علامت سوال برای سهام دارویی

علامت سوال برای سهام دارویی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

از نکات جالب توجه معاملات امروز افزایش محسوس تقاضا برای گروه‌های تولیدکننده کالای اساسی مانند زراعت و غذایی بود. این گروه‌ها پس از صحبت‌های شب گذشته رییس جمهوری در خصوص حذف ارز ترجیحی با افزایش تقاضا همراه شدند. با این حال گروه دارو که در سال‌های گذشته با اخبار حذف دلار ترجیحی همیشه مورد استقبال بازار بودند با تحرکات اندکی مواجه شده‌اند و شوق خرید در گروه‌های کالای اساسی در گروه دارو مشاهده نمی‌شود.

دارویی‌ها احتمالا به دنبال حذف ارز ترجیحی با جهش مبلغ فروش به دنبال رشد نرخ فروش همراه می‌شوند. این افزایش قیمت فروش جهت جبران افزایش هزینه‌های تامین ماده اولیه به دنبال حذف دلار ۴۲۰۰ برای شرکت‌های دارویی است. از نکات جالب توجه برای شرکت‌های دارویی احتمالا اتکا به حاشیه سود ناخالص بلندمدت این گروه است و بر این اساس احتمال رشد سود خالص برای شرکت‌های این گروه وجود خواهد داشت. با این حال به دنبال جهش قیمت دارو احتمالا از تقاضای داخلی دارو کاسته می‌شود. البته رییس جمهور تاکید داشته که تمام هزینه‌ها از طریق شرکت‌های بیمه جبران می‌شود و بر این اساس باید منتظر ماند که آیا با افزایش محسوس نرخ فروش تغییری در مقدار فروش دارویی‌ها رخ خواهد داد یا خیر؟

طبیعتا باید هر یک از نمادهای دارویی را به صورت جداگانه بررسی کرد و نمی‌توان نسخه بنیادی یکسان را برای تمام نمادهای دارویی داشت. در این گروه احتمالا باید شاهد افزایش بیشتر دوره وصول مطالبات و همچنین افزایش هزینه‌های مالی به منظور تامین نقدینگی در گردش بود.

با همه این موارد اما احتمال این‌که موج تقاضا را در سهام دارویی نیز با انتشار گزارش‌های ماهانه و مشاهده رشد محسوس مبلغ فروش در این گروه شاهد باشیم وجود دارد. در این بین برخی از نمادهای دارویی می‌توانند با توجه به سودآوری مناسب سال گذشته و تقسیم سود حداکثری در مجمع هفته‌های آینده احتمالا مورد توجه باشند. تحلیل صنعت دارو در عین سادگی در محاسبات سود می‌تواند پیچیدگی بسیار قابل توجهی را برای تحلیلگران داشته باشد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر