واکنش تند آمریکا به سفر پوتین به ایران

واکنش تند آمریکا به سفر پوتین به ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
روز گذشته ولادیمیر پوتین پس از ورود به تهران با رئیسی دیدار کرد و پس از آن روسای جمهور ایران و روسیه عازم دیدار با رهبر انقلاب شدند. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به این سفر واکنش نشان داد و گفته است: روسیه در سطح جهان منزوی شده است و فرصت‌های اقتصادی قابل توجهی ارائه نمی‌کند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگویی با شبکه CNN درباره احیای توافق هسته‌ای با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران گفت، این تصمیم ایران است که بخواهد به میز گفت‌وگو برگردد.

مالی گفت، ایران می‌گوید که مایل است به مذاکرات بازگردد، اما واقعیت این است که این فرصت به طور روزانه از دست می‌رود و این گزینه برای همیشه در دسترس نخواهد بود.

مالی در پاسخ به این که او بارها گفته است فرصت مذاکرات تا همیشه وجود نخواهد داشت و آیا با توجه به این، ضرب‌الاجلی برای مذاکرات وجود دارد یا نه، گفت: هیچ تاریخ مشخصی برای پایان دادن به مذاکرات تعیین نشده است.

روسیه یا برجام؛ دورراهی سخت ایران

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در واکنش به سفر ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به ایران درباره روابط ایران و روسیه مدعی شد: ایران یا می‌تواند در موقعیت وابستگی نسبی به روسیه قرار بگیرد، درحالی که روسیه خود در سطح جهان منزوی شده است و فرصت‌های اقتصادی قابل توجهی ارائه نمی‌کند، یا می‌تواند به برجام برگردد که نتیجه آن روابط عادی‌تر با کشورهای همسایه، اروپا و بقیه جهان خواهد بود.

او همچنین درباره ادعاهایی که در زمینه فروش پهپاد از جمله پهپادهای جنگی توسط ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین مطرح است، گفت که این تصمیم به عهده تهران خواهد بود اما این اقدام ادعایی را با توجه به این که ایران مخالفت خود را با جنگ اعلام کرده، «گزینه‌ای نه چندان جالب» تلقی کرد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه

مالی با مطرح کردن اظهاراتی تهدیدآمیز در زمینه به کار بردن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه، گفت: ابزارهایی در اختیار داریم و به وسیله آنها هرگونه انتقال چنین پهپادهایی به روسیه را تحریم خواهیم کرد.

ادعاهای رابرت مالی درباره موضع ایران در مذاکرات و تاثیر روابط دوجانبه آن با روسیه بر این مذاکران در پی این مطرح می‌شود که آخرین دور از گفت‌وگوهای غیرمستقیم میان آمریکا و ایران برای حل‌وفصل آخرین مسائل حل نشده در زمینه احیای توافق هسته‌ای، اخیرا با تسهیل‌گری اتحادیه اروپا در دوحه انجام شد. این مذاکرات نتیجه راه‌گشایی به دنبال نداشت.

پاسخ نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به سوال شبکه سی‌ان‌ان درباره ادعای فروش پهپاد توسط ایران به روسیه در پی این مطرح می‌شود که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری مدعی شده بود، ایران در حال آماده‌سازی برای تحویل صدها پهپاد دارای قابلیت حمل سلاح به روسیه است.

سابقه فروش فناوری‌های نوین ایرانی به روسیه به پیش از آغاز جنگ در اوکراین بر می‌گردد

مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شد، که ایران برنامه حمایت نظامی از روسیه را در جنگ اوکراین دارد. اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای آموزش نیروهای روس در این زمینه است.

این در حالی است که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات مشاور امنیت ملی امریکا درباره فروش فناوری‌های نوین ایرانی به روسیه، تصریح کرد: سابقه همکاری‌های میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین بر می‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها بصورت رسمی اعلام شده است.

کنعانی در ادامه افزود: ادعای مقام آمریکایی در حالی است که امریکا و اروپایی ها سال ها است کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح های کشنده متنوع خود تبدیل کرده اند که قطعاً بدون این تسلیحات، تداوم بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی ممکن نبود.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر