بورسان - Bourseon

ظریف: مرحوم هاشمی تصمیم را به تعویق نمی‌انداخت

هشدار پوتین به ایران درباره بازگشت به برجام

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
پوتین به نقل از ظریف گفت: روزی که آمریکا بخواهد به برجام بازگردد و شما سخت‌گیری کنید، دنیا علیه شما خواهد شد.

اظهارات تازه‌ جواد ظریف، وزیر پیشین امور خارجه ایران که شب گذشته در کلاب‌هاوس بیان شده را به نقل از کانال تلگرامی «جهان دیپلماسی» می‌خوانید:

در صلح هم بالاخره شما وارد مذاکره می‌شوید و مذاکره یعنی از دست دادن برخی چیزها و گرفتن برخی چیزهای دیگر.

اگر شرایط شما خیلی خوب باشد، می‌توانید بیشتر به‌دست آورید، اگر شرایط شما خوب نباشد مجبور خواهید بود که برای به حداقل رساندن خسارت‌ها تلاش کنید.

راحت‌ترین تصمیم، تعویق تصمیم است

هیچ پیروزی در میدان جنگ تثبیت نشده و هیچ شکستی هم در میدان جنگ نهایی نشده است. در میز مذاکره طرفی که دست پایین را دارد تلاش می‌کند شکست را به حداقل برساند.

معمولا راحت‌ترین تصمیم، تعویق تصمیم است. مرحوم هاشمی رفسنجانی تصمیم را می‌گرفت و تصمیم را به تعویق نمی‌انداخت.
بسیاری معتقدند که بهتر است ما آبروی خود را حفظ کنیم و تصمیم نگیریم چون تصمیم گرفتن بسیار دشوار است. مرحوم هاشمی این شجاعت را داشت که تصمیم بگیرد.

‏زمانی که بحث پذیرش قطعنامه ۵۹۸ مطرح شد، آیت‌الله هاشمی⁩ به مرحوم امام فرمودند که من حاضرم این کار را انجام دهم و بعد شما من را محاکمه کنید؛ این به نظر من ضرورت برای ورود به صحنه دیپلماسی است. آیت‌الله هاشمی در کنار شجاعت رهبری جنگ، شجاعت رهبری صلح را هم داشتند

مرحوم هاشمی خیلی خوب گوش می‌کردند. یک بار (مرحوم) یاسر عرفات برای شرکت در اجلاسی به ایران آمده بود و او را نزد مرحوم هاشمی بردیم. در آن زمان عرفات تازه از «کمپ دیوید ۲ » بازگشته بود. آقای هاشمی پرسش‌های بسیار دقیقی از عرفات کرد و بیشترین اطلاعات را در آن ملاقات از عرفات گرفت. در دوران مذاکرات برجام هم رویه ایشان همینگونه بود. سوال‌های بسیار دقیقی مطرح می‌کردند که نکاتی را برای ما روشن می‌کرد تا بیشتر درباره این نکات فکر کرده و آنها را پیگیری کنیم.

عده‌ای در حال «امنیتی سازی» پرونده ایران هستند

مرحوم هاشمی نگاه راهبردی به ضرورت حل مسئله هسته‌ای و پایان دادن به امنیتی شدن ایران داشتند. مرحوم هاشمی خود را درگیر جزییات نمی‌کردند بلکه تصویر بزرگ را می‌دیدند که عده‌ای در حال «امنیتی سازی» پرونده ایران هستند تا از ایران یک مشکل جهانی بسازند.

نماد امنیتی شدن ایران این بود که ما تحت فصل ۷ منشور ملل متحد بودیم و ایشان این نماد را به خوبی درک می‌کردند. ایشان از اول انقلاب در جریان بودند و می‌دانستند که ایالات متحده ۴ بار تلاش کرد ما را به عنوان «تهدید امنیتی» برای جهان تحت فصل هفتم منشور ببرد.

یک بار در جریان گروگان‌گیری بود که موفق نشدند.یک بار در جریان جنگ ایران و عراق بود که بعد از قطعنامه ۵۹۸ امریکایی‌ها وارد شدند که ایران را به عنوان تهدید صلح و امنیت بین‌المللی به خاطر نپذیرفتن قطعنامه ۵۹۸ مطرح کنند و با طراحی که با حضرت امام، مرحوم هاشمی و رهبری انجام دادیم توانستیم با یک نامه این سیاست امریکا را به چالش کشیده و آن را نابود کنیم. شکست سوم امریکا در سال ۱۳۸۳ بود که امریکایی‌ها برای ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت خیز برداشتند. با تلاشی که در مذاکرات دور اول و با توافق پاریس در نوامبر ۲۰۰۴ انجام شد مانع این تلاش شدیم.

مورد چهارم بود که امریکایی‌ها موفق شدند ایران را به شورای امنیت ببرند و ایران را تحت فصل ۷ منشور ملل متحد قرار بدهند.برخی از دوستان می‌گویند ایران تحت فصل هفتم نبود چرا که تحت ماده ۴۲ نبود. این دوستان اشتباه می‌کنند چرا که از ماده ۳۹ تا ۵۱ منشور تحت فصل هفتم است.

برجام ایران را نجات داد

هر چند که برجام به دلایل مختلف نتوانست تمام اهداف اقتصادی خود را عملی کند اما توانست ایران را از وضعیت امنیتی شده‌ای که اسرائیل و تندروهای امریکا تلاش کرده بودند ایجاد کنند، نجات بدهد. برای همین هم بود که اسرائیل تا این میزان با برجام مخالفت کرد چرا که تلاش ۳۰ ساله این رژیم برای امنیتی‌سازی پرونده ایران را خنثی کرد.

این نکته‌ای بود که آقای هاشمی به خوبی متوجه آن بود. زمانی که آقای هاشمی رفتند ما یک حامی بزرگ را از دست دادیم.

در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۱ با طراحی که امریکا و اروپا صورت دادند، دنیا را از نفت ایران بی‌نیاز کردند. برخلاف تصوری که دوستان ما در دولت‌های نهم و دهم داشتند که تحریم نفتی ایران باعث بالارفتن قیمت نفت تا حد ۲۰۰ دلار خواهد شد، انها برنامه‌ریزی دیگری کرده‌بودند.

امریکایی‌ها زمانی که تحریم نفتی ایران را شروع کردند، ۲۰ درصد، ۲۰ درصد نفت ایران را از بازار حذف کردند. نگاهی به مصوبه (وقت) کنگره بیندازید که می‌گوید رئیس‌جمهوری باید گزارش بدهد که قطع نفت ایران بر بازار جهانی نفت تاثیر نمی‌گذارد.

آمریکا و اروپا با یک برنامه توانستند به‌تدریج نفت ایران را از بازار جهانی حذف کنند و این خسارتی است که ما هنوز هم نتوانستیم جبران کنیم و برای همین تحریم ایران آسان و امکان‌پذیر شد.

پوتین: دنیا علیه ایران خواهد شد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات برجام گفت: پوتین به من گفت، روزی که آمریکا بخواهد به برجام بازگردد و شما سخت‌گیری کنید، دنیا علیه شما خواهد شد.

امروز تمام تلاش امریکا این است که چین را مهار کند اما در آن مقطع برای آنکه بتواند فشار بر ایران را به سمت مناسب ببرد عربستان را تشویق کرد که بزرگ‌ترین شریک نفتی ایران را جلب، جذب و تامین کند.آنها تلاش کردند ایران را از بازار نفت دنیا حذف کنند. اروپایی‌ها نیز همین رویه را دنبال کردند.

ما در این شرایط وارد مذاکره شدیم و اگر آن شرایط ادامه پیدا می‌کرد ظرف شش ماه تا یک سال نفت ایران به صورت کامل از بازار جهانی حذف می‌شد. همه این تحولات در سایه مشروعیت بین‌المللی که ساخته‌بودند رخ داد.

فراموش نکنیم که حتی دوستان ما آن مشروعیت بین‌المللی را رعایت می‌کردند. مثلا روسیه حاضر نشد سامانه موشکی اس ۳۰۰ را تا زمانی که قطعنامه‌ها لغو نشدند به ایران تحویل بدهد.

سفر رئیس‌جمهوری چین به ایران علیرغم همه تلاش هایی که کردیم و برخلاف همه دروغ هایی که این روزها گفته می‌شود تا زمانی که برجام حاصل نشد صورت نگرفت. این سفر یک بار به تعویق افتاد به این دلیل‌ که تصویت برجام به تعویق افتاد.

بعد از برجام، دوستان ما اوضاعی که در سال ۹۱ و ۹۲ بود را فراموش کردند و البته من این توقع را هم داشتم و فکر می‌کردم که زمانی که آن شرایط از بین برود توقع‌ها از تیم مذاکره‌کننده بالا خواهد رفت. ما با علم به اینکه بدهکار خواهیم شد وارد این قضیه شدیم.

منبع: انتخاب

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر