میزان تجارت ایران و آمریکا در ۵ ماهه اول ۲۰۲۲

میزان تجارت ایران و آمریکا در ۵ ماهه اول ۲۰۲۲
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
واردات آمریکا از ایران در ۵ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ رشد ۲۴ برابری داشته و بر این اساس تجارت ایران و آمریکا در این مدت ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

دفتر آمار آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و آمریکا در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی به ۲۱.۲ میلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲۸ درصد افزایش داشته است.

در ماه‌های ژانویه تا می‌ سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۶.۶ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

کاهش یک درصدی صادرات آمریکا به ایران

بر اساس این گزارش در ۵ ماه نخست ۲۰۲۲ صادرات آمریکا به ایران افت یک درصدی داشته است. در ۵ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۶.۴ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به ۱۶.۳ میلیون دلار کاهش یافته است.

افزایش ۲۸ درصدی تجارت ایران و آمریکا

افزایش ۲۸ درصدی تجارت دو کشور در ۵ ماهه نخست ۲۰۲۲ ناشی از جهش واردات آمریکا از ایران در این دوره بوده است. واردات این کشور از ایران در ۵ ماهه نخست امسال رشد ۲۴ برابری داشته و به ۴.۹ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در ۵ ماهه نخست سال قبل تنها ۰.۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

میزان تجارت ایران و آمریکا در مقایسه با کل مبادلات تجاری دو کشور با جهان رقم قابل توجهی نیست. ایران در بین مقاصد صادراتی آمریکا در ۵ ماهه ۲۰۲۲ رتبه ۱۷۸ و در بین منابع تأمین کالاهای وارداتی این کشور رتبه ۱۷۱ را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است، طبق گزارش دفتر آمار آمریکا مبادلات تجاری ایران و آمریکا در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی نیز به ۱۵ میلیون دلار رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۵۵ درصد افزایش داشته است. این افزایش ناشی از جهش واردات آمریکا از ایران در این مدت بوده چرا که واردات این کشور از ایران در سه ماهه نخست امسال رشد ۴۷۰۰ درصدی داشته و به ۴.۷ میلیون دلار رسیده است.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر