شاخص کل بورس وارد مدار مثبت شد

رمزگشایی از بازگشت بورس امروز

رمزگشایی از بازگشت بورس امروز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان – مهدی واعظی :‌ در جریان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل بورس برخلاف چندوقت اخیر رشدی بود. به موجب رشد امرزو شاخص کل به میزان 0.27 درصد (معادل 3483 واحد) رشد را تجربه کرد و در سطح 1.279 میلیون واحدی ایستاد. دیگر نماگر مطرح بازار سهام که نماینده سهام کوچکتر بازار تلقی می‌شود افت 0.41 درصدی را پشت‌سر گذاشت. بنابراین واگرایی این دو شاخص از جاذبه‌های روز جاری معاملاتی محسوب می‌شود.

پس از ریزش سنگین بازار در روز گذشته مثبت شدن شاخص کل بورس در روز جاری اتفاقی درخور توجه محسوب می‌شود. در پیش بینی روز گذشته به بیان نکته پرداختیم که در اواخر ساعت معاملاتی روز گذشته در برخی از سهام بزرگ بازار تحرکات حمایتی اتفاق افتاد و از ابتدای امروز آن روند حمایتی ادامه پیدا کرد.
بزرگترین سهم در مثبت کردن شاخص کل بورس را گروه پالایشی ایفا کرد به طوری که عمده سهام بزرگ این گروه به صف خرید نشستند. دلیل این موضوع را هم می‌توان در گزارشات ایده‌آل نمادهای پالایشی ردیابی کرد. از این میان می‌توان به گزارش‌های فصلی نمادهای شتران و شبریز اشاره کرد. پس از بازار هم شاهد به کدال نشستن سایر نمادهای این گروه بودیم که همچون گزارشات دیگر نمادهای این گروه بود. جدای گزارشات نمادهای پالایشی برخی از پتروشیمی‌ها همچون جم‌پیلن و شپدیس نیز به گسترش بیشتر جو مثبت در بازار کمک بسزایی ایفا کردند.
نکته حائز اهمیت دیگر آنکه تقریبا مدیران مالی تمامی شرکت‌های بازار تا آخرین مهلتی که می‌توانند گزارش خود را ارسال کنند صبر می‌کنند و این موضوع تبدیل به یک رویه ثابت شده است. به طوریکه اگر آنها زودتر این مهم را محقق می‌کردند بازار می‌توانست زودتر متعادل شود و به مدار مثبت بازگردد. البته از تاثیر جو مثبت ایجاد شده در بازارهای جهانی به ویژه نفت هم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

Loading...
نقشه بازار امروز

بازار سهام به روایت اعداد

نباید از یاد ببریم که شاخص هم‌وزن و قاطبه سهام بازار در مدار منفی کار خود را به پایان رساندند. به طوریکه 54 درصد نمادهای بازار کار خود را منفی به پایان بردند.

ارزش معاملات سهام و حق‌تقدم بااحتساب معاملات صورت گرفته در صندوق‌های سهامی به 2495 میلیارد تومان رسید. از این میان شاهد خروج پول 241 میلیارد تومانی توسط کدهای حقیقی از گردونه معاملات امروز بازار سهام بودیم.
با بررسی جو حاکم در بازار هم متوجه آن می‌شویم که تعداد 107 نماد به ارزش تجمیعی 329 میلیارد تومان کار خود را همراه صف فروش به پایان رساندند. در سمت مقابل شاهد این بودیم که 51 نماد همراه صف خریدهایی به ارزش 168 میلیارد تومان از خط پایان معاملات امروز گذر کردند. سرانه خرید هر کد حقیقی در کلیت بازار امروز 16.1 میلیون تومان بود و در مقابل سرانه فروش کدهای حقیقی به 15 میلیون تومان رسید که بیانگر قدرت 1.07 برابری خریداران بود.

در میان صنایع گروه‌های دارویی، زراعتی و ارتباطات بیشترین سهم را در جذب پول حقیقی ایفا کردند و در مقایل صنایع فلزات اساسی، بانکی و سرمایه‌گذاری بیشترین سهم را در جذب پول حقوقی ایفا کردند. بیشترین ارزش معاملات هم به ترتیب به گروه‌های فلزات اساسی، پالایشی و خودرویی اختصاص یافت.

Loading...
نقشه صنایع بورس امروز
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر