هزینه تولید هر تن سیمان

آیا سهام سیمانی ارزنده است؟

آیا سهام سیمانی ارزنده است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان- سلیمان کرمی؛ امروز عمده نمادهای سیمانی با صف خرید مواجه هستند. پس از جهش قیمت سیمان در معاملات روز گذشته بورس کالا و ثبت قیمت‌های قابل توجه برای فروش سیمان نمادهای این گروه مورد توجه قرار گرفتند. همین ابتدا باید گفت اگر بنا باشد که با هزینه‌های تولید کنونی قیمت فروش هر تن سیمان (به صورت میانگین)‌ به بیش از ۸۰۰ هزار تومان برسد تقریبا تمامی نمادهای سیمانی را می‌توان با دقت بررسی کرد.

با این حال دو نکته اساسی در این میان می‌توان مطرح کرد. نکته نخست این‌که بعید است فعلا این قیمت‌ها پایدار باشد و نباید وزن زیادی به این قیمت‌ها داد لازم است خاطرات سال گذشته و جهش قیمت سیمان و واکنش بازار سهام را یادآوری کرد. نکته دوم توجه بیش از پیش به رشد هزینه تمام‌شده هر تن سیمان است. در جدول هزینه تولید هر تن محصول تولیدی شرکت‌های سیمانی آورده شده است. باید توجه داشت برخی از شرکت‌ها علاوه بر سیمان خاکستری شاید کلینکر یا سیمان سفید یا حتی آهک به فروش می‌رسانند. در نتیجه در محاسبات مبلغ فروش باید این موضوع لحاظ شود.

Loading...
هزینه تولید هر تن سیمان

اگر میانگین قیمت فروش و همچنین سایر هزینه‌ها لحاظ شود می‌توان به پیشبینی نسبتا دقیقی از سیمانی‌ها رسید. بر این اساس لازم است به میانگین قیمت فروش و همچنین بهای تمام‌شده هر تن سیمان توجه ویژه‌ای داشت. می‌توان گزینه‌های مناسبی انتخاب کرد اما سناریو ارزندگی سهام مورد نظر بازار شاید مقداری اغراق‌شده باشد گرچه سهام سیمانی از سهام خوب بازار در سال‌های گذشته بوده و همچنان ظرفیت‌های خوبی را دارا هستند؛ تاکید دوباره بر این موضوع که اگر قیمت فروش روز گذشته سیمان بورس کالا در محاسبات لحاظ شود با هزینه‌های کنونی تمام صنعت به سودآوری قابل توجهی خواهد رسید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر