سیگنال مثبت خطیب زاده به بازار دلار

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به خبر آزادسازی 3.5 میلیارد دلار بلوکه شده ایران گفت: منابع متعددى در خارج از کشور داریم و ما به طور تدریجی در حال ازاد کردن این منابع هستیم و تنها از یک منبع نبوده است.

نشست خبری هفتگی سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه صبح امروز دوشنبه ٢۴ آبان ماه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. خطیب زاده در ابتدای نشست خبری امروز در مورد سفر وزیر خارجه ترکیه به ایران، گفت: مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، امروز در جریان سفر به تهران علاوه بر دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری کشورمان نیز دیدار می‌کند و گفت‌وگوها در موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی متمرکز خواهد بود.در این سفر دو طرف در مورد مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی و گفت‌وگو می‌کنند.

گروسی به ایران سفر می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات گروسی گفت: گروسی مراودات نزدیکی با سازمان انرژی اتمی و دوستان ما در سفارت در وین دارد. از ایشان دعوت شده و تاریخ برای سفر ایشان پیشنهاد شده است. گروسی به زودی عازم ایران خواهد بود و ما منتظر پاسخ ایشان هستیم. وی علاوه بر دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی با وزیر خارجه نیز دیدار خواهد کرد.

آزادسازی تدریجی منابع بلوکه شده

خطیب‌زاده مواضع وزارت امور خارجه در مذاکرات وین گفت: تمرکزما در وین بر رفع موثر و یک‌جای تحریم‌ها، همراه با راستی آزمایی و تضمین است.نیت آمریکا و خواست آمریکا برای بازگشت به برجام برای ایران مهم است. آمریکا باید نشان دهد.

خطیب زاده درباره آزاد‌ شدن ٣٥٠٠ میلیارد منابع بلوکه شده ایران در کشورها، گفت: منابع متعددى در خارج از کشور داریم و ما به طور تدریجی در حال ازاد کردن این منابع هستیم و تنها از یک منبع نبوده است.

واکنش ایران به اظهارات اخیر بایدن

خطیب زاده درباره اظهارات اخیر بایدن هم اظهار کرد: در روابط بین‌الملل و گف‌وگوهایمان در موضوعات مختلف، هیچ وقت گفت‌وگوها را براساس خوش بینی و بدبینی نچیدیم. برای ما مهم واقعیت‌های روی زمین است. آن‌چه بایدن می‌گوید نشان می‌دهد چقدر دنیا متصل به هم است و هیچ کشوری قابل جدا شدن از بازار نیست.

وی افرود: سال‌ها آمریکا تلاش کرده ملت ایران را از بازارهای جهانی خارج کند ولی هر روز کمتر نتیجه گرفته است و آن‌هم به خاطر جوانانی است که خلاق کار می‌کنند و هر چه تلاش کنند چند گام از جوانان ما عقب هستند. به شدت رفتار بایدن در تهران رصد می‌شود و براساس همین رفتارها گف‌وگوها را در وین جلو می‌بریم.

نقطه شروع مذاکرات کم‌اهمیت است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات مقام آلمانی مبنی بر اینکه گفت‌وگوها از جایی باید آغاز شود که تفاهم نشد، گفت: آنچه برای ما مهم است این است که چگونه به توافق خوبی در وین دسترسی پیدا کنیم. اینکه از کجا گفت‌وگوها در وین شکل بگیرد موضوع کم اهمیت‌تر است.

وی ادامه داد: ایالات متحده باید رویکرد خود را برای اطمینان به ما تغییر دهد.

خطیب زاده گفت: رفتار بایدن در تهران به شدت رصد می‌شود و براساس همین رفتارها گفت‌وگوها را در وین جلو می‌بریم.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر