اسپرسو بورسان سه‌شنبه ۳۰ شهریور؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

صعود بورس تهران ادامه‌دار می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : بورس تهران دیروز بالاخره بر روند نزولی خود غلبه کرد و ریزش‌های سنگین پایان یافت. البته چندان هم صعودی نشد و شاخص کل تنها ۷۳۰۰ واحد (معادل ۰.۵ درصد) رشد کرد و شاخص هم‌وزن هم رشد خفیف ۰.۴ درصدی را ثبت کرد.

ارزش معاملات خرد باز هم کمتر شد و به تنها ۵۳۰۰ میلیارد تومان رسید. فلزات، شیمیایی‌ها و خودروسازان در بین صنایع و پالایشی یکم، برکت و دارا یکم هم در بین نمادها بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها همچنان در سمت فروش سهام فعال‌تر بودند و خروج پول حقیقی ۳۱۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین ورود پوا حقیقی به نمادهای کیمیاتک و کماسه . بیشترین خالص خرید حقوقی هم در صنایع فلزات و بانک‌ها و نمادهای وبملت و میدکو بود.

در پایان بازار دیروز ۵۴ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند.

نکات پنهان روز ریزش بورس

بازار جهانی دیروز منفی شد. به طوری که نفت برنت به ۷۴.۵ دلار، مس به ۹۰۶۰ دلار،آلومینیوم به ۲۸۶۰ دلار و روی هم به ۳۰۲۰ دلار رسیده است.

روز چهارشنبه شکام در فرابورس به روش جدید عرضه اولیه‌‌ها به صندوق‌های قابل معامله واگذار خواهد شد. هر سهم این شرکت ۲۸۵۰ تومان ارزش‌گذاری شده است و حداکثر قیمت روز عرضه اولیه ۲۰۳۰ تومان است. در مجموع هم ۹۰ میلیون سهم به ارزش ۱۸۲ میلیارد تومان عرضه اولیه می‌شود.

نرخ انواع روغن پایه شرکتهای روانکار بعد از آنکه در یکی دو ماه گذشته با افت قیمت مواجه شده بودند، اینک مجددا با تقاضای بسیار خوب خریداران مواجه شده و همگی به بالای ۲۰ میلیون تومان در هر تن افزایش یافتند.

قیمت دلار دیروز بدون تغییر بود و بین ۲۷۳۵۰ تا ۲۷۴۵۰ تومان در نوسان بود.

وزارت خارجه آمریکا: امیدواریم بزودی از موضع ایران درباره مذاکرات وین آگاه شویم.

بایدن: ایالات متحده همچنان به دنبال بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای ایران است.

اتحادیه اروپا: لغو تحریم‌ها علیه ایران بخش حیاتی برجام است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: زمان آن فرا رسیده که آمریکا سیاست‌های غلط خود را اصلاح کرده و همه تحریم‌ها را به شیوه‌ای عملی، موثر و قابل راستی آزمایی لغو کند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: تلاش می‌کنیم به جهان تضمین دهیم هیچ نگرانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.

گروسی: همکاری‌های آژانس و ایران ادامه می‌یابد. امیدوارم به زودی به تهران برای پرداختن به این موضوعات فشرده بروم.

آمریکا: واردات نفت از ایران و اقدامات مشابه آن لبنان را در معرض خطر قرار می‌دهد. آمریکا اقدامات متعددی علیه ایران و واردات غیرقانونی نفت وضع خواهد کرد.

وزیر خارجه که دیشب برای سفری ۴ روزه وارد نیویورک شد بخشی از برنامه دیدارهای آتی خود را چنین تشریح کرد: دیدارهای جداگانه با دبیرکل و رییس مجمع عمومی UN ، جوزپ بورل نماینده عالی سیاست خارجی EU و دیدارهای دوجانبه با وزرای خارجه فرانسه و انگلیس.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر