اظهارات زاکانی درباره مدت زمان خانه دار شدن در تهران

اظهارات زاکانی درباره مدت زمان خانه دار شدن در تهران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
شهردار تهران گفت: ۶۶ سال زمان می‌برد که کسی بتواند با حقوق دریافتی خود مسکن خریداری کند و از سویی دیگر ۶۵ درصد سبد خانوار صرف هزینه‌های مرتبط با مسکن می‌شود.

علیرضا زاکانی شهردار تهران در دومین اجلاس مجمع روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استانها با محوریت بازآفرینی شهری و توسعه مسکن ملی - چهارشنبه یکم تیرماه ۱۴۰۱- اظهار کرد: فلسفه حکومت تحقق عدالت است تا عدالت، زمینه رشد و تعالی انسانها و جوامع را فراهم کند.

او افزود: وقتی از عدالت صحبت می‌کنیم فروضی در ذهن ما است؛ فرض اول این است که حکومت‌ها میدان عمل را برای همه به صورت یکسان فراهم کنند؛ فرض دوم این است که وقتی این محیط یکسان فراهم شد نه تنها مانعی برای افرادی که می‌توانند قله‌ها را فتح کنند ایجاد نشود بلکه هر فردی در جایگاه خود بنشیند تا بتواند با حداکثر توان و شرایط آنچه به صورت بالقوه در محیط پیرامونی و وجود او است، به فعلیت برساند.

زاکانی ادامه داد: فرض سوم این است که در این دوندگی برای رسیدن به قله، عده‌ای جا می‌مانند و باید تعهد نسبت به آنها برآورده و از آنها دستگیری شود تا جامعه بر یک منطق درست اداره شود.

شهردار تهران اضافه کرد: این عدالت وقتی درباره کوچکترین سلول یک جامعه یعنی خانواده مورد توجه قرار می‌گیرد، می‌بینیم که جایگاه مسکن و سرپناه در شکل‌گیری و برقراری خانواده امری قطعی و قهری خواهد بود.

او با اشاره به روایتی از حضرت‌ علی (ع) با این مضمون که حاصل این حکومت به طریقی انجام شد که در انتها کسی بی‌سرپناه نیست و از گندم و آب فرات استفاده می‌کند، گفت: اگر قرار است عدالت راجع به افراد و خانواده اجرا شود، حکومت و حاکمیت نسبت به مسکن مردم مسئولیت جدی پیدا می‌کنند؛ در اصل ۳۱ قانون اساسی نیز اشاره شده که باید برای مسکن فراخور و متناسب با حال و روز افراد کارسازی شود.

زاکانی بیان کرد: با توجه به اهمیت شوراها و مدیریت شهری و شهرداری‌ها که امروز عهده‌دار خدمات‌رسانی به مردم هستند و در خصوص مسکن نیز مسئولیت خطیری بر عهده گرفتند، امروز دور هم جمع شدیم تا در این موضوع سخت و تنگنای ناگواری که برای مردم ایجاد شده، ارائه طریقی داشته باشیم.

۵۱ درصد افراد در تهران اجاره نشین هستند

شهردار تهران تصریح کرد: در تهران ۶۵ درصد سبد معیشتی یک فرد باید برای سرپناه اختصاص پیدا کند؛ ۵۱ درصد افراد در تهران اجاره نشین هستند، بنابراین در مدیریت شهری مسئولیت داریم، هرچند مسئول اصلی وزارت راه است اما ابزارها در اختیار مدیریت شهری است.

او با بیان اینکه بعد مسکن برای ما اهمیت دارد تا بتوانیم حداقل‌ها را برای جامعه فراهم کنیم، یادآور شد: یکی از مشکلات کشور کاهش نرخ رشد جمعیت است که یکی از مولفه هایی که در این کاهش اثرگذار است، موضوع کمبود مسکن است؛ بنابراین ما نمی‌توانیم از زیر بار این مسئولیت بزرگ شانه خالی کنیم.

زاکانی خاطرنشان کرد: کشور بیش از ۸۰ میلیون جمعیت دارد و به فرموده رهبر معظم انقلاب، اگر از امکانات و اقتضائات درست استفاده شود، کشور ۱۵۰ میلیون نفر ظرفیت دارد چون جمعیت، نوعی سرمایه به شمار می‌رود؛ در واقع یکی از مقدمات آن موضوع تامین مسکن به میزان نیاز و حال افراد و خانواده‌ها است.

شهردار تهران اظهار کرد: امروز این چالش که منشا بسیاری از مشکلات در کشور است، به دستان شما قابل بازگشایی است؛ البته کلاف سردرگم نیست و با تدبیر می‌توان این کلاف را باز کرد.

او افزود: بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها ما را موظف به مهیا کردن زمینه مسکن استطاعت‌پذیر کرده است که بخشی از آن ملکی و بخش دیگر نیز استیجاری است؛ در بخش ملکی، مسکن تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده که افراد برای اینکه ما به ازای رشد تورم و کاهش ارزش پول، نقصانی در امکانات و اموالشان ایجاد نشود مسکن می‌خرند و با دست گردانی‌های ناصواب زمینه‌ای فراهم می‌شود که روز به روز شرایط مسکن بدتر شود در حالی که باید به اندازه کافی مسکن داشته باشیم تا کسی نتواند آینده، زندگی و امید مردم را گرو بگیرد.

کمبود یک میلیون مسکن در تهران

زاکانی ادامه داد: امروز ۹.۸ میلیون نفر در شب در تهران زندگی می‌کنند و بعد خانوار ۲.۹ است، یعنی حدود ۳میلیون و ۲۰۰ نفر به خانه نیاز دارند، در واقع یک میلیون مسکن در تهران کم داریم.

شهردار تهران اضافه کرد: حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد که عمدتا در مناطق بالای شهر است و عملا این نیاز پایه در موضوع عدالت دستخوش یک بازیگری و بی‌تدبیری شده است و علاوه بر این سالیان سال است که قفل بر مسکن زده شده تا مانع این امکان شوند؛ موضوع بحث بنده سیاسی نیست بلکه نیاز اولیه انسانها است؛ وقتی می‌بینیم رشد جمعیتی تهران ۴ درهم درصد بوده و اغلب افراد از دیگر شهرها آمدند، نتیجه می‌گیریم که باید زمین بازی را عوض کنیم و مسئولیت خود را بپذیریم؛ این ننگ است برای ما که ببینیم زوجی برای مسکن گردن کج کند، بنابراین باید بازی را عوض کنیم، چرا که مسکن بزرگترین مشکل مردم است و نمی‌توانیم از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنیم.

او بیان کرد: وقتی ناظر به فرد صحبت می‌کنید در نگاه اسلامی این فرد خلیفه الله است و تا بی‌نهایت می‌تواند رشد کند و طبیعت برای او یک امانت است و جمع این افراد جامعه را خلق می‌کنند که تا بی‌نهایت به سمت جامعه مهدوی قابل رشد است؛ این افراد در قالب شهر باید قرار گیرند، شهری که باید ساخته شود و باید مامن و آرامش بخش باشد و مردم در آن آسایش و آرامش داشته باشند و هویت داشته باشد؛ معماری تهران‌ هویت ندارد و فاصله شمال و جنوب در آن از بعد خدمات و شرایط مختلف کیلومترها است.

زاکانی یادآور شد: ما مسئولان باید این هویت را خلق کنیم تا این هویت مایه افتخار شود و هویت با پاسخ به خانواده‌ها در حوزه مسکن، شرایط جدیدی را ایجاد کند که افراد آسایش داشته باشند و در مسیر رشد جامعه، آنها نیز به سمت جامعه مهدوی رشد و تعالی داشته باشند که این نیازمند تغییر نگاه است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در این مسیر باید با ملاک و مبنا حرکت کنیم و ظرفیت‌های موجود را بسیج کنیم تا در مسیر تحقق این نیاز اولیه گام برداریم؛ از قبل قرارگاه مسکن راه‌اندازی شده تا بتواند سالیانه ۱۸۰ هزار واحد مسکن ایجاد کند؛ در همین ایام در ستاد تنطیم بازار یکی از موضوعات مسکن بود و چند روز پیش سران قوا تصمیمی گرفتند که به صورت خودکار قراردادهای اجاره تمدید شود.

او گفت: در جلسه‌ای که درباره مسکن تشکیل شد اعلام کردیم که ظرفیت‌هایی در تهران در این بخش وجود دارد؛ مثلا در کوتاه مدت می‌توانیم کمک کنیم تا مصوبه سران درست اجرا شود، همچنین با تسهیلات، پایه و مقدمه این افزایش ۲۵ درصدی برای اجاره نشینان را فراهم کنیم و تسهیلاتی برای ساخت ایجاد کنیم و با مشوق‌ها امکان افزایش ساخت را فراهم کنیم.

زاکانی اضافه کرد: در بافت فرسوده امکان افزایش سه طبقه به چهار طبقه را در ساخت بدهیم تا نوسازی برای مردم صرفه اقتصادی داشته باشد؛ همچنین شهرداری باید در اجاره داری در میان مدت وارد شود و اجاره داری حرفه‌ای را برای افراد فراهم کند و در بخش ملکی نیز اقداماتی انجام دهد؛ در بلند مدت نیز راهی که باید دنبال کنیم این است که نوسازی شهری را با یک الگوی جدید پیگیری کنیم، از جمله اینکه ۳۲۵ ایستگاه مترو در تهران داریم که ۱۴۳ ایستگاه آن درحال‌حاضر فعال است و اگر با محوریت این ایستگاها در کنار آنها بارگذاری و بلندمرتبه‌سازی کنیم، توسعه شهر بر مدار حمل‌ونقل عمومی را شاهد خواهیم بود؛ در واقع ۱۱ هزار و ۷۰۰ هکتار بارگذاری نوین صورت می‌گیرد که با این کار، نوسازی شهری، ایمنی و آسایش، هویت، معماری نوین و اعتبار ایجاد می‌شود؛ امروز متروی تهران ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد که تامین آن توسط دولت و شهرداری دشوار است اما شهر پر از گنج است که می‌تواند این شرایط را فراهم کند که اگر بر مدار درست حرکت کنیم می‌توانیم برای مردم آسایش و امنیت و افتخار خلق کنیم؛ امیدواریم گام‌های بلندی در جهت اصلاح و آبادانی شهرهای کشور برداریم.

چشم انداز ۱۰ ساله شهرداری برای بازطراحی تهران

او در حاشیه این همایش با بیان اینکه کنار مشکلات موجود در پایتخت، علم، دانش و مردم خوبی داریم، اظهار کرد: امکانات زیادی در این شهر وجود دارد و راه و مسیر، هم آفرینی و ساختن شهری است که بتواند الگو قرار بگیرد و مایه آسایش، امنیت، رفاه و رشد شهروندان و خانواده‌ها شود.

شهردار تهران با اشاره به اینکه هویت اساسی تهران پایتخت نظام جمهوری اسلامی است، یادآور شد: تهران قدمتی هفت هزار ساله دارد و از ۲۶۴ سال پیش به عنوان پایتخت انتخاب شده است و در این ۲۶۴ سال مسیری را طی کرده که نیاز به بازطراحی دارد.

او با تأکید بر اینکه این بازطراحی باید با الگویی جدید و بر محور توسعه حمل‌ونقل شهری و ۳۲۵ ایستگاه مترو و سایر وسایل حمل‌ونقل انجام شود، خاطرنشان کرد: می‌توان این بازطراحی را بر اساس معماری ایرانی-اسلامی و هویت پایتخت و مبتنی بر پاسخ به نیازها در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دیگر بخش‌ها انجام داد.

زاکانی با بیان اینکه چشم‌انداز ما برای این بازطراحی ۱۰ ساله و همزمان با سال ۱۴۱۰ است، تصریح کرد: جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده و به دنبال این هستیم که پیرامون ایستگاه‌ها را پارسل به پارسل بررسی کنیم و با بارگذاری مجدد که الزام قانونی ماست و از تیرماه سال قبل شورای‌عالی شهرسازی این الزام را مطرح کرده، شهری جدید را طراحی کنیم.

او ادامه داد: موضوع نما برای ما بسیار مهم است لذا به دنبال این هستیم که معماری ایرانی-اسلامی به عنوان مولفه‌ای که در سده‌های قبل در ایران خلق شده و با هویت اساسی ما عجین و به نوعی افتخار ماست، در بافت شهری نهادینه شود.

شهردار تهران با اشاره به بازطراحی بارگاه حضرت زهرا(س) در منطقه ۱۷ و ۱۸ و متفاوت شدن با گذشته، ابراز امیدواری کرد که این اقدام در مناطق دیگر نیز انجام شود. در حوزه نما نیز الگوهای جدیدی را برای کاهش زمان صدور پروانه دنبال می‌کنیم.

تکلیف پسماندهای تهران چه می‌شود؟

او در خصوص تفکیک پسماند از مبدأ نیز یادآور شد: روزانه پنج هزار تا پنج هزار و ۵۰۰ تن پسماند در تهران تولید می‌شود که ۶۷ درصد آن به آرادکوه منتقل می‌شود و یک ظلم بزرگ برای شهر و اهالی جنوب شهر تهران است لذا هشت پهنه در پایتخت در نظر گرفته شده است. امسال چهار پهنه بهره‌برداری می‌شود و پیرامون این پهنه ها، تولید پسماند در منازل، انتقال به پهنه ها، استقرار امکانات در پهنه‌ها برای تبدیل پسماند به انرژی، کمپوست و در نهایت کاهش انتقال پسماند به آراد کوه به میزان ۱۰ درصد را دنبال می‌کنیم.

زاکانی با بیان اینکه چهار پهنه نیز در سال آینده پیگیری خواهد شد، تصریح کرد: بوی نامطبوع در آرادکوه یک میراث شوم چند ده ساله است. به دنبال این هستیم که ورودی را کاهش داده و بتوانیم این بو را کنترل کنیم.

او با اشاره به دغدغه مستاجران و تصمیمات جدید در حوزه مسکن، یادآور شد: ضمانت اجرایی اقدامات در این بخش، همیت و غیرت ماست و اگر من به عنوان خدمتگزار مردم کوچکترین همیتی داشته باشم باید آب شوم که ببینم یک زوج جوان از شرایط سخت مسکن استیجاری و قیمت بالای ملک، سرخورده و سرشکسته شوند و کسانی که عائله‌‌مند هستند در پیچ و خم مسکن گرفتار شده‌اند.

زاکانی افزود: ۶۶ سال زمان می‌برد که کسی بتواند با حقوق دریافتی خود مسکن خریداری کند و از سویی دیگر ۶۵ درصد سبد خانوار صرف هزینه‌های مرتبط با مسکن می‌شود.وی با بیان اینکه گام اول این است که از مصوبه سران استفاده کنیم و به وزارت راه و شهرسازی کمک کنیم که برای تمدید خودکار اسکان مستاجران اقدام کند، اظهار کرد: این مستاجران ۵۱ درصد جمعیت را به خود اختصاص می‌دهند. باید از طریق تسهیلات و مشوق‌ها بتوانیم در حوزه تملکی وارد شویم که در این زمینه مصوبه‌ای در بافت فرسوده داریم که می‌توانیم اضافه طبقه را از سه به چهار طبقه افزایش دهیم که مشوق بسیار خوبی است.

شهردار تهران همچنین تصریح کرد: مولفه هایی برای سایر سطوح در نظر گرفته شده و در کنار آن، اقدام میان مدتی را دنبال می‌کنیم که دو ساله است و با قبول مسئولیت اجتماعی خود، هم می‌خواهیم در حوزه تملکی و هم در حوزه استیجاری ورود کنیم؛ به طوریکه شهرداری بتواند با در اختیار قرار دادن زمین و صدور پروانه امکانی را فراهم کند که صاحب مسکن شدن در تهران دیگر افسانه نباشد و زندگی در ملک استیجاری افراد را به سختی و تنگنا نیندازد.

۵منطقه به صورت خاص و ۱۷ منطقه به صورت عمومی در حوزه تملکی و استیجاری وارد می‌شوند

او با بیان اینکه عدد و رقم بسیار بالایی پیش‌بینی شده است، گفت: پنج منطقه به صورت خاص و ۱۷ منطقه دیگر نیز به صورت عمومی در حوزه تملکی و استیجاری وارد می‌شوند.

زاکانی تأکید کرد: برای برنامه بلند مدت به دنبال این هستیم که با بازیابی پیرامون ایستگاه‌های مترو، بتوانیم هویت و آینده شهر را تضمین کنیم.

او ادامه داد: اگر اقدامات فعلی به مقصد برسد این وعده قطعی را به مردم می‌دهم که گره از مشکل مسکن مردم تهران برداشته شود.

شهرداری تعیین‌کننده اصلی افزایش اجاره و بهای مسکن به منظور جلوگیری از سوداگری

شهردار تهران با بیان اینکه پیگیری می‌کنیم که به صورت جدی، شهرداری تعیین‌کننده اصلی افزایش اجاره و بهای مسکن باشد، گفت: با این اقدام از سوداگری‌ها جلوگیری خواهد شد؛ می‌توان اجاره داری حرفه‌ای ایجاد کرد تا بتوانند سود خود را داشته باشند اما نه به اینگونه که اجاره درصد قابل توجهی افزایش پیدا کند. به طور صریح اعلام می‌کنم که شهرداری می‌تواند این کار را انجام دهد.

او تصریح کرد: مسکن در بخش کوچک مقیاس و البته متعارف و مسکن به متراژ بزرگتر مد نظر قرار خواهد گرفت.

شهردار پایتخت افزود: در حال تفاهم هستیم و جلسه‌ای با وزیر راه و شهرسازی داشتیم و امروز نیز جلساتی را داریم تا به امید خدا به نتیجه قطعی تا دو هفته آینده در این زمینه برسیم.

در متروپل جنایت صورت گرفته است

زاکانی با بیان اینکه ضوابط شهرسازی در متروپل رعایت نشده است، تأکید کرد: یک جنایت در متروپل صورت گرفته است. عدم دقت در ساخت، بی‌دقتی در نظارت و سودجویی سازنده دست به‌دست هم داد تا این حادثه تلخ رخ دهد که می‌تواند منشا دقت صدبرابر در تهران برای این موضوعات باشد.

منبع: سایت شهر

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر