شروع سال ۲۰۲۲ در ساعاتی دیگر

۲۱ رویداد مهم جهان در سال ۲۰۲۱

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: سال ۲۰۲۱ شاهد رویدادهای مهم بسیاری بود که به شکلی تعیین کننده آینده نوع بشر را شکل خواهد داد. گفتنی است که چند سال اخیر جهان به طور مشخص متاثر از کرونا بود، اما برخی از رویدادها روندی رو به بهبود و آینده‌ای بهتر را نشان می‌دهند.

با پایان سال ۲۰۲۱ در اینجا نگاهی به ۲۱ رویداد مهم جهان در این سال می‌اندازیم.

1. واکسن کرونا کشف، در جهان ثروتمند آغاز شد و بسیاری از کشورها نیز به تدریج واکسیناسیون انجام دادند.

2. محدودیت سفرها و قرنطینه‌ها به حداقل رسید. هرچند که همچنان سفرهای هوایی در ماه اکتبر ۶۶ درصد کمتر از مقدار خود پیش از کروناست.

3. بسیاری از شرکت‌ها پایان دورکاری را اعلام کردند و کار هیبریدی (ترکیبی از حضور و دورکاری) رایج شد؛ هرچند این مساله موضوع مهمی در فضای کاری جهان است. مدیر مورگان استنلی گفت: اگر کارمندان از رفتن به رستوران خوشحال می‌شوند، باید به سر کار برگردند. سهام زوم (اپلیکیشن جلسات حضوری که در دوران کرونا بسیار محبوب شده بود) از ۵۶۰ دلار به ۱۸۰ دلار سقوط کرد.

4. المپیک توکیو که سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاده بود، امسال بالاخره برگزار شد.

5. طرفداران ترامپ پس از شکست در انتخابات با اعتراض به دستکاری در آرا به کنگره حمله کردند و ترامپ که از این اقدامات حمایت کرده بود در تاریخ آمریکا تنها رئیس جمهوری شد که از سوی کنگره دو مرتبه استیضاح شد.

6. نشست اقلیمی کاپ۲۶ در پاریس برگزار شد تا گرمایش زمین را به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از دوران پیش از انقلاب صنعتی محدود کند. هرچند نتیجه آن چندان امیدوارکننده نبود. در همین رابطه، سیل در چین و آلمان صدها نفر را کشت. همچنین آتش‌سوزی جنگل‌ها در یونان، اسرائیل، ایتالیا و ترکیه رخ داد و در الجزایر جان ۹۰ نفر را گرفت.

7. در کوبا رائول کاسترو از رهبری این کشور کناره‌گیری کرد و این نخستین بار از سال ۱۹۵۹ است که دیگر یک «کاسترو» بر کوبا حکومت نمی‌کند.

8. نظامی‌های آمریکا از افغانستان به طور ناگهانی خارج شدند و حکومت این کشور به دست طالبان افتاد. هرچند برخی از پایان حضور آمریکا در کابل دفاع می‌کنند، بسیاری از تحلیلگران نحوه خروج را نوعی شکست و لکه ننگ برای بایدن می‌دانند.

9. دموکرات‌های مسیحی آلمان با رهبری آنگلا مرکل پس از ۱۶ سال از قدرت کنار گذاشته شدند و جای خود را به دولت ائتلافی «سوسیال‌دموکرات‌ها-سبزها-دموکرات‌های آزاد» با نمایندگی الاف شولتز دادند.

10. در اسرائیل نیز بنیامین نتانیاهو در انتخابات شکست خورد و نخست وزیری را به نفتالی بنت واگذار کرد.

11. انتخابات در ایران نیز سیدابراهیم رئیسی را جایگزین حسن روحانی کرد.

12. در ایتالیا، ماریو دراگی رئیس کل بانک مرکزی اتحادیه اروپا به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و در سال ۲۰۲۲ برای ریاست جمهوری گام برمی‌دارد.

13. در کانادا، جاستین ترودو پس از برگزاری انتخابات زودهنگام مجددا رای آورد و در جایگاه خود باقی ماند.

14. چین سخت‌گیری و سرکوب شرکت‌های تکنولوژی خود را با شعار «رفاه مشترک» تشدید کرد. به طوری که شرکت دیدی (مشابه اوبر یا اسنپ در چین) پس از عرضه اولیه سهام خود در بورس آمریکا توبیخ و پس از ریزش سهام در نهایت نیز از این بورس اخراج شد.

15. در ماه اکتبر، شرکت تسلا نخستین خودروساز جهان شد که به ارزش بازار هزار میلیارد دلار رسید. موضوعی که ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا را به ثروتمندترین مرد تاریخ تبدیل کرد و در پایان سال وی مرد سال منتخب از سوی مجله تایم اعلام شد.

16. در سال پرهیاهوی بازار رمزارزها، ال‌سالوادور اولین و تنها کشوری شد که بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد. در حالی که بسیاری از کشورها در حال بررسی عرضه ارزهای دیجیتال توسط بانک‌های مرکزی هستند.

17. تورم در جهان اوج گرفت و بسیاری در انتظار انقباضی شدن سیاست بانک‌های مرکزی در سال جدید هستند.

18. قیمت نفت به اوج رسید و جهش قیمت گاز در اروپا به بحرانی تبدیل شد که همچنان نگرانی‌ها از زمستانی سخت برای این منطقه را بالا نگه داشته است.

19. در بریتانیا مجموعه‌ای از عوامل و از جمله کمبود راننده‌های کامیون منجر به کمبود شدید سوخت شد؛ اتفاقی شبیه به بحران سوخت دهه ۱۹۷۰ میلادی.

20. توریسم فضایی در سال ۲۰۲۱ گام بزرگی را برای محقق شدن برداشت. میلیاردرهای جهان شامل ریچارد برانسون، جف بزوس و ایلان ماسک مهم‌ترین پیشگامان بخش خصوصی در رقابت فضایی هستند.

21 . سریال کره‌ای «بازی ماهی مرکب» که توسط نتفلیکس پخش می‌شود به عنوان یک غافلگیری بزرگ در میان خانواده‌های مختلف جهان نفوذ کرد و رکورد بازدید ۱.۶۵ میلیارد ساعت در چهار هفته ابتدایی را برای خود ثبت کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر