طالبان چیست؟

ایرانی‌ها چقدر اخبار افغانستان را دنبال می‌کنند؟

در بخش دیگری از این نظرسنجی از پاسخگویان پرسیده شد «آیا شما اخبار مربوط به کنترل طالبان بر افغانستان را شنیده‌اید؟»

در پاسخ ۷۷.۹ درصد پاسخگویان گفته‌اند اخبار مربوط به کنترل طالبان بر افغانستان را شنیده‌اند. اما ۲۱.۳ درصد مردم گفته‌اند این اخبار را نشنیده‌اند. مردان (۸۳.۵ درصد) بیشتر از زنان (۷۳.۵ درصد)، افراد دانشگاهی (۸۶.۴ درصد) بیشتر از افراد غیردانشگاهی (۷۴ درصد) و ساکنان شهری (در مراکز استان‌ها ۸۱.۸ درصد و در دیگر شهرها ۸۰.۱ درصد) بیشتر از ساکنان روستایی (۷۲.۶ درصد) اخبار مربوط به کنترل طالبان بر افغانستان را شنیده‌اند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر