معرفی و تحلیل بنیادی ارز دیجیتال اوریون

رمزارزی برای دور زدن تحریم‌ها

رمزارزی برای دور زدن تحریم‌ها
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

آرمین سرداری : بررسی و معرفی پروژه‌ای که در این بخش به آن پرداختیم یک پلتفرم بسیار کاربردیست که باتوجه به محدودیت‌های موجود از نظر تحریمی و احراز هویت بشدت مفید بوده و می‌تواند کمکی برای انجام معاملات و سرمایه‌گذاری ما در بازار رمز ارزها باشد.
آوریون پروتکل Orion protocol، نام پروژه‌ای است که به بررسی آن خواهیم پرداخت:

Loading...

پروتکل اوریون سال ۲۰۱۸ توسط دو نام آشنا و معروف در صنعت بلاک چین آغاز به کار کرد. آلکسی کولسکوف که معمار ارشد صرافی ویوز waves) و دیگری کال علی، مشاور استراتژیک چندین پروژه از جمله holochain دو فرد موثر در این پروژه هستند

هدف از این پروتکل چیست؟

به طور خیلی ساده این پروتکل یک Aggregato همان تجمیع‌کننده مانند پروتکل وان اینچ است. اما نکته جالب درباره اوریون شامل این موضوع می‌شود که توسط یک API بهترین قیمت‌ها رو از صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز جمع می‌کند.

مسئله صرافی‌های غیرمتمرکز که اکثر آنها برای توکن‌های با بازار کوچک نقدینگی کافی را فراهم نمی‌کنند، این است که ورود و خروج از پوزیشن‌های بزرگ، بدون افت چشم‌گیر را مشکل می‌سازد. برای حل این مشکل صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی به وجود آمدند.

صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی، پروتکل‌های امور مالی هستند که معامله گران کریپتوها را قادر می‌سازد تا از طریق یک داشبورد به طیف گسترده‌ای از استخرها دسترسی پیدا کنند.

به عنوان مثال اگر در بستر اتریوم قصد خرید ETH با استفاده از BUSD را دارید، شما می‌توانید از Matcha، صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده مبتنی بر شبکه اتریوم، استفاده کنید تا از نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز مانند 0x و Uniswap و Kyper برای انجام معاملات خود بهره ببرید.

صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی (DEX Aggregators) یکی از جدیدترین نوآوری‌های بازار در حال رشد دیفای هستند که به معامله گران این امکان را می‌دهد که نقدینگی بیش‌تری را هدف قرار داده و قیمت‌های پیشنهادی بهتری دریافت کنند.

در این پروتکل تمامی تراکنش‌ها به طور مستقیم از ولت صورت می‌گیرد، لذا فرد تمام امکانات صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز را بدون احراز هویت، ریسک و ریپورت خواهد داشت.

از دیگر مزایا پلتفرم اوریون

این پلتفرم از شبکه‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند. شاید رویای خیلی از افراد جامعه بلاکچین استفاده ازاین دو در یک صرافی غیر متمرکز باشد. لازم به ذکر است که تیم سخنان تیم سازنده و نقشه راه مطرح شده آنها، احتمالا در آینده شبکه‌های دیگری نیز به این پلتفرم اضافه شود.

بحث مهم دیگر در رابطه با اسلیپیج است. اسلیپیج در صرافی‌ها زمانی رخ می‌دهد که تریدرها معامله خود را با قیمتی متفاوت نسبت به قیمت درخواستی خود انجام می‌دهند. این تفاوت قیمت به دلیل زمان انجام سفارش رخ می‌دهد؛ در صورتی که نقدینگی کافی برای انجام سفارش وجود نداشته باشد یا بازار در نوسان باشد، قیمت نهایی سفارش ممکن است تغییر کند.

اسلیپیج یک اتفاق رایج است که در بازارهای پرنوسان یا بازارهایی با نقدینگی کم رخ می‌دهد. Slippage هنگامی رخ می‌دهد که معامله با قیمتی متفاوت نسبت به قیمت مورد انتظار یا قیمت درخواستی انجام می‌شود.

برای مثال، فرض کنید که می‌خواهید سفارش خرید بزرگی با قیمت ۱۰۰ دلار انجام دهید، اما بازار نقدینگی لازم برای انجام سفارش شما با قیمت مورد نظر را ندارد؛ در نتیجه، باید سفارشات فروش بعدی با قیمت بالاتر از ۱۰۰ دلار را بپذیرید تا سفارش شما انجام شود. این موضوع باعث می‌شود که میانگین قیمت خرید شما بالاتر از ۱۰۰ دلار شود. به این شرایط، اسلیپیج گفته می‌شود.

اوریون با تجمیع استخر صرافی‌ها سعی در پایین اوردن اسلیپیج دارند و می‌شه گفت که با این ایده، سعی در حل این مشکل داشته است.

اهداف پیش روی اورویون

و از دیگر مزیت‌ها ساخت برنامه بر روی پلتفرم پایه؛توسط برنامه نویسان و دانلود آن توسط مشتریان و استفاده از آن که می توان به برنامه‌های آربیتراژ یا ربات معاملاتی اشاره کرد

استیک(satake):

در این بخش هم این صرافی جالب عمل کرده که دو نوع استیک دارد. در هر صورت پاداش در این دو نوع استیک با توکن پلتفرم اوریون پرداخت می‌شود.

نکته دیگری که این پلتفرم پشتیبانی می‌کند و این پروژه را جذاب‌تر می‌کند، بخش عرضه اولیه در صرافی‌های غیرمتمرکز است. بر این اساس در این پلتفرم می‌توان به پیش‌خرید پروژه‌های جدید در حال لانچ شدن، پرداخت.

کاربرد توکن orn:

در مورد کاربر توکن orn ونقش آن در پلتفرم می‌توان گفت این توکن نقشه راه این پلتفرم است، چرا که تمامی تصمیمات درون شبکه توسط مالکان این رمزارز گرفته خواهد شد. همچنین نقش دیگر آن پرداخت کارمزدهای پلتفرم توسط این توکن است.

در واقع افرادی که برای پرداخت کارمزد از توکن اورویون استفاده می‌کنند از تخفیف بیشتری بهره‌مند خواهند شد.

همکاران این پروژه:

در عکس زیر بخشی از همکاران این پروژه اورده شده است. اغلب آنها را پروژه‌های قوی و نام آشنا تشکیل می‌دهند.

Loading...
همکاران پروژه اوریوس

توزیع (tokenomics): عرضه اولیه توکن اورویون به شکل dyco بوده است.

توضیح این نوع عرضه اولیه در این نوشته نمیگنجد اما به طور کلی می‌توان گفت که به خریداران توکن ضمانت داده می‌شود که در صورت ناراضی بودن از پروژه ۸۰%مبلغ اولیه برگردانده می‌شود. اوریون نخستین پروژه‌ با چنین عرضه اولیه‌ای است.

با نگاهی دقیق‌تر به این پروژه درمیابیم که هدف پلتفرم از این گونه عرضه اولیه افزایش ارزش آن در بلند مدت بوده است. همچنین اوروین در راستای هدف بیان شده اقدام به توکن سوزس نیز خواهد کرد.

در عکس زیر نحوه توزیع توکن و نقشه راه پروژه نشان داده شده است.

Loading...
نقشه راه پروژه اورویون

Loading...
نقشه راه پروژه اورویون

جمع بندی: به طور کلی در نمره دهی پروتکل اوریون بسیاری از بخش‌های آن امتیاز بالایی کسب می‌کنند. تیم ، هدف پروژه، راه‌حل‌های بلندپروازانه آنها، افزایش بهره‌وری و سودآوری از جمله مهمترین خصیصه این پروتکل محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر