جهش صادرات ایران به عراق

جهش صادرات ایران به عراق
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک در همایش فرصت‌ها و راهکارهای توسعه صادرات به استان‌های جنوب عراق، اظهارکرد: اشتراکات فراوان بین دولت ایران و عراق باعث شده است تا صادرات غیر نفتی ما از ۱۴۵میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به ۹میلیارد دلار در سال ۹۸ برسد و دوباره در امسال نیز همین میزان قابل پیش‌بینی است.

وی افزود: صادرات ما در سال ۸۰ تقریبا ۱۴۵ میلیون دلار بود و در سال ۸۴ بانخستین جهش را با یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار را شاهد بودیم و در سال‌های بعد با شیبی مناسب به دو میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار رسید و جهش دوم در سال ۸۸با صادرات چهار میلیارد و ۵۶۰ میلیون دلاری رخ داد.

لطیفی در ادامه گفت: سومین جهش صادرات به عراق، ضمن حفظ مسیر رشد، در سال ۹۱ بود که صادرات کشورمان در این سال به ۶ میلیارد و ۳۳۷ میلیون دلار رسید و جهش آخر نیز در سال ۹۷ با هشت میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار بوده است که همچنان در این محور، صادرات غیرنفتی در حال انجام است.

وضعیت جدید واردات از عراق

سخنگوی گمرک در خصوص واردات از عراق گفت: واردات ۱۱ماهه کشور از عراق به دو میلیون و ۲۰۰هزار تن و به ارزش بیش از یک میلیارد دلار رسیده است که این میزان از لحاظ حجم، بیشتر از واردات کشورمان از عراق در ۲۰ سال گذشته بوده است که سرجمع واردات ایران در دو دهه ۸۰ و ۹۰ یک میلیون و ۳۱۲ هزار و ۸۹۴ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۳ میلیون و ۳۹۴ هزار و ۸۶۱دلار بوده است.

لطیفی در پایان تاکید کرد: اجرای کنوانسیون تیر و حمل یکسره کالا بین دو کشور، فرماندهی واحد مرزی، صادرات حرفه ای، بسته‌بندی مناسب، برنامه‌ریزی تولید براساس بازارهای هدف و تولید کالاهای با ارزش افزوده ی بیشتر و تامین نیازهای کشور از مسیر عراق می‌تواند توسعه تجارت بین دو کشور را به همراه داشته باشد.

گفتنی است در این نشست، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت، رئیس اتحادیه صنایع العماره، نایب رئیس اتاق بازرگانی بصره، سرکنسول ایران در بصره، دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق، معاون استاندار خوزستان، رایزن بازرگانی ایران در عراق، تجار و فعالان اقتصادی دو کشور ایران و عراق حضور داشتند.

منبع: کانال تلگرامی سید روح اله لطیفی

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر