دو بال صعود طلا

آیا قیمت سکه ۱۳ میلیون می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
قیمت طلا در بازار داخل مسیر صعودی را در پیش گرفته است. در گزارش‌های پیشین بورسان در هفته‌های گذشته به انتظار برای رشد قیمت طلا و فرصت مناسب سرمایه‌گذاری در این بازار اشاره شده بود. ادامه رشد قیمتی طلا و سکه به نوسان بازارهای اثرگذار وابسته است.

بورسان: قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار تا سطح ۱۲۶۰ هزار تومان رشد داشته است و قیمت هر سکه نیز تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رشد کرده است. رشد همزمان نرخ دلار در بازار داخل و قیمت طلا در بازار جهانی از قیمت طلا در بازار داخل حمایت کرده است.

رشد اونس طلا قیمت سکه را تا کجا بالا می‌برد؟

قیمت سکه تنها فاصله ۴ درصدی تا کانال جدید ۱۳ میلیون تومان دارد. رسیدن قیمت سکه به ۱۳ میلیون تومان به معنای ادامه رشد قیمت دلار در بازار داخل یا رشد قیمت طلا در بازار جهانی است. اگر هر دو اهرم رشد قیمت طلا در بازار داخل نیز یاری کنند مسیر برای رسیدن به سطح مورد نظر هموارتر خواهد شد.

در این شریط باید نگاهی به بازار ارز بیاندازیم. روز گذشته «بورسان» در گزارشی به صورت مفصل به اخبار حوزه دلار پرداخته بود و اشاره شد که دولت رییسی با ریسک جدی جهش قیمت دلار در کوتاه‌مدت همراه است. رشد قیمت دلار در بازار داخل با وجود نزدیک شدن به دور جدید مذاکرات هسته‌ای نگران‌کننده است. همیشه نزدیک شدن به مذاکرات اثر‌ منفی خود را بر نرخ دلار داشته است و اما حالا به طرز عجیبی با وجود رسیدن موعد دور جدید مذاکرات شاهد صعود دلار هستیم. وضعیت نابه‌سامان پولی اقتصاد کشور، تقاضای بالا و همچنین ناامیدی از احتمال نتیجه‌بخش نبودن مذاکرات را عوامل حمایتی از نرخ دلار مطرح می‌شود. در این خصوص از صحبت‌های روز گذشته باقری معاون سیاسی وزارت خارجه این برداشت شده که احتمالا مذاکرات تا ۲۰۲۲ ادامه دارد و نباید در انتظار حصول نتیجه در کوتاه‌مدت بود. اگر نتیجه دور نخست مذاکرات مطابق با انتظارات امیدبخش نباشد رسیدن دلار به ۳۰ هزار تومان و رشد قیمت سکه تا ۱۳ میلیون به راحتی در دسترس است.

آیا زمان خریدن طلا فرا رسیده است؟

اونس طلا هم صعودی است

بال دیگر رشد قیمت طلای داخلی طی روزهای اخیر جهش قیمت طلای جهانی تا میانه ۱۸۵۰ دلار است. در بازار جهانی نیز مهمترین محرک قیمت طلا تورم است. حالا نیز با رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده در اقتصادهای بزرگ جهان و به خصوص آمریکا، طلا به مسیر صعودی خود ادامه می‌دهد. عصر دیروز نرخ تورم ماهانه ماه اکتبر آمریکا به رقم ۰.۹ درصد رسید که فراتر از انتظارات بود. سطح تورم آمریکا به بیش از ۶ درصد رسیده که رکورد ۳۱ ساله محسوب می‌شود. گرچه از نگاه سیاست‌گذار پولی و بانک مرکزی آمریکا تورم کنونی گذراست اما فعلا بازار نگاهش به آمار اعلامی معطوف شده است و با توجه به معضلات موجود به خصوص در حوزه انرژی در فصل سرد پیش رو نگرانی از رشد بیش از پیش تورم حتی بیشتر نیز شده است. رشد تورم در بازار جهانی نیز از قیمت طلا حمایت می‌کند و گرچه کار سختی به نظر می‌رسد اما نمی‌توان احتمال صعود طلا تا سطح ۱۹۰۰ دلار را نادیده گرفت. با این رویه احتمال پیشروی قیمت سکه تا کانال ۱۳ میلیون تومان و حتی ادامه پیشروی محتمل به نظر می‌رسد. ریسک‌های موجود احتمال کاهش نرخ دلار با سیگنال از مذاکرات احیای برجام و افت تورم‌ بازار جهانی با رفع مشکلات سمت عرضه کالا یا سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر