اسپرسو بورسان چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

دوئل دو سیگنال برجامی

دوئل دو سیگنال برجامی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز گذشته متعادل و منفی بود. به طوری که شاخص کل افت ۴،۱۹۰ واحدی (معادل ۰.۲۹ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن اما با رشد ۰.۳۵ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۳،۹۰۵ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو، بانک و شیمیایی و در بین نمادها خساپا، دارایکم و پالایش بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۱۲۶ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای پترول و اخابر بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شپنا و آریان داشتند.

بر اساس گزارش مرکز آمار: متوسط درآمدهای خانوارهای شهری در سال گذشته حدود ۱۱۲ میلیون و ۴۲۱ هزار تومان بوده‌است. تهرانی‌ها با ۱۶۰ میلیون، پردرآمدترین و کرمانی‌ها با ۷۱ میلیون تومان کم‌درآمدترین خانوارهای شهری کشور هستند.

با افشای مجموع ارقام قرارداد پرسپولیس و استقلال مشخص شد که این دو باشگاه بدون در نظر گرفتن ثبت قرارداد ۴ بازیکنان جدید تا تاریخ قید شده ۵۶۰ میلیارد تومان هزینه کرده اند، پرسپولیس ۲۲۰ میلیارد و استقلال ۳۴۰ میلیارد.

طبق اطلاعیه جدید بورس کالا، قیمت پایه سیمان از روز یکشنبه مورخ ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ با لحاظ کردن شرایط زیر محاسبه خواهد گردید:
۱. در صورت عدم معامله، قیمت پایه محاسبه شده ۵ درصد کاهش خواهد یافت.
۲. اگر مقدار معامله شده کمتر از ۵۰ درصد مقدار عرضه باشد، قیمت پایه محاسبه شده ۳ درصد کاهش خواهد یافت.
۳. حداکثر قیمت پایه اعلامی برابر با میانگین موزون قیمت کشف شده در ۴ هفته قبل بعلاوه ۵ درصد خواهد بود.

سخنگوی دولت در نشست خبری: افزایش حقوق کارمندان دولت طی ماه آتی در فرآیند‌های قانونی قرار می‌گیرد.

سخنگوی دولت: «بمب» نقدینگی مثل «بهمن» بر سر دولت سیزدهم ریخت / سیاست اصلی دولت در مهار تورم، مهار نقدینگی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت: دولت سیزدهم برای اصلاح مشکل تامین مالی تولیدی‌ها چند اقدام اساسی را در دستور کار دارد که از جمله آن‌ها تامین مالی زنجیره‌ای است.

سخنگوی وزارت صمت: ایران‌خودرو در گام نخست دو خودروی هایما و تارا را برای کشف قیمت پایه در بورس کالا عرضه خواهد کرد. در گام بعدی، خودروهای پژو پارس و پژو ۲۰۶ تیپ دو وارد بورس خواهد شد که در این صورت دست این خودروساز برای تامین نقدینگی در راستای رشد تولید و خروج خودروها از قرعه‌کشی بازتر می‌شود.

در جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی که روز گذشته دوشنبه ۲۴ مردادماه برگزار شد، علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها گزارش مبسوطی از روند بررسی ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی به اعضای جلسه ارائه کرد. همزمان پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از یک دیپلمات اروپایی پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا را مثبت ارزیابی کرد.

همزمان بلومبرگ نیز به نقل از یک منبع آگاه اروپایی نوشت: با تلاش‌های دیپلماتیک، اتحادیه اروپا پاسخ ایران به طرح پیشنهادی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را سازنده می‌داند و در حال رایزنی با ایالات متحده در مورد "راهی پیش رو" برای دستیبابی به توافق است.

در واکنش اولیه به این خبر قیمت نفت کاهش یافت. بهای برنت که در معاملات امروز صعودی بود و تا بیش از ۹۸ دلار رشد کرده بود با انتشار این خبر در مسیر کاهشی قرار گرفت و به حدود ۹۲.۶ دلار رسید.

در همین رابطه سی.ان.ان هم به نقل از یک دیپلمات در منطقه گفته ایران خواستار غرامت در صورت خروج رئیس‌جمهور آینده آمریکا از برجام شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: بر اساس گزارش ارائه شده توسط «علی باقری»، در جریان مذاکرات هدف انتفاع اقتصادی و رفع موانع تجارت خارجی کشورمان، از جمله رفع تحریم‌های غیرقانونی فروش نفت و دسترسی بانکی به منابع آن با جدیت دنبال شده و می‌شود.

همچنین حفظ چارچوب برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز از اصول جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات است.

همچنین «باقری» تاکید کرد که در مذاکرات هسته‌ای، طرف مقابل بر اساس منطق جمهوری اسلامی، اصل دو موضوع راستی آزمایی رفع تحریم‌ها و ارائه تضمین را پذیرفته است و اساس توانمندی‌های هسته‌ای کشورمان حفظ خواهد شد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر